تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس كوچك

تشخیص سرطان با امواج فراصوت در مقیاس كوچك سایت امن: تراشه ای ساخته شده كه با استفاده از امواج فراصوت می تواند در تشخیص سرطان به پزشكان كمك نماید. این دستگاه كه در واقع یك آزمایشگاه روی تراشه است به بررسی ماتریكس خارج سلولی می پردازد.به گزارش سایت امن به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، تصلب ساختار اطراف سلول های انسان می تواند نشان از حمله سرطان به بافت های بدن باشد، همانند قفل شدن درهای یك ساختمان كه می تواند حاكی از حمله به آن ساختمان باشد.
بنابراین با ردگیری تغییرات ساختاری كه در ماتریكس خارج سلولی رخ می دهد می توان درباره بیماری سرطان قضاوت كرد. با این وجود تشخیص چنین تغییراتی در ماتریكس خارج سلولی بدون لطمه زدن به بافت بدن كاری چالش برانگیز است.
به تازگی پژوهشگران دانشگاه پوردو، دستگاه جدیدی ساختند كه متخصصان را قادر می سازد تا از وضعیت ساختار ماتریكس خارج سلولی باخبر شوند. آنها با قرار دادن نمونه ای از این ماتریكس در یك پلتفورم، تصلب ساختار را با استفاده از امواج صوتی بررسی می كنند.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Chip به چاپ رسیده است.
رحیم رحیمی استادیار دانشكده مهندسی مواد دانشگاه پوردو می گوید: این همان مفهوم بررسی لطمه در بال هواپیما است. یك موج صوتی پخش شده و از مواد موردنظر عبور كرده و به گیرنده می رسد. چگونگی انتشار موج می تواند بدون لطمه رساندن به ساختار، از نقص ساختاری آن خبر دهد.
این آزمایشگاه روی تراشه می تواند برای حل برخی چالش ها در پزشكی استفاده گردد. یك ماتریكس خارج سلولی منحصربه فرد با بافت های مختلف ارتباط دارد، دقیقا همانند ساختمان های موجود در یك خیابان كه با هم بر طبق كاربری تفاوت دارند. بدین سبب ماتریكس خارج سلولی دارای یك خط مرزی یا رد شیمیایی و یا ساختاری خاص است كه ارتباط میان سلول ها را در مجاورت ماتریكس برقرار می كند.
این آزمایشگاه روی تراشه به یك گیرنده و فرستنده متصل است. هنگامی كه ماتریكس خارج سلولی و سلول های موجود در آن روی پلتفورم ریخته می شود، فرستنده موج فراصوتی ایجاد می كند، بوسیله مواد موجود در بافت حركت كرده و به گیرنده می رسند. نتیجه آن یك سیگنال الكتریكی است. با بررسی این سیگنال می توان به بررسی ساختار ماتریكس پرداخت.


منبع:

1399/01/20
22:53:46
3033
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب