ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی بر پایه جوهرهای زیستی

ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی بر پایه جوهرهای زیستی سایت امن: پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر بتازگی در مطالعات خود با استفاده از جوهر زیستی تركیبی موفق به ارائه روشی برای ترمیم ضایعات غضروفی و استخوانی شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، علی مختارزاده، فارغ التحصیل رشته مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیركبیر با بیان این كه این طرح با هدایت و رهبری دكتر رعنا ایمانی عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیركبیر و دكتر پروین شكراللهی عضو هیات علمی پژوهشكده پلیمر و پتروشیمی اجرایی شده است، اظهار نمود: بافت استئوكندرال بافت (غضروف- استخوان) می تواند بر اثر عوامل مختلفی همچون وزن زیاد و سوابق ژنتیكی گرفتار لطمه شود و به سبب شرایط بیولوژیك خاص این بافت همچون نبود رگ های خونی و عصب در فاز غضروفی، پروسه ترمیم طبیعی در آن با مشكلاتی روبرو است.

وی ادامه داد: از طرف دیگر معماری، مواد زیستی موجود در ماتریس خارج سلولی و اندازه و جهت گیری آنها و همین طور اندازه و نوع سلول های این بافت به صورت گرادیانی (از بخش استخوانی به بخش غضروفی) تغییر می كند.

مختارزاده با تاكید بر لزوم استفاده از روش های ترمیمی مهندسی بافت در این بافت، اظهار داشت: طراحی داربست هایی كه مواد تشكیل دهنده و خواص مختلف آنها به صورت گرادیانی تغییر كنند، برای تحقق تقلید زیستی كه از رویكردهای مهندسی بافت است، لزوم دارد كه در این میان استفاده از روش ساخت چاپ زیستی داربست های حاوی سلول می تواند مناسب باشد.

مجری طرح، از اجرای طرح مطالعاتی با عنوان "ساخت و مشخصه یابی هیدروژل تركیبی برای استفاده بعنوان جوهرزیستی جهت استفاده در چاپ سه بعدی غضروف استئوكندرال (بافت غضروف-استخوان) " در دانشكده مهندسی پزشكی دانشگاه صنعتی امیر كبیر آگاهی داد و تصریح كرد: در این روش معماری، غلظت و نوع مواد زیستی ماتریس خارج سلولی و اندازه و جهت گیری آنها، اندازه و نوع سلول ها و سایر شاخصهای زیستی در این بافت به صورت گرادیانی تغییر می كنند.

این دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه نوآوری استفاده شده در این تحقیق سبب شد تا ساختار گرادیانی بافت استئوكندرال تقلید شود، افزود: بر خلاف پژوهش ها و تحقیقاتی كه در دسترس هستند، در این تحقیق داربستی با بیشتر از دو لایه جهت تقلید دقیق تر این بافت طراحی شد. از طرف دیگر، به سبب سنتز یكی از اجزای تشكیل دهنده داربست كه در فاز استخوانی به كار می رفت، هزینه ساخت داربست تا حد زیادی كم شد.

وی با اشاره به اینكه جهت دستیابی بهتر و ممكن كردن تغییرات گرادیانی در ابعاد میكرو، استفاده از روش ساخت چاپ زیستی داربست های حاوی سلول، مناسب می باشد، اشاره كرد: با ایده و نوآوری كه در انجام این تحقیق اتخاذ شد، ساختار گرادیانی بافت استئوكندرال (بافت غضروف- استخوان) تقلید شده است.

مختارزاده با اشاره به نتایج به دست آمده از این تحقیق، اظهار داشت: پاسخ هایی كه از آزمون های مختلف به دست آمد، نشان از دستیابی به خواص مكانیكی، خاصیت های تحریك سلولی، خواص تورمی و تخلخلی گرادیانی در لایه های مختلف داشت.

وی كاربرد نتایج این پژوهش را در صنایع پزشكی و بایومتریال ها دانست و اضافه كرد: همین طور تكامل داربست ها و نتایج به دست آمده از این تحقیق می توانند در ترمیم بافت های استخوانی، غضروفی و استئوكندرالی بعنوان داربست های مهندسی بافت به كار گرفته شوند.

این محقق این تحقیق را تكمیل كننده داربست های مهندسی بافت استئوكندرال دانست و تصریح كرد: با فراهم شدن شرایطی جهت طراحی دستگاه های دقیق چاپ زیستی جهت استفاده از زیست مواد تولید شده، امكان تجاری سازی و بومی سازی این روش وجود خواهد داشت.

فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به مزایای این طرح اظهار داشت: طراحی و زیست تقلید دقیق داربست ها جهت ترمیم بافت استئوكندرال و استفاده از زیست مواد مناسب جهت تحریك سلول های استخوانی و غضروفی و همین طور تولید و ساخت در مقیاس میكرو، از مزایای این طرح بوده است.
1398/04/20
14:17:49
4427
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , دستگاه , صنعت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب