تركیب نانولوله و آنتی ژن برای تولید واكسن خوراكی هپاتیت B

تركیب نانولوله و آنتی ژن برای تولید واكسن خوراكی هپاتیت B سایت امن: واكسن خوراكی برای مقابله با بیماری هپاتیت B در برزیل ساخته شد كه در آن از تركیب نانولوله سیلیكا و آنتی ژن ویژه ای استفاده شده است.به گزارش سایت امن به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، یك تیم تحقیقات بین المللی از اروپا و برزیل نشان دادند كه چگونه می توان با كمك فناوری نانو واكسن خوراكی برای بیماری هپاتیت B تولید كرد. در این فناوری ذرات حاوی سیلیكا و آنتی ژن با هم تركیب شده و می توانند از سیستم گوارش عبور كنند بدون این كه محیط اسیدی تاثیر منفی روی آن بگذارد و دارو را از بین ببرد.
پژوهشگران در این پروژه از تركیب نانوساختارهای سیلكای SBA-۱۵ و آنتی ژن HBsAg استفاده كردند. نانوذرات سیلیكا در دانشگاه سائوپائولو در برزیل سنتز شده است. آنتی ژن نیز در موسسه بوتانتان سائوپائول تولید شده است.
نتایج این پروژه در چارچوب مقاله ای در نشریه Scientific Reports به چاپ رسیده است.
هدف از این پروژه، درك بهتر چگونگی اتصال آنتی ژن های ۲۲ نانومتری به نانولوله سلیكا با قطر ۱۰ نانومتر بود. پژوهشگران برزیلی با استفاده از پراش اشعه ایكس زاویه پایین، تفرق نور پویا و میكروسكوپ الكترونی عبوری موفق شدند ساختار این دارو را مشخصه یابی كنند.
مارسیا فانتینی از پژوهشگران این پروژه می گوید: «برخلاف ابعاد متنوع این ذرات، آزمایش های انجام شده روی حیوانات در آزمایشگاه پاسخ ایمنی بسیار عالی ایجاد كرد. این واكسن خوراكی از نمونه های تزریقی عملكرد بهتری داشت.»
تصاویر سه بعدی به دست آمده از روش های مشخصه یابی نظیر تصویربرداری نوترونی و اشعه ایكس، نشان داد اگرچه آنتی ژن ها وارد نانولوله ها نشده اند اما جاگیری آنها میان نانولوله ها سبب محافظت آنتی ژن از سیستم گوارش شده است كه محیط اسیدی دارد.
این تصاویر به پژوهشگران نشان داد كه نسبت ایده آل برای سیلیكا و آنتی ژن چقدر باشد تا تجمع آنتی ژن صورت نگیرد. قبل از انجام آزمون های بالینی، این گروه تحقیقاتی قصد دارند تا از پلیمرها بعنوان لایه محافظ ثانویه برای این سامانه دارویی استفاده كنند تا زمانی كه این دارو وارد معده بیمار شد دوام بیشتری داشته باشد. در مطالعه حیوانی اثربخشی این دارو نسبت به روش های تزریقی ثابت شد.
براساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در حدود ۲۵۷ میلیون بیمار مبتلا به هپاتیت B در جهان وجود دارد.
نتایج آزمایش روی حیوانات موفقیت آمیز بوده و آزمون های بالینی روی انسان در دست طراحی است.


منبع:

1398/05/07
21:25:48
4844
5.0 / 5
تگهای خبر: اشعه , پژوهش , توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب