در گردهمایی ارائه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق كالا و ارز تاكید شد

استفاده از فناوری و شفاف سازی اقتصاد تنها راه برون رفت از معضلات موجود

استفاده از فناوری و شفاف سازی اقتصاد تنها راه برون رفت از معضلات موجود به گزارش سایت امن رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز ایجاد اشتغالزایی و رسیدن به خودكفایی را در گرو شفاف سازی در حوزه تجارت و اقتصاد دانست و اظهار داشت: ما انتظار داریم كه شركت های دانش بنیان علاوه بر رفع نیازهای كشور در حوزه مقابله با كالا، استفاده از كالای داخلی را در جامعه ترویج كنند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دكتر علی مؤیدی خرم آبادی امروز در گردهمایی عرضه نیازهای فناورانه در پیشگیری و مبارزه با قاچاق كالا و ارز برگزاری این رویداد را جزء بهترین اتفاقات در طول خدمت خود در عرصه مقابله با قاچاق كالا و ارز دانست و افزود: امروز اگر از همه ما سوال شود كه تجارت، اقتصاد و اشتغال از چه چیزی رنج می برد، همه ما از پدیده مخرب، پیچیده و مخوفی به نام "قاچاق" یاد می نماییم. این امر به این معنا است كه پیكره اجتماع ما از سطوح مختلف به این امر اذعان دارند كه قاچاق توانسته است تجارت و اقتصاد ما را مرعوب خود كند. بگونه ای كه خیلی از مشكلات اقتصادی و تجاری ما نشأت گرفته از قاچاق كالا است.
وی با اشاره به اینكه تا كنون جمهوری اسلامی ایران در زمینه مبارزه با قاچاق تلاش های زیادی انجام داده است، اضافه كرد: چهار دهه مبارزه با قاچاق كالا و ارز جزء توفیقاتی بوده است كه نظام در كارنامه خود ثبت كرده و توانسته است سیاست های خوبی را اتخاذ كند و مقررات و آیین نامه های زیادی وضع و آنرا ابلاغ كند و انسجام و وحدت نسبی خوبی در این زمینه میان دستگاه ها بوجود آمده است.
مؤیدی با طرح این سوال كه چرا با همه این اقدامات كشور نتوانسته است از این گردنه عبور كند، با ابراز امیدواری از اینكه بتوان در این رویداد سه روزه در صندوق نوآوری و شكوفایی به این سؤال پاسخ داده شود، افزود: با مرور وضعیت كنونی متوجه می شویم كه سرمایه های زیادی از جانب نظام جمهوری اسلامی ایران در این عرصه صورت گرفته است و علیرغم همه تجارب و اطلاعات زیادی كه در اختیار داریم، تا كنون به نتیجه ای در مورد قاچاق دست نیافته ایم.
رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با تاكید بر اینكه در این ستاد رویكرد جدیدی در این امر اتخاذ شده است، تصریح كرد: اینكه ما پس از ۴۰ دهه در یك رویداد علمی توانسته ایم همه مراكز علمی و فناوری و مدیران عالی رتبه یك عرصه را در زیر یك سقف قرار دهیم، شاید گویای این است كه در سه دهه گذشته غفلت هایی داشته ایم و آگاهانه و هوشمندانه به این حوزه وارد نشده ایم، ولی امروز تنها راه برون رفت ما از معضلات اقتصادی و اجتماعی از مسیر دانشگاه ها و مراكز علم و فناوری است.
وی با اشاره به اینكه ای كاش یك دهه قبل چنین فكر و ایده ای در مجموعه های كشور حاكم می شد، افزود: لازم بود تا از دهه های پیش از فناوری ها و ایده های جدید در حوزه قاچاق استفاده می كردیم تا امروز پشتوانه علمی مناسبی را در این زمینه ایجاد می كردیم و در مرزهای كشور به صورت آگاهانه به مبارزه با قاچاق كالا و ارز می پرداختیم.
رئیس ستاد مركزی مبارزه با قاچاق كالا و ارز با اشاره به اینكه این ستاد امروز بعنوان اتاق فكر، علم را ترویج می دهد تا در حوزه های مرتبط از فناوری استفاده نماید، افزود: این امر باعث می شود كه مرزبانان، درجه داران و سربازان با استفاده از فناوری با مافیای قاچاق مبارزه كنند. نه اینكه به دلیل عدم استفاده از پتانسیل های كشور درجه داران با اسلحه به جنگ پدیده مقابله با قاچاق بپردازند. من صحنه های دلخراشی را در مرزها شاهد بودم كه سربازان چگونه با قاچاق كالا مقابله می كنند.
مؤیدی با اشاره به اینكه ما در این زمینه عقب ماندگی های زیادی داریم، تصریح كرد: در رویكرد جدید این ستاد در تلاش هستیم كه با استفاده از محققان دانشگاهی ستاد را به "ستاد تولید اندیشه" تبدیل نماییم و در این راستا از همه ظرفیت های علمی دانشگاه ها حداكثر استفاده را خواهیم كرد. بگونه ای كه شاهد می باشیم كه این ستاد با صدها گروه و تیم تحقیقاتی همكاری دارد.
وی با اشاره به تاكیدات مقام معظم رهبری در مورد مبارزه هوشمندانه با پدیده قاچاق خاطرنشان كرد: این فرمایشات مقام معظم رهبری مربوط به ۱۷ سال قبل می شود، ولی ما نیروها را در منطقه ای بردیم و سعی كردیم با قاچاق مبارزه كنند؛ اما بعدها مشاهده شد كه این پدیده یك پدیده امنیتی، سیاسی و فرهنگی است و در ادامه سعی كردیم كه به سمت شركت های دانش بنیان و مراكز علمی برویم تا با استفاده از فناوری نسبت به رصد و پایش مرزها اقدام نماییم.
مؤیدی با تاكید بر اینكه هم اكنون ما بخشی از این راه را رفته ایم، افزود: علاوه بر این، ما نشست هایی با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شكوفایی داشتیم و در این جلسه ها توانمندی های شركت های دانش بنیان در زمینه مقابله با قاچاق ارائه شد.
وی با اشاره به اینكه این گردهمایی باعث قرار گرفتن نهادهای اجرایی در كنار صاحبان فناوری شده است، اضافه كرد: این امر در سرریز كردن این فناوری ها در دستگاه های اجرایی موثر است و رویكرد ما در حوزه قاچاق یك رویكرد پیشگیرانه و علمی است و امیدواریم در این گردهمایی كه از امروز شروع شده است، شاهد ایجاد گفتمان میان صاحبان فناوری با دستگاه های مرتبط باشیم.
وی با تاكید بر اینكه ما قبول داریم كه در گذشته در عملیات بیابانی و خیابانی در مبارزه با قاچاق توفیق نداشتیم، تصریح كرد: هم اكنون تجارت ما چنان پنهان، كدر و سیاه است و قاچاق هم به كدر شدن این حوزه كمك كرده است كه باید با استفاده از فناوری بتوانیم فضای تجارت را به فضایی قابل رصد و شفاف تبدیل نماییم.
مؤیدی با اشاره به اینكه توسعه اشتغالزایی و رسیدن به خودكفایی در گرو مقابله با قاچاق و شفاف سازی فضای تجارت است، اظهار نمود: ما معتقدیم تنها راه برون رفت از اقتصاد سیاه و رسیدن به اقتصاد شفاف بهره مندی از علم و فناوری، وحدت و همفكری است و انتظار داریم كه شركت های دانش بنیان علاوه بر رفع معضلات كشور در این زمینه چگونگی استفاده از كالای ایرانی را ترویج كنند و در این راه ما را یاری رسانند.1398/09/03
23:17:35
4406
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب