روایت افتتاح موزه كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران؛

تجهیز یك موزه دانشگاهی با ۷۵۰ هزار تومان!

تجهیز یك موزه دانشگاهی با ۷۵۰ هزار تومان! به گزارش سایت امن كارشناس مرمت نسخه های خطی موزه كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران با اعلان اینكه هیچ یك از 6 موزه دانشگاه تهران به صورت متمركز به تاریخ دانشگاه- بعنوان نماد علمی كشور- نپرداخته اند، اظهار داشت: وجود اشیای قدیمی و آنالوگ بلااستفاده در كتابخانه مركزی دانشگاه، من را به فكر گردآوری آنها در چارچوب یك موزه درباره تاریخ كتابخانه مركزی و مركز اسناد انداخت كه البته به من گفته شد این موزه نباید هیچ بار مالی برای دانشگاه داشته باشد.


عباس توكلی جلودار در گفت و گو با ایسنا با اعلان اینكه حدود دو سال پس از استخدام در بخش مرمت نسخه های خطی كتابخانه مركزی دانشگاه تهران- در سال ۸۸ - پیشنهاد ایجاد موزه كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه را داده است، توضیح داد: در آن زمان پیشنهاد تأسیس موزه را دادم چونكه در بخش های مختلف دانشگاه، همچون بخش مرمت، اشیای قدیمی و آنالوگ بسیار زیادی وجود داشت.
وی افزود: همین طور در بخش نسخه های خطی (آرشیو اسناد) دانشگاه باتوجه به تخصص در رشته عكاسی، توانستم عكس ها و آلبوم هایی از زمان قاجار را شناسایی كرده و به این مساله فكر كردم كه می توان موزه ای از تاریخ كتابخانه مركزی دانشگاه را با گردآوری و تجمیع این موارد ایجاد كرد. این در حالیست كه هیچ یك از ۶ موزه دانشگاه تهران به اسناد و اشیای مربوط به تاریخ دانشگاه –از بدو تأسیس تاكنون- نپرداخته اند.


كارشناس مرمت نسخه های خطی در كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران با اشاره به اینكه ایده او پس از ۶ الی ۷ سال تلاش سرانجام در شهریور ۹۷ با حمایت دكتر رسول جعفریان، رئیس كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه تهران به ثمر نشسته است، اظهار داشت: در آن زمان ایشان قانع شدند كه دانشگاه چنین پتانسیلی دارد؛ البته امكاناتی كه در اختیار من قرار گرفت، یك سالن خالی بود و به من گفته شد كه موزه نباید هیچ بار مالی برای دانشگاه داشته باشد.
توكلی اشاره كرد: در نظر داشتم دیوارهای این سالن را به نحوی نقاشی كنم كه رنگ آنها زنده نباشد و بر روی نمایش اشیای موزه تأثیری نگذارد. قسمتی از این كار را با هزینه شخصی انجام داده و كل یك سالن بزرگ را نقاشی كردم؛ همین طور بر روی لوازم موزه به تنهایی بازسازی های لازم را انجام دادم كه مجموع این كارها تنها ۷۵۰ هزار تومان هزینه مالی بر روی دوش دانشگاه گذاشت و اداره كتابخانه مركزی و مركز اسناد آنرا تامین كرد. در واقع بار مالی ایجاد موزه كتابخانه مركزی و مركز اسناد دانشگاه، تنها هزینه رنگ و یك دستگاه گرامافون بود.


وی ادامه داد: در كتابخانه همین طور نگاتیوهای شیشه ای مربوط به حدود ۱۲۰ سال پیش موجود بود كه برای نمایش آنها به میز نور احتیاج داشتیم كه این میز نور را با استفاده از دستگاه های سوخته دیگری ساختم.
این كارشناس مرمت نسخه های خطی در پاسخ به اینكه آیا تاریخ دانشگاه تهران در چارچوب یك روایت در موزه كتابخانه مركزی و مركز اسناد به نمایش درآمده است، اظهار داشت: فقط یك نفر، رئیس كتابخانه مركزی دانشگاه از من حمایت كردند و بدین سبب روایتی كه مد نظر خودم بود را نتوانستم اجرایی كنم؛ اما محتوای ویترین های موزه به شكلی هستند كه در عین داشتن یك روایت مستقل، بی ارتباط به همدیگر هم نیستند.
توكلی درباره اشیای موجود در این موزه، توضیح داد: قسمتی از اشیا به كتابخانه اهدا شده بودند و بطور كلی تقریباً ۹۹ درصد اشیایی كه در موزه نمایش داده ایم، مربوط به قبل از انقلاب است و بعد از انقلاب متأسفانه چیزی نداشتیم.
وی با اعلان اینكه پس از انقلاب اسلامی تنها چند شی ء كوچك مانند لوح و... به كتابخانه اهدا شده است، افزود: مجموعه تصاویر نفیس از دوره قاجار- همچون عكس ها و اسناد خاندان معیرالممالك كه قبل از انقلاب به كتابخانه دانشگاه اهدا شده- به اضافه باكسی مربوط به گاندی، جزو اشیای اهدایی قبل از انقلاب به موزه هستند.
این فارغ التحصیل مرمت ابنیه تاریخی از مركز آموزش عالی میراث فرهنگی و گردشگری، اظهار نمود: بخش دیگر از لوازم موزه، اشیای قدیمی مورد استفاده در كتابخانه مثل دوربین آنالوگ یا دستگاه هایی هستند كه در گذشته برای پرینت میكروفیلم ها و میكروفیش ها استفاده می شد و بخش دیگر از اشیای موزه نیز نسخ خطی (بخشی از آنها اصل و بخشی ماكت) هستند.


توكلی اظهار داشت: لوح های تقدیر و دفاتر یادبود كه زمان افتتاح مسجد دانشگاه از طرف محمدرضا پهلوی و پادشاهی از پاكستان امضا شده هم جزو اشیای موجود در كتابخانه بودند كه خوشبختانه آلبوم عكس مربوط به این رویداد را هم در كنار دفتر یادبود آن به نمایش گذاشتیم؛ همین طور ۵ الی ۶ دفتر یادبود دیگر مربوط به افتتاح ساختمان ها یا اهدای لوازم به كتابخانه از طرف رجال معروف، در موزه موجود است.
وی در پاسخ به اینكه چه برنامه هایی با هدف ترویج علم در این موزه برگزار می شود، اظهار داشت: شرایطی پیش آمد كه من از بخش موزه به بخش دیگری منتقل شدم و بنا بر این موزه كتابخانه و مركز اسناد دانشگاه فعلاً گرفتار سكون است؛ اما حتما نمایشگاه های جنبی راجع به تصاویر قاجاری و نمایشگاه های فصلی برگزار خواهیم كرد.
این كارشناس مرمت نسخ خطی درانتها اظهار داشت: اعضای دانشگاه و دانشجویان می توانند در ایام دوشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ از موزه بازدید داشته باشند كه این محدودیت زمانی به سبب حفظ نظم است، اما نهادها، مدارس و... می توانند در صورت هماهنگی قبلی هر زمان كه بخواهند از موزه بازدید داشته باشند.
منبع:

1399/01/14
14:15:23
3442
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , تخصص , دانشگاه , دستگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب