جایگاه پانزدهم ایران در انتشار مقاله در جهان

جایگاه پانزدهم ایران در انتشار مقاله در جهان به گزارش سایت امن بر مبنای اعلام پایگاه داده WOS، ایران توانسته است با انتشار نزدیك ۵۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، هر چند همواره تاكید می شود كه باید صدمه های مقاله گرایی را در نظر گرفت، اما انتشار مقالات علمی معتبر و قابل استناد، در نشریات معتبر علمی دارای ضریب تاثیر بالا، یكی از شاخصهای سنجش دانش در كشورهای مختلف به حساب می آید. ایران توانسته است با انتشار نزدیك به ۵۰ هزار مقاله در سال ۲۰۱۸ در جایگاه پانزدهم جهان قرار گیرد.
«ضریب تأثیر» یكی از شناخته شده ترین ضرایب كیفیت مجلات است كه سالانه توسط موسسه ISI منتشر می شوند. با وجود معرفی ضرایب علم سنجی گوناگون مانند شاخص هرش، آیگن فاكتور و... همچنان محققان تلاش می كنند كارهای برجسته خویش را در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر منتشر كنند.
در سال ۲۰۱۸ میلادی بیشتر از ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار مستند در پایگاه داده WOS انتشار یافته است. از این تعداد دو میلیون و ۴۳۵ هزار و ۵۳ مقاله (حدود ۷۵درصد كل مستندات) بعنوان مقاله (Article و Review) ثبت شده اند. كشور ایران در این سال با انتشار حدود ۵۰ هزار مقاله در جایگاه پانزدهم جهان قرار گرفته است. این رتبه بندی بر مبنای تعداد كل مقالات انتشار یافته است.
در واقع بررسی های بیشتر این مقاله ها نشان می دهد، ۶۹۱۲ (حدود ۱۴ درصد) مقاله از كشور ایران در سال ۲۰۱۸ در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۴ انتشار یافته اند. با عنایت به اهمیت انتشار مقاله در نشریات دارای ضریب بالاتر از ۴، از این حیث جمهوری اسلامی ایران حائز رتبه ۲۱ جهانی انتشار مقاله در نشریات با ضریب تأثیر بیشتر از ۴ است.
از این تعداد، ۸۲ مقاله هم در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۱۵ انتشار یافته اند كه ۶۱ مقاله از آنها در نشریات با ضریب تاثیر بالاتر از ۲۰ انتشار یافته اند.
بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این معاونت كوشیده است با تاسیس فدراسیون سرآمدان علمی، تسهیلاتی را برای ترویج دانش در سطح ملی و بین المللی برای اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و پژوهشگران برتر ایجاد كند.1398/09/10
21:04:32
4936
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب