با فناوری نانو؛

رادیاتور مقاوم در مقابل خوردگی به بازار رسید

رادیاتور مقاوم در مقابل خوردگی به بازار رسید سایت امن: رادیاتور مقاوم در مقابل خوردگی با پوشش نانو دارای تاییدیه به تولید رسید و وارد بازار شد.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، یكی از روش های رایج گرمایش در آپارتمان های مسكونی، اداری و فروشگاه ها، استفاده از انواع رادیاتور است. آب موجود در رادیاتور در سیستم حرارت مركزی ساختمان موتورخانه گرم شده و توسط پمپ و لوله ها به قسمت های مختلف ساختمان منتقل و وارد رادیاتورهای هر قسمت می شود. آب گرم زمانی كه گرمای خودرا از دست داد، باردیگر به موتورخانه هدایت می شود تا گرم شده و این چرخه بارها تكرار می شود.
رادیاتورها از جنس مواد مختلفی همچون آلومینیم، فولاد، مس و یا چدن ساخته می شوند. یكی از نكات مهم در استفاده از رادیاتورها، امكان تخریب و فرسایش بدنه در اثر تماس با آب و رطوبت است. به منظور افزایش مقاومت رادیاتور، در مقابل زنگ زدگی و فرسایش، از پوشش دهی سطح استفاده می شود. انواع مختلفی از روش های پوشش دهی مانند پوشش های فسفاته یا كروماته استفاده می شود.
با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی و سلامت بدن، استفاده از این مواد كاهش یافته و پوشش های حاوی مواد دیگر مانند اكسید زیركنیم، اكسید تیتانیم و اكسید وانادیم مورد توجه قرار گرفته است. بدین جهت پژوهشگران در یك شركت ایرانی موفق شدند با آزمایشاتی رادیاتور با پوشش نانو كه مقاوم در مقابل خوردگی است را به تولید برسانند.
این پژوهشگران با انجام آزمون پاشش مه نمك (Salt Spray) بر روی نمونه حاوی پوشش زیركنیمی و پوشش فاقد «زیركنیم»، مقاومت به خوردگی محصول را مورد آزمایش قرار دادند.
در این آزمایشات نشان داده شد كه برمبنای استاندارد ASTM D۱۶۵۴ عدم وجود زنگ زدگی در زیر پوشش و برمبنای استاندارد ASTM D۷۱۴ عدم وجود تاول در محل خراش، نشان دهنده كیفیت بهتر نمونه حاوی پوشش نانومتری زیركنیمی است.
پوشش های زیركنیمی بر خلاف پوشش فسفاته و كروماته، نیازی به افزایش دما نداشته و از آب در پروسه پوشش دهی استفاده می شود. همین طور امكان اعمال پوشش هایی با ضخامت بسیار نازك (در ابعاد نانومتری) در سطح و حصول خواصی مانند چسبندگی مناسب و مقاومت به خوردگی بیشتر امكان پذیر است.
كاربرد این پوشش در قطعاتی همچون رادیاتور، حائز اهمیت می باشد. این محصول دارای گواهینامه نانو مقیاس بوده و در بازار موجود است.


منبع:

1398/04/23
15:04:31
5390
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , كیفیت , نانو
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب