ستاری مطرح كرد

انتقاد از خلاصه شدن نمود علوم انسانی در نوشتن كتاب

انتقاد از خلاصه شدن نمود علوم انسانی در نوشتن كتاب به گزارش سایت امن معاون علمی وفناوری رئیس جمهور با تاكید بر اینكه دانشگاه های بومی كشور باید مكانی برای ارتقای كارآفرینی، اشتغالزایی، ارزش آفرینی و نفوذ دهی فرهنگ داخلی كشور به دنیا باشند، اظهار داشت: با تجاری سازی علوم انسانی پیروز مبارزات فرهنگی و اقتصادی خواهیم بود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، سورنا ستاری در آیین شروع سال تحصیلی دانشگاه امام صادق(ع) اظهار نمود: هدف از ایجاد دانشگاه ها و تامین خرج آنها این است كه مردم امیدوارند مشكلات جامعه با مدلهای بومی دانشگاه های داخلی رفع گردد. باید دانشگاه ها با مدلهای بومی و مبتنی بر فرهنگ جامعه شكل گرفته و توسعه یابند.
ستاری در ادامه با اشاره به اینكه دانشگاه های بومی كشور باید مكانی برای ارتقای كارآفرینی، اشتغالزایی، ارزش آفرینی و نفوذ دهی فرهنگ داخلی كشور به دنیا باشند، اضافه كرد: امروز نسل جدیدی از كارآفرینان به جامعه تزریق شده اند كه این نسل با نگاه درست به علوم انسانی مسیر پیشرفت و توسعه كشور را هموار می كنند.
علوم انسانی برمبنای فرهنگ عمومی جامعه در كشور توسعه می یابد
رئیس بنیاد ملی نخبگان، توسعه علوم انسانی را مورد توجه قرار داد و اظهار داشت: علوم انسانی برمبنای فرهنگ عمومی جامعه در كشور توسعه می یابد. این روزها نمود علوم انسانی در كشور به نوشتن كتاب خلاصه شده است؛ اما نوشتن كتاب به تنهایی دردی از جامعه دوا نمی كند.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه عنوان كرد: نوشتن كتاب بدون ارائه راهكار، به درد جامعه نمی خورد. در این شرایط شما در اتاقی، كتاب راه های رفع معضلات اجتماعی را می نویسید و در اتاقی دیگر فرزندان شما با كتابها، اسباب بازی ها و بازی های كامپیوتری خارجی سرگرم هستند.
ستاری افزود: كشف نفت بزرگ ترین خیانت به فرهنگ و بوم این كشور بود؛ خیانتی كه اصالت فرهنگی را از ما گرفت و بازار داخلی را فلج كرد. پایه های اقتصاد دانش بنیان صیانت از بازار داخلی است؛ بازاری كه هویت كشور را ترسیم می كند و تضمینی برای تحقق آینده اقتصاد دانش بنیان كشور است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینكه بازسازی فرهنگ عظیم ایرانی تنها با توسعه علوم انسانی در كشور رخ می دهد، اضافه كرد: تجاری سازی علوم انسانی حلقه مفقوده كشور است كه برای پیروزی در مبارزات فرهنگی و اقتصادی به این علم كاربردی نیاز داریم.
ستاری در ادامه مفاهیم ایثار و از خودگذشتگی را یادآوری كرد و اظهار داشت: ما نیاز به بازآفرینی برخی مفاهیم بومی در كشور داریم. مثلا باید به شركت های دانش بنیان و خصوصی یادآوری نماییم كه با از خود گذشتگی و ایثار می توانند ایران را به خودكفایی و خودباوری برسانند؛ مفاهیمی كه در دیگر كشورها خریداری ندارد و نامفهوم است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دانشگاه امام صادق (ع) را مهد دانشگاه های مبتنی بر مفاهیم بومی كشور خواند و اضافه كرد: این دانشگاه، جایی است كه می تواند با تاكید بر فرهنگ داخلی، معضلات و مشكلات اجتماعی را رفع كند. این معضلات با توسعه زیست بومی نرم و هویت ساز رفع می شود.
رئیس بنیاد ملی نخبگان اضافه كرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری بر تكمیل مركز نوآوری و رشد دانشگاه امام صادق تاكید دارد و از شكل گیری پارك علم و فناوری در اطراف این دانشگاه استقبال می نماییم و معتقدیم كه این پارك می تواند با محور توسعه فناوری، شركت های مختلفی را در علوم انسانی در دل خود جای دهد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار نمود: بازار ایران باید به شكلی تقویت شود كه در كنار محصولات خارجی موجود در آن، بتواند خودی نشان دهد و مردم به خرید محصولات "ایران ساخت" راغب باشند و در خارج از كشور نیز حرفی برای گفتن داشته باشند. برای ما خوب نیست كه هویت و اصالت بازار خودرا از دست بدهیم. ایران روزی آقای علم و فرهنگ در دنیا بود كه باید آن روزهای تاریخی و با عظمت را باردیگر بازسازی نماییم.
باید دانشگاه ها به قسمتی از فرهنگ، اقتصاد و اجتماع تبدیل شوند
ستاری با اشاره به اینكه دانشگاه باید جزیی از جامعه و فرهنگ كشور باشد، اشاره كرد: باید دانشگاه ها دیوارهای خودرا حذف نمایند و به قسمتی از فرهنگ، اقتصاد و اجتماع تبدیل شوند. این دانشگاه ها باید محور توسعه كشور باشند و از علوم انسانی كه روح همه علوم است، بهره بگیرند.
وی با اشاره به اینكه علوم انسانی، انسان ساز است، اظهار داشت: علوم انسانی، علمی است كه ارتباط مستقیمی با فرهنگ و اصالت ایران و ایرانی دارد. بنا بر این باید راه های توسعه این علم كاربردی و پایه را در دانشگاه ها، كشور و فضای حاكم بر اقتصاد كشور هموار نماییم.
ستاری با اشاره به اینكه پژوهش با پول دولت به محصول منجر نمی گردد، اظهار داشت: باید این پژوهش ها در بطن شركت های خصوصی و توسط مردم صورت گیرد تا منتج به محصول و نتیجه شود. هویت پول دولتی به گونه است كه محصولی از دل آن بیرون نمی آید.
رئیس بنیاد ملی نخبگان همین طور عنوان كرد: هدف از ایجاد دانشگاه حل مسایل و معضلات جامعه است. این دانشگاه ها باید تلاش كنند با كمك گرفتن از فرهنگ داخلی راه های توسعه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی كشور را بیابند و به كار ببندند.
ستاری اضافه كرد: امروز بیشتر از هر دوره تاریخی دیگر در حوزه آموزش هزینه می كنیم؛ اما كمتر نتیجه می گیریم كه این مساله به سبب فاصله گرفتن از فرهنگ و اصالت ایرانی و نفوذ نفت به اقتصاد كشور رخ داده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور درانتها اظهار داشت: باید به حوزه تجاری سازی علوم انسانی ورود نماییم. برای اینكه این علم می تواند به شكوفایی فرهنگ ایرانی و مقتضیات بومی كشور كمك نماید.
ایجاد پارك علم و فناوری علوم انسانی ضروری است
حجت الاسلام حسین علی سعدی، رئیس دانشگاه امام صادق (ع) نیز در این مراسم، اظهار داشت: دانشگاه امام صادق در گام دوم انقلاب تلاش می كند كه تمدن نرم را در كشور توسعه دهد؛ تمدنی كه با پشتیبانی از ایده های خلاق و نو ایجاد می شود.
وی ادامه داد: رسالت تاریخی دانشگاه ما این است كه تحولی اساسی در بخش نرم و هویتی تمدن ایجاد كند كه این امر با تحول آفرینی در زمینه علوم انسانی میسر می شود.
بگفته سعدی، امروز جنگ نرم مهم تر از جنگ دشوار است. این روزها دشمن با اسباب بازی ها و بازی های كامپیوتری خود به فرهنگ كشور هجوم آورده است. اگر كسی بتواند با خلق ایده ای جدید راهی برای این نوع مبارزات فرهنگی ارائه كند، از آن حمایت خواهیم كرد.
او همینطور اشاره كرد: مركز نوآوری دانشگاه امام صادق تلاش می كند ظرفیت علوم انسانی را در كشور افزایش دهد و از ظرفیت های موجود دانشگاه به سمت توسعه فرهنگ كشور گام بردارد.
رئیس دانشگاه امام صادق عل در ادامه عنوان كرد: یكی از برنامه های ما در دانشگاه ایجاد پارك علم و فناوری علوم انسانی است كه این كار به فعالیت شركت های حوزه نرم و هویتی كمك می نماید.
برمبنای اعلام معاونت علمی، در انتهای این مراسم با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری از نمایشگاه دائمی شهدای دانشگاه امام صادق (ع) رونمایی گردید.
منبع:

1398/07/08
21:05:38
4297
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب