عضو صندوق نوآوری مطرح كرد:

بسته ویژه صندوق نوآوری برای پشتیبانی از پارك های علم و فناوری

بسته ویژه صندوق نوآوری برای پشتیبانی از پارك های علم و فناوری به گزارش سایت امن عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی اظهار داشت: شركت های پارك های علم و فناوری در حوزه مبارزه با كرونا وارد عمل شدند كه صندوق نوآوری هم در این راستا از آنها حمایت كرد.به گزارش سایت امن به نقل از صندوق نوآوری و شكوفایی ریاست جمهوری، دكتر مهدی كشمیری درباب عملكرد پارك های علم و فناوری در مقابله با شیوع ویروس كرونا اظهار داشت: پارك های علم و فناوری بعد از شیوع ویروس كرونا در تمامی ایام تعطیلات نوروز مشغول به فعالیت بودند تا نیازهای كادر درمان و مردم در مواجهه با این ویروس را تامین كنند.
وی اضافه كرد: اگر تهران را بواسطه بزرگی و بازیگران متنوعی كه در عرصه فناوری دارد كنار بگذاریم، قاطعانه می گویم بازیگر اصلی حوزه نوآوری و فناوری در استانها، پارك های علم و فناوری هستند. در ماجرای كرونا هم همین طور است.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری درباره نقش پارك های علم و فناوری در توسعه اقتصاد دانش بنیان و فعال تر شدن اكوسیستم فناوری در كشور، اظهار داشت: پارك ها همچون زیرساخت های عصر مبتنی بر دانایی هستند. با ورود به توسعه مبتنی بر دانایی، یكسری زیرساخت های جدید در بحث اقتصاد و توسعه شكل گرفت كه پارك های علم و فناوری همچون آنهاست.
وی اضافه كرد: ما اگر پیش تر همزمان با عصر توسعه صنعتی، شهرك های صنعتی را ایجاد كردیم باید برای توسعه دانایی بوسیله ایجاد شركت های دانش بنیان و شركت های فناور نیز زیرساختی را فراهم می كردیم كه این زیرساخت همان پارك های علم و فناوری است كه سال هاست در كشور به وجود آمده است.
كشمیری اضافه كرد: این پارك ها در واقع محل تجمیع شركت های دانش بنیان و فناور است كه خدمات مختلفی نظیر مشاوره، پشتیبانی و منتورینگ به این شركت ها ارائه می كنند.
وی اشاره كرد: وظیفه اصلی پارك های علم و فناوری پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و واحدهای فناور و كمك به آنها برای تجاری سازی محصولاتشان است.
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی درباره تعداد پارك های علم و فناوری فعال در كشور تصریح كرد: هم اكنون حدود ۴۵ پارك علم و فناوری در كشور داریم كه قسمتی از آنها پارك های استانی هستند. برخی از این پارك ها نیز وابسته به دانشگاه ها هستند. همین طور یك پارك وابسته به بخش خصوصی داریم و دو پارك نیز زیر نظر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مشغول به فعالیت هستند.
به دنبال ایجاد پارك های تخصصی علم و فناوری هستیم
سرپرست دفتر سیاست گذاری و برنامه ریزی امور فناوری وزارت علوم درباره چشم انداز این وزارتخانه در بحث توسعه كمی و كیفی پارك های علم و فناوری نیز اظهار داشت: ما در نظام نوآوری یك نوآوری منطقه ای و یك نوآوری بخشی داریم. نظام منطقه ای به معنای تشكیل پارك ها در استانها است. نوآوری بخشی نیز به معنای ایجاد پارك های تخصصی مثل پارك علم و فناوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات است.
وی اضافه كرد: ما در بخش منطقه ای به تعداد كافی پارك علم و فناوری به وجود آورده ایم اما در حوزه بخشی ایجاد پارك های تخصصی را در دستور كار داریم، یعنی مشابه پاركی كه در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شكل گرفته در بخش های مختلف نفت، كشاورزی و … ایجاد نماییم. حتی اگر بخش های مختلف اقتصادی نیز مشتاق ورود به ایجاد این زیرساخت باشند، ما آماده همكاری هستیم.
قائم مقام معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم در امور فناوری اشاره كرد: سیاست ما این است كه اگر تقاضایی برای تاسیس پارك در بخش های تخصصی ارائه می شود سریع در دستور كار قرار گیرد. پشتوانه اصلی این پارك های تخصصی نیز آن وزارتخانه یا بخش مربوطه خواهد بود.
كشمیری درباره تعداد پارك های علم و فناوری فعال در كشور نیز اظهار داشت: امروز بیش از هشت هزار شركت دانش بنیان و واحد فناور در پارك های علم و فناوری مستقر شده اند. حدود ۶۰ هزار نفر نیز در این شركت ها مشغول به فعالیت هستند. بین ۱۰ تا ۱۲ هزار میلیارد تومان هم گردش مالی این شركت ها البته بنا به اظهار خود آنها است ولی برآورد بنده رقمی بیش از ۱۵ هزار میلیارد تومان است.
بسته ویژه صندوق نوآوری برای پشتیبانی از پارك های علم و فناوری و شركت های مستقر در آن
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی درباره نحوه تعامل پارك های علم و فناوری با صندوق نوآوری و شكوفایی در پشتیبانی از شركت های دانش بنیان و فناور اشاره كرد: یكی از مخاطبان صندوق نوآوری همین شركت های مستقر در پارك های علم و فناوری هستند و در واقع این شركت ها بهره بردار خدمات و تسهیلات صندوق نوآوری بشمار می آیند، اما كاری كه ما در وزارت علوم با صندوق نوآوری آغاز كردیم این بود كه نگاهمان را توسعه بخشیم، پس بسته اختصاصی و ویژه ای برای پشتیبانی از پارك های علم و فناوری در صندوق نوآوری در نظر گرفته شد.
وی اضافه كرد: بر طبق این بسته اختصاصی، پارك ها بعنوان یك عنصر منطقه ای، شریك كاری صندوق نوآوری در زیست بوم فناوری آن منطقه می شوند. به عبارت دیگر هر كدام از شركت های مستقر در پارك ارتباطی علاوه بر اینكه با صندوق نوآوری ارتباط دارد، پارك ها نیز یكسری مسئولیت هایی را در قبال این شركت ها بعهده می گیرد. همچون این مسئولیت ها كمك به صندوق نوآوری در حوزه توانمندسازی شركت های دانش بنیان و فناور است.
عضو هیئت عامل صندوق نوآوری و شكوفایی با اشاره به اینكه بخش بزرگی از راهبری و نظارت بر صندوق های پژوهش و فناوری در استانها بوسیله پارك های علم و فناوری انجام می شود، اضافه كرد: با تدبیر این دوره جدید هیئت عامل صندوق نوآوری امكان سرویس دهی صندوق نوآوری به شركت های فناور كه لزوماً مجوز دانش بنیان هم ندارند و در پارك ها مستقر هستند برقرار شد.
كشمیری با اعلان اینكه امروز عمده برنامه ها و هماهنگی های صندوق نوآوری و شكوفایی در استانها برای خدمات رسانی بیشتر به شركت های دانش بنیان و واحدهای فناوری بوسیله پارك های علم و فناوری انجام می شود، اظهار داشت: در دوره جدید فعالیت صندوق نوآوری با تدابیری كه اتخاذ شده است، بیشترین توجه به پارك های علم و فناوری شده است. حضور نمایندگان وزارتخانه های علوم، بهداشت و وزارت ارتباطات در تركیب هیئت عامل صندوق نوآوری سبب شده است تا ارتباط بخش های مختلف با صندوق ارگانیك تر شود.

1399/01/23
20:32:20
3254
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب