برای توسعه سلول درمانی؛

كشف راهی جدید برای تسریع ساعت تكوینی سلول های عضلانی قلبی

كشف راهی جدید برای تسریع ساعت تكوینی سلول های عضلانی قلبی سایت امن: در سال های اخیر پژوهشگران توانسته اند سلول های پوستی یا خونی را با استفاده از فناوری سلول بنیادی به سلول های دیگری با توانایی نورون و یا سلول قلبی تبدیل كنند.به گزارش سایت امن به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، تبدیل سلول های پوستی به سایر سلول های دارای عملكرد شامل تبدیل شدن آنها به سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs) كه خاصیت هایی شبیه با سلول های بنیادی جنینی دارند و سپس تحریك آنها برای تبدیل شدن به سلول های بالغ است.
اما این پروسه طبق یك ساعت نامرئی انجام می شود كه محققینی كه قصد تولید سلول های شبه بالغ مورد نیازشان را دارند، علاقمند به تسریع این پروسه هستند كه این امر برای اهداف مختلفی از تست داروها گرفته تا پیوند این سلول ها برای ترمیم لطمه ها یا درك بهتر زیست شناسی پایه صورت می گیرد.
این امر می تواند بوسیله یك تركیب مورد تأیید FDA موسوم به اسید پلی این وزین-پلی سیتیدیلیك یا pIC اتفاق بیافتد كه یك مولكول RNA دو رشته ای است كه سیستم دفاعی ذاتی سلول را فعال می كند.
این تركیب بطور معمولی برای تقویت واكسن ها و شیمی درمانی استفاده می شود. محققین دانشگاه ویسكونزین-مادیسون دریافته اند كه اضافه كردن pIC به سلول های بنیادی پرتوان القایی كه متحمل تمایز به سلول های عضلانی قلبی می شوند، سبب تسریع بلوغ سلولی می شود.
مطالعات بی شمار صورت گرفته معمولاً منجر به تولید كاردیومیوسیت های نابالغی شده اند كه قابلیت انقباضی قوی ندارند اما استفاده از pIC سبب تولید كاردیومیوسیت هایی از سلول های بنیادی پرتوان القایی شد كه قابلیت انقباضی بالایی دارند، خاصیت های الكتریكی را در چارچوب انقباض نشان می دهند و خاصیت های متابولیكی مانند كاردیومیوسیت های طبیعی دارند.
به عقیده محققین این سلول های قابلیت استفاده در تست های دارویی، مطالعات قلبی پایه و حتی سلول درمانی را دارند.


منبع:

1398/03/09
14:33:12
4560
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب