عملیاتی شدن فاز صنعتی سازی نانوكاتالیست های صنایع پتروشیمی محققان كشور

عملیاتی شدن فاز صنعتی سازی نانوكاتالیست های صنایع پتروشیمی محققان كشور سایت امن: یكی از شركت های دانش بنیان فعال در عرصه تولید نانو كاتالیست های صنایع نفت و پتروشیمی با تحویل 5 تن از این محصول به پتروشمی كارون، فاز كاربرد صنعتی محصولات نانویی خودرا عملیاتی كرد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، یكی از مواد پر مصرف در صنایع مختلف، كاتالیست ها هستند. این مواد با افزایش سرعت واكنش ها زمان رسیدن به محصول نهایی را به میزان قابل توجهی كم می كنند. از آنجایی كه ماده كاتالیست پروسه تسریع انجام واكنش را با سطح خود انجام می دهد، افزایش نسبت سطح به حجم می تواند فعالیت كاتالیست را به میزان قابل توجهی افزایش دهد؛ بدین جهت كوچك كردن ابعاد كاتالیست در مقیاس نانو و همین طور ایجاد حفرات نانویی سبب بهبود عملكرد كاتالیست ها می شود.
پایه كاتالیست، ۹۰ درصد ارزش كاتالیست است و زمانی كه پایه كاتالیست در كشور موجود نبود، مواد پای این محصول با هر قیمتی و هر كیفیتی از خارج به كشور وارد می شد؛ بر این اساس یكی از شركت های دانش بنیان داخلی توانست مقادیر زیادی از كاتالیست های ناهمگن بر پایه گاما آلومینا را تولید و به صنایع نمایش كند.
تولید داخلی این پایه كاتالیست سبب كاهش هزینه ها در صنایع مهم و كاربردی شده و همین طور كیفیت این پایه كاتالیست در حد نمونه خارجی است. بعلاوه، تغییرات خاصی جهت ارتقای عملكرد آن در هنگام استفاده بعنوان پایه كاتالیست اعمال شده است. هم اكنون این محصول به میزان ۲۰۰ تن در سال تولید می شود و با قطع واردات پایه كاتالیست گاما آلومینای نانوساختار تابحال مبلغی بیشتر از ۱۳ میلیون ریال از سرمایه ملی صرفه جویی شده كه این مبلغ در سال های آینده افزایش خواهد یافت.
تولید كاتالیست تبدیل NOX (اكسیدهای ازت) به ازت از دیگر محصولات این شركت است. این شركت موفق به فروش ۵ تن كاتالیست تبدیل Nox به ازت به پتروشیمی كارون شده است. تابستان سال قبل تولید در مقیاس صنعتی این نانو كاتالیست شروع شد و در تابستان سال قبل قرارداد مربوط به فروش این كاتالیست با پتروشیمی كارون منعقد شد و درانتها سال ۹۷ نیز این محصول به پتروشیمی تحویل داده شد.
نانو كاتالیست های "دهیدروژناسیون"، "گوگردزدا"، "اكسی كلراسیون" و "پودر آلومینای نانوساختار" از دیگر محصولات تولیدی این شركت است كه به بازار نمایش شده است و كاتالیست تبدیل Nox به ازت، جدیدترین محصول این محققان به حساب می آید.
این شركت دانش بنیان دانش فنی پایه كاتالیست زئولیت و آلومینا را دارا بوده و تمام زنجیره تولید از مواد اولیه تا دانش فنی را به صورت بومی در اختیار دارد و هیچ وابستگی به خارج ندارد. هرچند برخی شركت های داخلی هنوز بجای استفاده از این محصولات، از محصولات چینی استفاده می نمایند.
یكی از نانو ذرات پركاربرد و با ارزش تولیدی این شركت نانوذرات آلومینا است كه به جهت دارا بودن مورفولوژی و ساختار مطلوب، برای ساخت كاتالیست ها مورد استفاده قرار می گیرد.
كاتالیست های هیدروژن زدا در صنایع نفت و پتروشیمی جهت تبدیل مواد با كاربرد كمتر به مواد باارزش تر مورد استفاده قرار می گیرند. این شركت دانش بنیان با افزودن پروموترهای مختلف به پایه كاتالیست و نیز جایگزین كردن فلزات فعال تر موفق شده گرید جدیدی از كاتالیست های هیدروژن زدا را تولید نماید كه به همین سبب گواهی دانش بنیانی را از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری كسب كرده است.
از مهمترین آلاینده های هوا كه از عوامل ایجاد باران های اسیدی نیز هستند، می توان اكسیدهای گوگرد و اكسیدهای نیتروژن را نام برد. وجود بیش از اندازه مجاز گوگرد در انواع سوخت و برش های نفتی همچون نفتا، علاوه بر ایجاد آلاینده های هوا موجب خوردگی مخازن، راكتورها، لوله ها و اتصالات فلزی می شود. هم اكنون حذف گوگرد از تركیبات نفتی با استفاده از كاتالیست های گوگردزدایی و در مجاورت هیدروژن انجام می شود.
بدین سان كه اتم گوگرد در دما، فشار و نسبت معینی از هیدروژن، به هیدروژن سولفید تبدیل می شود. كاتالیست های بر پایه گاما آلومینا همچون كاتالیست هایی هستند كه برای گوگردزدایی استفاده می شود. اكسید آلومینیوم (آلومینا) كاربردهای مختلفی از قبیل غشاهای سرامیكی، رنگ ها، كاتالیست های پالایشگاهی و شیمیایی، كنترل آلودگی و پایه كاتالیست را دارد. آلومینای گامای مزومتخلخل دارای قطر تخلخل بین ۲ تا ۵۰ نانومتر به سبب سطح ویژه بالا، تخلخل بالا، پایداری حرارتی مناسب و توزیع مناسب اندازه تخلخل ها، بعنوان متداول ترین پایه كاتالیست در واكنش های گوگردزدایی مورد استفاده صنایع نفت و گاز قرار دارد.1398/03/08
10:59:52
4665
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب