معاون پژوهشگاه زلزله شناسی:

26پس لرزه تا ساعت 6 بامداد رخ داد

26پس لرزه تا ساعت 6 بامداد رخ داد به گزارش سایت امن معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با اشاره به اینكه تا ساعت 6 بامداد 26 پس لرزه رخ داد، اظهار داشت: احتمال وقوع زلزله بزرگتر از 5.1 ریشتر خیلی كم است اما صفر نیست.دکتر محمد تاتار معاون پژوهشی و عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله در گفتگو با خبرنگار مهر درباب زلزله شب گذشته اظهار داشت: در ساعت ۲۳: ۳۰ دقیقه پنج شنبه یک پیش لرزه ۲.۹ ریشتری داشتیم که تقریباً پس از آن یک زلزله ۵.۱ ریشتری صورت گرفت.
وی با اعلان اینکه اگر پس از این زلزله ۵.۱ ریشتری زلزله ای با بزرگای بیشتر رخ می داد می توانستیم بگوییم ۵.۱ ریشتری یک پیش لرزه بوده، گفت: اما با توجه به این که تا ساعت ۶: ۰۰ بامداد ۲۶ پس لرزه در همان نقطه رخ داد می توانیم بگوییم عملا زمین لرزه ۵.۱ زمین لرزه اصلی بوده است.
تاتار با تاکید بر اینکه دقت مکان یابی این زمین لرزه ها در کشور بالاست، اشاره کرد: پس از این پیش زمین لرزه، زلزله و پس لرزه ها، مکان یابی در اطراف تهران با دقت بالایی ثبت می شود.
به گفته وی تا ساعت ۶: ۳۰ بامداد بزرگترین زمین لرزه با بزرگای ۳.۹ ریشتر بوده است که با این خاصیت ها می توان گفت زمین لرزه ۵.۱ ریشتری همان زمین لرزه اصلی بوده و احتمال وقوع زلزله های بزرگتر خیلی کم است.
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله با تاکید بر اینکه خیلی وقتها، زمین لرزه ها می توانند گسل های دیگر را فعال کند، اشاره کرد: شواهدی در این خصوص ندیدیم و این احتمال وقوع زلزله بعدی را خیلی کمتر می کند.
وی با اعلان اینکه این گسل سابقه فعالیت زیادی داشته است، اضافه کرد: طی ۱۰۰ سال قبل در این نقطه زلزله ای به این بزرگی نداشتیم و بزرگترین آن ۴-۴.۵ ریشتر بوده که در این مقیاس زمین لرزه زیادی رخ داده است.
تارتار اظهار داشت: زمین لرزه شب گذشته طبیعی و با ساز و کاری مشخص بوده است؛ انتظار وقوع این زمین لرزه ها را از این گسل داریم.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله افزود: ساز و کار کانونی برای زمین لرزه با گسل مشا همخوانی داشت. زمین لرزه قسمتی از گسل مشا بود.
وی با تاکید بر اینکه زمین لرزه پدیده پیچیده ای است، اظهار داشت: ما معمولاً اطلاعاتی را بر طبق سابقه زلزله در منطقه یا لرزه خیزی مشابه در سایر مناطق را ارائه می دهیم. اما در خیلی از موارد پیش می آید که زمین رفتار غیرطبیعی نشان میدهد.
تاتار اشاره کرد: معمولاً زلزله تا مدت ها پس لرزه هایی دارد که این روند ادامه خواهد داشت.
زمین لرزه ربطی به آتشفشان ندارد
معاون پژوهشی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله درباب مقیاس پس لرزه ها گفت: پس از زمین لرزه اصلی تا مقیاس ۱-۱.۵ ریشتر هم در آن منطقه مکان یابی می شود که به سبب زلزله شب گذشته این مکان یابی شروع شده است.
وی با اعلان اینکه پس لرزه هایی پس از زلزله ۵.۱ ریشتر رخ داده، اشاره کرد: بزرگترین این پس لرزه ها ۳.۹ ریشتر در همان نقطه بوده است؛ اگر پس لرزه ای با مقیاس ۴ ریشتر در همان نقطه هم رخ دهد، عجیب نیست که تا این مقیاس در تهران هم احساس خواهد شد.
تاتار تاکید کرد: احتمال وقوع زلزله بزرگتر از ۵.۱ ریشتر خیلی کم است ولی صفر نیست.
عضو هیئت علمی پژوهشگاه زلزله شناسی و مهندسی زلزله درباب ارتباط زلزله و آتشفشان اظهار داشت: این زلزله هیچ ارتباطی با آتشفشان ندارد برای اینکه این زمین لرزه گسل مشخصی داشته و با اطمینان بالای ۹۰ درصد می توانیم بگوییم که این زمین لرزه ها از گسل مشا بوده است.
تاتار اظهار داشت: تابحال هیچ زمین لرزه ای آتشفشانی را فعال نکرده است؛ اگر آتشفشانی فعال شود همزمان با آن زمین لرزه ای را احساس می نماییم که این زمین لرزه با زمین لرزه ای حاصل از حرکت گسل ها، متفاوت است.

1399/02/20
03:49:28
3163
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , مهندسی
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب