پایان رنج بیماران قطع نخاعی و درمان زخم بستر؛

تولید پوست مایع برای درمان زخم های فشاری

تولید پوست مایع برای درمان زخم های فشاری به گزارش سایت امن دانشمند ایرانی دانشگاه بریتیش كلمبیا و همكارانش كه با كمك تكنولوژی های پیشرفته موفق به تولید پوست مایع برای درمان زخم های فشاری شده اند، ضمن تبیین این روش درمانی اظهار داشت: آماده انتقال این تكنولوژی به ایران هستم.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، پروفسور عزیز قهاری، فارغ التحصیل دانشگاه بریتیش كلمبیا در ونكوور كانادا و دارای تخصص سوختگی و زخم های مزمن و بیولوژی پوست است؛ وی حدود ۳۰ سال در زمینه سوختگی تخصص دارد و به تازگی برای درمان بیماری زخم های فشاری، تكنولوژی جدیدی در دست دارد كه با استفاده از آن این نوع از زخم ها را درمان می كند؛ زخم های فشاری بیشتر در بین افراد قطع نخاع و كسانی كه در بستر هستند، شایع است.
پروفسور عزیز قهاری در گفتگو با ایسنا، درباره مهم ترین زخم های مزمن كه مردم جهان به آن مبتلا می شوند و همینطور علت آن، اظهار نمود: بیشترین زخم هایی كه مردم جهان به آنها مبتلا هستند و هزینه بسیاری دارد، زخم های مزمن بیماری قندی است؛ به این علت كه زمینه این زخم ها بهبود نمی یابند و در خیلی از مواقع درمان هایی كه زخم را تسریع می كند، جواب نمی دهد؛ چون كه این داروها خیلی پایدار نیستند.
زخمی شایع در دنیا
وی افزود: هرچه نوع دوم بیماری قندی زیاد می شود، به همان نسبت هم زخم های قندی افزایش می یابد و متأسفانه هزینه بسیاری دارد؛ چون كه ۱۵ درصد افرادی كه زخم قندی دارند، امكان دارد پای آنها قطع شود كه قطع این عضو بسیار مشكل زاست.
وی با اشاره به اینكه هم اكنون مردم همه كشورها با مشكل شیوع زخم های قندی مواجهند، اظهار داشت: مردم اغلب كشورهای جهان رو به چاقی می روند، عروق و عصب این افراد به خوبی كار نمی كند؛ بنابراین بیماری و زخم های قندی را بسیار شاهد می باشیم و متأسفانه خود این بیماران متوجه این مسئله نیستند و به خاطر غذاهای نامناسب بیماری آنان تشدید می شود.
پروفسور قهاری، نوع دوم بیماری قند را در كشورهای غربی و عربی شایع تر دانست و خاطرنشان كرد: در كشورهای عربی بیماری قندی نوع دوم بسیار شایع است و به همان نسبت هم زخم های قندی به خصوص در قسمت كف پا بسیار هستند.
زخم های فشاری چه نوع زخم هایی هستند؟
وی ادامه داد: بعد از زخم های مزمن ناشی از بیماری قند، زخم های فشاری بسیار شایع هستند. زخم های فشاری در بین افراد قطع نخاع و همینطور كسانی كه مدت زیادی در بستر هستند، شیوع دارد و علت اصلی آن به سبب شرایط زندگی و بیماری و گرفتاری های مغزی است كه هم اكنون بسیار شایع شده و به تدریج در حال افزایش می باشد.
وی با اشاره به اینكه درمان زخم های فشاری بسیار مشكل است، اظهار داشت: خیلی از زخم های فشاری، تونل مانند هستند و چونكه این زخم ها، زخم هایی هستند كه نمی توان آنها را مسدود كرد یا پوستی كه سلول نداشته باشد را در این قسمت قرار داد.
این متخصص و پژوهشگر اظهار نمود: زخم های فشاری همچون زخم های مهم و هزینه بردار است؛ بعنوان مثال درمان یكی از زخم ها حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار دلار هزینه دارد و امكان دارد دوره درمان كامل ۵ تا ۶ سال به طول انجامد.
وی تصریح كرد: بعضی از زخم های فشاری درجه یك یا دو هستند و اگر بموقع به آنها رسیدگی شود به درجه سوم و چهارم نمی رسد و درمان راحت تر و هزینه آن كمتر خواهد بود.
ایشان در ادامه درباره تكنولوژی و راه درمان زخم های فشاری كه مبدع آن است، اظهار داشت: ما متوجه شدیم برخی افراد مبتلا به زخم های فشاری برای درمان جراحی می كنند و معمولا قسمتی از پوست یا عضله خویش را در قسمت زخم، قرار می دهند، ولی متأسفانه بهبود نمی یابند و زخم دیگری به نام "زخم جراحی" ایجاد می شود كه عمق آنها بسیار زیاد است و حتی تونل دارد.
تكنولوژی جدید برای درمان زخم های فشاری
وی افزود: ما راهی برای درمان زخم های فشاری یافتیم و با توجه به این كه نمی توان پوست بیولوژیكی در تونل زخم ها تزریق كرد، تصمیم گرفتیم پوست مایع بسازیم كه با تكنولوژی های پیشرفته موفق به ساخت پوست مایع شدیم؛ به شكلی كه در درجه حرارت پایین به صورت مایع است، ولی به محض اینكه در زخم تزریق می نماییم، زخم از آخر آرام آرام بسته می شود و این بیمار وقتی پس از یك هفته رجوع می كند، این مایع جذب شده كه باردیگر این زخم را با مایع پر می نماییم. ۶ تا ۷ بار كه رجوع كند و مایع را هر بار تزریق نماییم، سلول های پوستی این زخم را پر می كنند و زخم بسته می شود.
بیماران قطع نخاعی به زندگی باز می گردند
پروفسور قهاری در پاسخ به اینكه تابحال این تكنولوژی زخم های فشاری بیماران را درمان كرده است؟ اظهار داشت: از این فنآوری برای درمان زخم های فشاری برخی از بیماران، مخصوصاً كسانی كه قطع نخاع هستند، استفاده كردیم؛ درصد بالایی از این افراد در طول عمرشان یك تا دو مرتبه مبتلا به این زخم های فشاری می شوند كه برای بیمار بسیار دردسر ساز است؛ چون كه این بیمار نمی تواند در جامعه حضور فعال داشته باشد و به شغلی بپردازد و مجبور است به پرستاران و پزشكان وابسته باشد تا به صورت مرتب پانسمان این بیمار تعویض شود؛ این مراقبت ها هزینه های بسیاری را به بیمار تحمیل می كند كه این هزینه بالغ بر ۱۰۰ هزار دلار در سال است.
وی ادامه داد: با تكنولوژی ای كه ما ابداع كردیم، بیماری زخم های فشاری كنترل می شود و وضعیت بیمار وخیم تر نمی شود؛ بنابراین حدود ۱۲۰ هزار دلار در هزینه درمان ها صرفه جویی می شود. مضاف بر اینكه بیمار به زندگی و خانواده بر می گردد و می تواند كارآیی داشته باشد.
وی اظهار داشت: تا سال ۲۰۳۵ یعنی ۱۵ سال دیگر امتیاز این تكنولوژی در اختیار ماست و می توانیم آنرا تولید نماییم و به كشورهای دیگر هم انتقال دهیم. دانشگاه بریتیش كلمبیا ۵۰ درصد و مخترعین هم ۵۰ درصد امتیاز را در اختیار دارند.
حاضرم این تكنولوژی را به ایران منتقل كنم
وی در مورد اینكه آیا برنامه ای برای انتقال این تكنولوژی به ایران دارد، اظهار نمود: من به دنبال این هستم كه مركزی را پیدا كنم كه این كار را انجام دهد. برای انتقال این تكنولوژی به ایران احتیاج به افراد متخصص است. به لحاظ اخلاقی حتما باید از دانشگاه، مركز مربوطه و حتی وزارت بهداشت اجازه بگیریم و در صورت تأیید این اقدام را انجام دهیم. می توان مواد لازم برای درمان زخم های فشاری را به صورت پودر به ایران آورد و با آب مقطر به مایع تبدیل كرد و به زخم تزریق كرد.
وی پیشگیری برای مبتلا نشدن به زخم های مزمن را ضروری دانست و خاطرنشان كرد: در كشورهای مختلف مانند اروپا و كانادا، پرستاران دو تا سه روز یك مرتبه، بدن افرادی كه سن بالایی دارند و به خصوص كسانی كه به بیماری قندی مبتلا هستند را چك می كنند و اگر زخم كوچكی بود، بلافاصله در جهت درمان آن اقدام می كنند، ولی اگر برای درمان این زخم ها اقدام نكنند به زخم بزرگ تر تبدیل و زخم سخت تر می شود.
لزوم توجه ویژه به سالمندان و مراقبت از آنها
وی اظهار داشت: من متوجه شدم كه در ایران خانه سالمندان زیاد است كه یكی از كارهای آن باید چك كردن بیماران به صورت مرتب باشد؛ افرادی كه بیماری قندی دارند یا كسانی كه زمینه و سابقه بیماری قندی و زخم در خانواده دارند، شناسایی شوند و در گروه به خصوصی تحت مراقبت قرار گیرند. صدا و سیما باید دراین زمینه ها بسیار فعال باشد و با افرادی كه چنین مشكلاتی دارند، گفت وگویی داشته باشند. ما هر وقت برنامه ای داریم، بیمارانی كه قطع نخاع هستند، از مشكلات خود می گویند. بیماران قندی كه عضوی از بدن خویش را از دست دادند هم در خلال جلسه ای مشكلات زندگی خویش را بیان می كنند؛ نتیجه این گفت وگوها و جلسات این است كه همگی دریابیم اگر این افراد درمان شوند، چقدر برای جامعه و خانواده مفید خواهند بود.
ورزش كنید، غذاهای مناسب بخورید، كاركرد بدن خویش را كنترل كنید
پروفسور قهاری خاطرنشان كرد: به سایر افراد سفارش می كنم كه ورزش كنند و غذاهای نامناسب نخورند و كسانی كه در خانواده های خود زمینه بیماری قندی دارند، بسیار از خود مراقبت كنند و مدام كاركرد بدن خویش را كنترل كنند. از جانب دیگر زیرساخت ها باید برای كسانی كه قطع نخاع هستند، مناسب شود؛ جاده ها ایمن شوند، رانندگی ها با احتیاط بیشتری باشد، دولت در كمك رسانی به این دسته از بیماران فعال تر باشد، مردم همراه و همیار این بیماران باشند. توجه داشته باشیم كه وقتی یك فردی در خانواده به چنین بیماری ای مبتلا می شود، همه خانواده درگیر این شخص خواهند شد و تنها راه، پیشگیری و آموزش دادن است.1398/11/04
23:48:42
4253
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , تكنولوژی
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب