رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اعلام كرد

تلاش دانشگاه آزاد برای بی نیاز كردن كشور از واردات بذر، توسعه هوشمند منطقه ای در دستور كار

تلاش دانشگاه آزاد برای بی نیاز كردن كشور از واردات بذر، توسعه هوشمند منطقه ای در دستور كار به گزارش سایت امن رئیس دانشگاه آزاد اسلامی اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی شهری و منطقه ای است، ازاین رو هیأت های امنای استانی نقش مهمی در تصمیم گیری و اداره آن دارند. این دانشگاه تلاش دارد با پشتوانه هیأت امنای استانی خود، به كمك توسعه هوشمند منطقه ای بیاید. حضور مسئولان شهری، رؤسای دانشگاه های دولتی و معتمدان هر استان در تركیب هیأت امناهای استانی، خوشبختانه امكان بی نظیری فراهم نموده كه بتوان اهداف دانشگاه آزاد اسلامی در جهت توسعه مناطق را محقق كرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، شانزدهمین جلسه هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان به ریاست دكتر محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه و با حضور آیت الله سیدیوسف طباطبایی نژاد نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهر اصفهان، دكتر عباس رضایی استاندار اصفهان، حجت الاسلام والمسلمین دكتر عبدالحسین خسروپناه معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی، دكتر روح الله فیروزآبادی معاون تحقیقات، فناوری و نوآوری دانشگاه، دكتر سعید آزادیان دستیار ویژه رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و سایر اعضاء بامداد امروز در واحد اصفهان (خوراسگان) برگزار گردید.
دكتر طهرانچی در این نشست با اشاره به طرح های توسعه ای دانشگاه آزاد اسلامی در استان اصفهان، اظهار داشت: استان اصفهان از لحاظ جمعیت دانشجویی در میان استان های دانشگاه آزاد اسلامی بعد از تهران، رتبه دوم را دارد و به لحاظ استعداد و امكانات، جایگاه ویژه ای را از آن خود كرده است. بر این اساس طرح های تحولی قابل توجهی برای این استان در نظر گرفته شده است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: اختصاص ۵۰ هكتار زمین برای ایجاد گلخانه تولید بذر، یكی از طرح های تحولی دانشگاه آزاد اسلامی در استان اصفهان است. با تلاش های واحد اصفهان (خوراسگان)، طرح بذر این واحد بسیار موفق بوده و مورد توجه وزارت جهاد كشاورزی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار گرفته به صورتی كه این واحد بعنوان نهاد علمی شورای بذر انتخاب شده است. دانشگاه آزاد اسلامی تلاش دارد كشور را از واردات بذر بی نیاز كند.
وی از ایجاد نخستین دانش شهر كشور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد جامع نجف آباد اطلاع داد و اظهار داشت: دانشگاه آزاد اسلامی نخستین دانش شهر كشور را با عنایت به پروژه ریلی تهران - اصفهان - نجف آباد، در این واحد دانشگاهی راه اندازی خواهد نمود و واحد نجف آباد كانون دانش شهر كشور خواهد شد.
امیدواریم دانش شهر واحد نجف آباد بتواند به مركز توسعه علمی كشور تبدیل شود
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تاكید كرد: مقابله با محصولات تمدنی غرب كه حاصل دانش شهرهایی مانند «سیلیكون ولی» است، تنها با چند دانشگاه و شركت دانش بنیان امكان پذیر نیست، بلكه دانش شهری می خواهد كه زیست بوم كامل فناوری و تعامل دانش و صنعت باشد. امیدواریم دانش شهر واحد نجف آباد هم بتواند تبدیل به مركز توسعه علمی كشور شود.
دكتر طهرانچی با تاكید بر اینكه دانشگاه آزاد اسلامی در گام دوم انقلاب اسلامی و گام دوم فعالیت های خود، كارآمدسازی رشته های تحصیلی را مورد توجه قرار داده، اظهار داشت: مردم نسبت به ناكارآمدی نظام آموزش عالی در كنكور سراسری واكنش نشان داده و رقابت ۷۰۰هزار داوطلب برای ۱۰هزار صندلی گروه علوم پزشكی، گواه این مورد است.
دانشگاه آزاد اسلامی به سرعت واكنش های عمومی را درك می كند
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد اسلامی بعنوان دانشگاهی مردمی كه به سرعت واكنش های عمومی را درك می كند، مبادرت به اصلاح رویكرد خود كرد و برای شروع، طرح بازمهندسی آموزشی، پژوهشی و فناوری رشته های كشاورزی را كلید زد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: این دانشگاه با عنایت به تجارب خود در حوزه علوم پزشكی و فنی و مهندسی، طرح جدیدی از شیوه آموزشی را برای رشته های گروه كشاورزی و منابع طبیعی طراحی كرد كه دوره كاردانی ۱+۲ است و شامل دو سال آموزش و یك سال فیلد و حضور در محیط كاری است. ایجاد مزارع آموزشی نمونه و طراحی دوره كارشناسی ارشد و دكتری حرفه ای كشاورزی ازجمله اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی در این طرح است.
باید با طراحی رشته محل های مورد نیاز هر منطقه، راندمان آموزش، كارآمدی و بهره وری رشته ها را افزایش داد
دكتر طهرانچی با اشاره به اینكه یكی از اشكالات جدی دانشگاه آزاد اسلامی این بود كه رشته ها بدون توجه به قابلیت های شهری و به صورت یكسان در واحدها عرضه می شد، اظهار داشت: این در شرایطی است كه بین ۷۰ تا ۹۰ درصد دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی بومی هستند و این مورد ایجاب می كند رشته محل های ایجادشده متناسب با نیازها، ظرفیت ها و اقتصاد هر منطقه طراحی و عرضه شود تا بتوانیم با افزایش راندمان آموزش، كارآمدی و بهره وری رشته ها را افزایش دهیم.
وی افزود: اینكه ۴۰ درصد از فارغ التحصیلان دانشگاهی بیكار هستند، نشان داده است كه آموزش عالی ما تابحال مسیر معكوس را رفته است. ازاین رو دانشگاه آزاد اسلامی با آگاهی از این موضوع، می خواهد با ۱۷ هزار هكتار عرصه و ۲۰ میلیون مترمربع زیربنایی كه در اختیار دارد با ۱۲۰ میلیارد تومان سرمایه صندوق نوآوری و شكوفایی، بستر سراهای نوآوری و اشتغال جوانان را در شهرها ایجاد كند.
توسعه هوشمند منطقه ای در دستور كار هیأت امناهای استانی
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به اینكه این دانشگاه برنامه های خویش را در جهت سند توسعه منطقه ای هر استان تنظیم می كند، تصریح كرد: دانشگاه آزاد اسلامی دانشگاهی شهری و منطقه ای است، ازاین رو هیأت های امنای استانی نقش مهمی در تصمیم گیری و اداره آن دارند. این دانشگاه تلاش دارد با پشتوانه هیأت امنای استانی خود، به كمك توسعه هوشمند منطقه ای بیاید. حضور مسئولان شهری، رؤسای دانشگاه های دولتی و معتمدان هر استان در تركیب هیأت امناهای استانی، خوشبختانه امكان بی نظیری فراهم نموده كه بتوان اهداف دانشگاه آزاد اسلامی در جهت توسعه مناطق را محقق كرد.
دكتر طهرانچی با اشاره به ایجاد معاونت های تخصصی و موضوعی در تركیب جدید دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: یكی از معاونت های جدید دانشگاه آزاد اسلامی، معاونت تحقیقات، فناوری و نوآوری است كه با ایجاد این معاونت، پژوهش های مربوط به رساله ها و رساله ها از بخش فعالیت های فناورانه و نوآورانه جدا شده و وظیفه تخصصی این معاونت، پشتیبانی از فعالیت های دانش بنیان در واحدهای دانشگاهی است كه ایجاد سراهای نوآوری یكی از این وظایف به شمار می آید.
وی تصریح كرد: معاونت های علوم، مهندسی و كشاورزی، علوم انسانی و هنر، علوم پزشكی و آموزش های عمومی و مهارتی (سما) از دیگر معاونت های موضوعی دانشگاه آزاد اسلامی است كه در دوره جدید این دانشگاه برپایه وظایف، اختیارات و مأموریت های محوله در جهت ارتقای دانش و مهارت جوانان، فعالیت خواهند كرد.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی تصریح كرد: این دانشگاه با دارا بودن ۶۵۶هزار دانشجوی علوم انسانی در ۱۵۰ دانشكده این حوزه، بومی سازی و كاربردی كردن علوم انسانی را در دستوركار قرار داده است. در حوزه آموزش های عمومی و مهارتی هم مقرر است ۱۱۰ مدرسه نمونه تا سال ۱۴۰۰ راه اندازی شود تا بتواند بستر پیاده سازی سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باشد. ان شاءالله ۳ مدرسه جدید هم در استان اصفهان خواهیم داشت.
ایجاد سرای مبل و منبت در واحد ملایر
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به برنامه ریزی های این دانشگاه برای ایجاد سراهای نوآوری، خاطرنشان كرد: یكی از سراهایی كه مقدمات ایجاد آن فراهم شده، سرای مبل و منبت در واحد ملایر است كه این سرا با همكاری و تعامل صنعتگران شهرستان ملایر با دانشگاه آزاد اسلامی، ایجاد می شود. با این رویكرد، صنعت مبل و منبت و دانشگاه آزاد اسلامی واحد ملایر زنده و پویا خواهد ماند.
دكتر طهرانچی با تاكید بر توجه به دوره تربیتی جوانان تا سن ۲۱سالگی، اظهار داشت: متأسفانه در كشور ما نسبت به تربیت تكنسین ها غفلت شده و دانشگاه آزاد اسلامی می خواهد برای دوره های كاردانی و تربیت تكنسین Dual Degree صادر كند. ان شاءالله در این عرصه برنامه های جدی در دستوركار داریم تا بتوانیم مبتنی بر یك نظام یكپارچه جوانان را به سمت مهارت آموزی سوق دهیم.
وی با اشاره به تغییر سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی، اظهار داشت: از آنجائیكه این دانشگاه به شهریه متصل است و ارتباطی با بودجه دولتی ندارد، سال مالی دانشگاه آزاد اسلامی را مطابق با سال تحصیلی در نظر گرفتیم، چون كه ۲۹ اسفند كه آخر سال مالی است، اواسط ترم تحصیلی دانشگاه است و این تاریخ بعنوان آخر سال مالی برای دانشگاه آزاد اسلامی مفهوم ندارد و به جهت اینكه سیاست ها و برنامه های دانشگاه را واقعی و حقیقی ببینیم، ابتدای سال مالی دانشگاه اول شهریور تعریف شده است.
عضو هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان كرد: بودجه این دانشگاه در گذشته بعنوان زینت المجالس بود كه جداول از سازمان مركزی به واحدها ارسال می شد و آنها هم با اعداد و ارقامی، جدول بودجه را پر می كردند. این در شرایطی است كه بودجه در دوره جدید نگاشت برنامه های هر استان در طول یك سال است كه برای تدوین آن واحدهای دانشگاهی و استان ها روزها زمان می گذارند و بعد از ارسال به سازمان مركزی، در جلساتی سه ساعته با معاونت های مربوطه و در جلسه ای شش ساعته با حضور بنده یا یكی از معاونان، بودجه هر استان مورد بررسی و اصلاح قرار می گیرد.
نگاه ویژه دانشگاه آزاد اسلامی به استان اصفهان قابل تقدیر است
دكتر عباس رضایی استاندار اصفهان در این نشست با اشاره به موارد مطرح شده، اظهار داشت: دكتر طهرانچی ایده های بسیار عالی و به روزی را در این نشست بیان كرد كه جای تشكر دارد و ان شاءالله شاهد اجرایی شدن این دیدگاه ها در دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان باشیم.
دكتر رضایی افزود: دانشگاه آزاد اسلامی یك رسالت منطقه ای و محلی و یك رسالت ملی دارد. امیدواریم این دانشگاه با نگاه ویژه و قابل تقدیری كه به این استان دارد، موضوعات مربوط به تولید بذر كه برای واحد اصفهان (خوراسگان) و دانش شهر كه برای واحد نجف آباد در نظر گرفته شده را دنبال كند.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، وی تصریح كرد: روند پذیرش دانشجو در دانشگاه های كشور به این صورت بود كه بدون ارزیابی آینده جوانان مبادرت به پذیرش دانشجو در رشته های مختلف می كردند، بدون آنكه بررسی نمایند در سال های آینده به چه تعداد فارغ التحصیل و متخصص این رشته ها نیاز است، ازاین رو حالا دانشگاه ها باید به سمت فعالیت های high Tech و Bio Tech بروند كه ایجاد دانش شهر یكی از این حوزه هاست.1398/05/17
18:34:56
4428
5.0 / 5
تگهای خبر: آموزش , پژوهش , تخصص , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب