توسط یك استارتاپ داخلی؛

سنسور بیولوژیكی تشخیص سریع مواد مخدر طراحی شد

سنسور بیولوژیكی تشخیص سریع مواد مخدر طراحی شد به گزارش سایت امن یك استارت اپ ایرانی در صدد طراحی و ساخت یك سنسور بیولوژیكی برای تشخیص مواد مخدر جامد و مایع است.به گزارش سایت امن به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جابجایی و خروج مواد مخدر از كشورها همواره از موضوعات دغدغه ساز به حساب می آید. در كشورهای خارجی از حسگرهایی برای شناسایی و تشخیص مواد مخدر استفاده می شود.
در كشورمان هم با تلاش محققان در یك استارت اپ، سنسور بیولوژیكی برای تشخیص مواد مخدر جامد و مایع تولید شد. قابلیت انعطاف پذیری از یك ماده مخدر به ماده دیگر همینطور تشخیص مورفین با حساسیت بالا از مزیت های این سنسور است.
برای مخدرهایی همچون كدئین و سایر مخدرهای صنعتی و سنتی هم كاربرد تشخیصی دارد. این سنسور علاوه بر این می تواند مواد مخدری كه به شكل گاز یا جامد باشد تشخیص دهد. پایه كار آن هم بر مبنای نانو ذرات اپتیكی است كه از خاصیت بالای این ذرات با تغییر و ایجاد نوآوری برای تشخیص مواد استفاده می شود.
به گفته عالم عابدینی یكی از بنیانگذاران این استارت اپ، این سنسور بیولوژیكی برای اولین بار در مقیاس آزمایشگاهی تولید شده و تمام تست های كاربردی آن هم با موفقیت انجام شده است.
عابدینی عنوان كرد: می توان از این سنسور در مكان هایی همچون آزمایشگاه، فرودگاه، زندان و گمرك و تمام مكان هایی كه امكان ورود و خروج مواد مخدر در آن وجود دارد، استفاده نمود. البته با این سنسور مواد جامد آغشته به مواد مخدر هم تشخیص داده می شود. در مواردی شاهد بودیم كه برای خروج مواد مخدر از كشور فرش یا هر وسیله جامدی دیگر را به این مواد آغشته كردند تا پس از خروج آنرا بازیابی كنند اما با این سنسور می توان آنرا تشخیص داد.
عابدینی همینطور جذب سرمایه گذار را مرحله ای برای تجاری سازی این محصول دانست و اظهار داشت: برای آشنایی در روش های جذب سرمایه گذار در دوره های پیش شتابدهی مركز فناوری همگرا معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شركت كردیم. حضور در این دوره ها آگاهی استارت اپ ها را برای جذب سرمایه گذار و توسعه بازار محصول بالا می برد.

1398/03/12
15:55:14
4850
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , صنعت , فناوری , گمرك
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب