یك شركت استارتاپی دنبال می كند

كشاورزی مشاركتی برای حذف دلال ها و كمك به كشاورزان

كشاورزی مشاركتی برای حذف دلال ها و كمك به كشاورزان به گزارش سایت امن بنیانگذار یكی از استارتاپ های مستقر در مركز رشد رویش جهاد دانشگاهی كه در زمینه كشاورزی مشاركتی فعال است درباره فعالیتهای این مجموعه اظهار داشت: در فرآیندی كه در این استارتاپ طراحی شده است، حدودا تمام واسطه ها حذف می شوند و منابع مالی مورد نیاز كشاورزان هم مستقیما تأمین می شود.


سام صفوی در گفتگو با ایسنا، درباره این استارتاپ مستقر در مرکز رشد رویش جهاد دانشگاهی اظهار داشت: این شرکت دانش بنیان بعنوان سامانه کشاورزی مشارکتی، یک شرکت نوپا است که موفق به دریافت عنوان "شرکت خلاق" از جانب معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شده است.
وی اظهار نمود: کشاورزها و باغدارها در مراحل کاشت، داشت و برداشت و بعد از برداشت به مشارکت مردم نیاز دارند؛ مثلا وقتی کشاورزی در زابل می خواهد انگورش را برداشت کند، باید برای انگورهایش جعبه های مناسب و کاغذهایی برای بسته بندی تهیه کرده و فکری به حال حمل و نقل استاندارد و تأمین هزینه های کارگری اش بکند. معمولا پول کشاورزها در خلال دوره تمام می شود و در حوالی زمان برداشت، برای موارد گفته شده بودجه ای برایشان باقی نمی ماند. بنابراین اغلب مجبور می شوند محصول خویش را به قیمت بسیار کم به دلال های میوه بفروشند.
وی افزود: برای پیشگیری از این اتفاق، به کمک این استارتاپ، مردم بخشی از محصول کشاورز را پیش خرید می کنند. مثلا اگر کشاورزان منطقه ای ۱۰۰ تن انگور دارند ۲۰ تن از آنرا به مردم پیش فروش می کنند و با مبلغ آن، به شکلی تأمین نقدینگی سریع و آسان انجام می دهند.
صفوی با بیان این که در این فرایند، حدودا تمام واسطه ها حذف می شوند و منابع مالی مورد نیاز کشاورزان هم مستقیما تأمین می شود، اظهار داشت: این استارتاپ از استارتاپ های مرکز رشد رویش جهاد دانشگاهی به حساب می آید و فعالیت خویش را از سال ۱۳۹۶ شروع کرده است.
وی درباره یکی از طرح های مطالعاتی این استارتاپ در سال های گذشته اظهار داشت: ما در گذشته در چند استان کشور مطالعاتی درباره طرح کشاورزی شهری داشتیم. طی این طرح خانوارها می توانستند در شهرستان ها مزرعه های مشارکتی ایجاد کنند. البته این طرح بنا به دلایلی اجرایی نشد با اینکه پشتوانه ی آن، تجارب تیم باغ بازار در ایجاد مزارع مشارکتی بود.
بنیانگذار این شرکت درباره طرح کشاورزی مشارکتی اظهار داشت: در طرح کشاورزی مشارکتی که حالا اجرا می شود، خانواده ها می توانند محصول کشاورزان را پیش خرید کنند و هنگامی که محصول فروش رفت، در منفعتش سهیم باشند. وقتی محصول فروخته شد کشاورز و استارتاپ و مردمی که مشارکت کرده اند سهم خویش را دریافت می کنند.
صفوی افزود: یکی دیگر از فعالیتهای این شرکت، برگزاری رویدادهای آنلاین برای فروش مستقیم محصول به خانواده هاست. در این شکل، در واقع، پیش از این که کشاورز محصول را از درخت بچیند، توسط خانواده ها خریداری می شود و مستقیماً به دست مردمی که خریده اند می رسد. تمامی این فرایند تحت نظر استارتاپ است. حمل و نقل استاندارد است، به محصول نگهدارنده های غیرمجاز زده نشده و اگر سمپاشی شده باشد دوره احتیاطش گذشته است. علاوه بر آن، محصول قیمت مناسب تری دارد چون دلالی ها را از میان برداشته است. در واقع هم کشاورز و هم مصرف کننده نهایی محصول را با قیمت منصفانه ای می فروشند و می خرند.
وی با بیان این که این استارتاپ مبدع کشاورزی مشارکتی در ایران است، اضافه کرد: در سال های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ نخستین مزرعه زیستی مشارکتی ایران را در جیرفت ایجاد کردیم. تابحال حدوداً در ۳۰ منطقه کشاورزی کشور، رویداد باغ بازار برگزار شده است و تعداد این مناطق در حال افزایش می باشد.
منبع:

1399/04/02
23:07:30
2403
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب