میراث یك ستاره

میراث یك ستاره به گزارش سایت امن خواستم بنویسم دو سال از خاموشی یك ستاره می گذرد؛ بعد فكر كردم مگر می شود یك نابغه، آن هم كسی شبیه ˮمریم میرزاخانیˮ كه بر روی پیچیده ترین مسائل ریاضی كار كرد و فعالیت هایش الهام بخش افراد زیادی شد، خاموش شده باشد؟ مگر می شود درخشش نخستین زن برنده مهم ترین جایزه ریاضی جهان از یادها برود؟ دو سال از مرگ میرزاخانی می گذرد و او شاید بیشتر از قبل الهام بخش و اثرگذار در عرصه های مختلف علمی، سیاسی و اجتماعی است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، بیست وسومین روز تیر ماه ۱۳۹۶ خبری شوكه كننده جهان را در بهت فرو برد. نخستین زن و نخستین ایرانی برنده جایزه فیلدز، استاد تمام دانشگاه استنفورد، مریم میرزاخانی دارفانی را وداع گفت. خبر درگذشت مریم میرزاخانی به سرعت به تیتر اول اخبار سراسر جهان تبدیل شد. میرزاخانی فارغ التحصیل رشته ریاضی دانشگاه شریف بود كه به صورت مستقیم توانست وارد مقطع دكتری در دانشگاه هاروارد شود. وی در سی ویك سالگی استاد تمام دانشگاه استنفورد شد و در سال ۲۰۱۴، یعنی سه سال قبل از درگذشتش برنده جایزه فیلدز شد كه به "نوبل ریاضیات" مشهور است. بنابر اعلام داوران جایزه فیلدز، مریم میرزاخانی در زمینه نظریه سطوح ریمانی و فضاهای مدولی آن به پیشرفت های قابل ملاحظه ای نائل آمد و افق های جدیدی را در این رشته گشود.

میراث علمی مریم میرزاخانی
دكتر ایمان افتخاری، معاون دپارتمان ریاضی پژوهشگاه دانش های بنیادی در مقاله ای كه در سایت پژوهشگاه دانش های بنیادی انتشار یافته، به مرور پژوهش های ریاضی مریم میرزاخانی پرداخته است. افتخاری در این مقاله می گوید: «كارهای ریاضی دكتر مریم میرزاخانی با معرفی ایده هایی كاملاً جدید و پیوند دادن شاخه های مختلفی از ریاضیات، پیشرفت های بسیار مهمی را در مطالعه رویه های ریمان و خانواده آنها رقم زده است. شاخه هایی نظیر هندسه هذلولوی، آنالیز مختلط، توپولوژی، سیستم های دینامیكی و هندسه جبری شمارشی در كارهای میرزاخانی به هم پیوند می خورند.»
در این مقاله آمده: «رساله دكتری مریم میرزاخانی، در كنار نتایج مهم و ارزشمند دیگر و نوآوری های فراوان، اثباتی جدید از حدس ادوارد ویتن – كه ماكسیم كنتسویچ به خاطر نخستین اثبات از آن در سال ۱۹۹۸ جایزه فیلدز را دریافت كرد- درخود داشت. این رساله خیلی زود مورد توجه تعداد زیادی از ریاضیدانان قرار گرفت. در سال های بعد، میرزاخانی موفق به اثبات ارگودیك بودن شارترستن شد و سپس در پروژه ای مشترك با اسكین (و در بخشی مشترك با محمدی) "نظریه راتنر" را توسعه داد و نتایج مختلفی از آن گرفت.»

خواسته مریم میرزاخانی، بهانه ای برای تغییر یك قانون قدیمی
درگذشت مریم میرزاخانی از دو سال پیش تابحال بازتاب های زیادی در ایران و جهان داشته است؛ از پیام تسلیت چهره های مختلف علمی و سیاسی تا مطرح شدن خواسته مرحوم میرزاخانی برای اعطای تابعیت ایرانی به فرزند خردسالش. همسر میرزاخانی اهل جمهوری چك است و مطابق آن چه كه در ماده ۹۷۶ قانون مدنی وجود دارد، داشتن تابعیت ایرانی برای فرزند میرزاخانی ممكن نیست. دو روز بعد از درگذشت این نابغه علم ریاضیات، رضا شیران، نماینده مردم مشهد و كلات، با اشاره به خواسته مریم میرزاخانی برای اعطای تابعیت ایرانی به فرزندش، آناهیتا، از درخواست برخی از نمایندگان زن مجلس برای تسریع رسیدگی به طرح اصلاح قانون تابعیت اطلاع داد.
بعد از آن، دولت هم دست به كار شد و به قول معاون اول رئیس جمهور قانون قدیمی تابعیت را كه بر مبنای آن، فرزند از پدر تابعیت می گرفت، تغییر داد و لایحه ای به مجلس فرستاد تا فرزند بتواند از مادر هم تابعیت بگیرد. این لایحه ۲۲ اردیبهشت ماه امسال كه به صورت تصادفی با سالروز تولد مرحوم میرزاخانی همزمان بود، در مجلس تصویب گردید. این لایحه به شورای نگهبان فرستاده شد؛ اما با ایراداتی كه شورای نگهبان به این لایحه گرفت، مجدداً مورد بررسی مجلس قرار گرفت. هرچند كه با گذشت دو سال از درگذشت مریم میرزاخانی، تحقق خواسته وی برای اعطای تابعیت به فرزندش هم چنان در هاله ای از ابهام قرار دارد؛ اما در صورت اجرایی شدن این قانون، فرزندانی كه حاصل ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی هستند، به صورت قانونی به هویت ایرانی دست پیدا می كنند.

بنیاد نیكوكاری مریم، هم چنان در انتظار ثبت
حدود ۶ ماه پس از مرگ این ریاضیدان برجسته ایرانی، پدر وی در مراسم بزرگداشت مریم میرزاخانی از كوشش برای تأسیس بنیاد نیكوكاری مریم اطلاع داد. به قول احمد میرزاخانی این بنیاد با اهدافی در جهت شناسایی و كشف استعدادها تأسیس می شود و برگزاری مسابقات و همایش های علمی در سطح محلی، منطقه ای و ملی برای ایجاد تحرك علمی نخبگان و ایجاد هماهنگی با سازمان ها و نهادهای مختلف با نخبگان از اهداف دیگر راه اندازی بنیاد نیكوكاری مریم میرزاخانی است.
مژگان حقیقی، مدیر روابط عمومی بنیاد مریم میرزاخانی در گفتگو با ایسنا، در پاسخ به سوالی درباره این بنیاد اظهار داشت: این بنیاد هم چنان در حال به پایان بردن مراحل ثبت است.
بنیاد مریم میرزاخانی در صورت ثبت و آغاز به كار با تدبیر مناسب می تواند تأثیر مهمی بر كشف استعدادهای علمی در نقاط مختلف كشور داشته باشد.

جایزه مریم میرزاخانی
یكی دیگر از اقداماتی كه پس از درگذشت مریم میرزاخانی انجام شد، برگزاری همایش زن و علم و اهدای جایزه ای به نام مریم میرزاخانی به زنان برجسته در علم بود. همایش زن و علم (جایزه مریم میرزاخانی) دو سال پی در پی است كه توسط معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همكاری معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار می گردد. در این همایش از زنان نخبه و فعال علمی، فرهنگی و اجتماعی تجلیل می شود.

یك روز جهانی به نام مریم میرزاخانی
بعد از درگذشت مریم میرزاخانی، كمیته بانوان انجمن ریاضی ایران پیشنهاد "نامگذاری روز تولد مرحوم میرزاخانی" به نام "روز زنان در ریاضیات" را به اتحادیه بین المللی انجمن های ریاضی جهان داد و بعد از موافقت این اتحادیه، ۲۲ اردیبهشت " روز زنان در ریاضیات" نامگذاری شد.
نامگذاری روز تولد یك زن ریاضیدان برجسته ایرانی از جانب یك نهاد بین المللی بعنوان "روز زنان در ریاضیات" اساسا الهام بخش زنان ایرانی زیادی برای طی مسیرهای علمی و رسیدن به قله های علم و دانش خواهد بود؛ چونكه كلیشه های غیرمنطقی و قدیمی ای چون عملكرد ضعیف تر زنان نسبت به مردان در علوم و به خصوص ریاضیات را زیرپا می گذارد.
آنچه كه مسلم است، این است كه بعد از گذشت دو سال از درگذشت مریم میرزاخانی، آنچه از وی به یادگار مانده، علاوه بر دستاوردهای عظیم و پرارزش در ریاضیات، تأثیرگذاری وی بر مسائلی مهم هم چون هویت بخشی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، كشف و رشد استعدادهای علمی و انگیزه بخشیدن به افراد و مخصوصاً زنان برای فعالیت های علمی است كه كمتر دانشمند معاصر ایرانی توانسته در طول حیات و بعد از مرگ چنین تأثیری بر جهان و جامعه خود داشته باشد.1398/04/22
15:14:19
5023
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب