امكان صرفه جویی صدمیلیون لیتر بنزین با فیلتر هوای ایرانی

امكان صرفه جویی صدمیلیون لیتر بنزین با فیلتر هوای ایرانی سایت امن: محققان موفق به تولید فیلترهای هوای خودرو با فناوری نانو شدند كه در كاهش آلودگی هوا و مصرف بنزین تاثیر زیادی دارد.به گزارش سایت امن به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، سال قبل بیشتر از ۱۰۰ هزار فیلتر نانویی توسط یك شركت دانش بنیان در خودرو های داخلی مورداستفاده قرار گرفته است.
شاهپور پیروزی، مدیرعامل شركت تولید كننده فیلترهای نانو اظهار داشت: فیلترهای نانویی به سبب بهره مندی از فناوری نانوالیاف توانایی فیلتراسیون بالاتری نسبت به فیلترهای رایج دارند بدین سبب استفاده از آنها به كاهش ۲۰ درصدی آلودگی هوا كمك می نماید.
وی اضافه كرد: همین طور این فیلترها توانایی كاهش مصرف سوخت را نیز دارا بوده و می توانند بین ۵ تا ۱۵ درصد مصرف سوخت را كاهش دهند. در نتیجه استفاده از فیلترهای نانویی می تواند كاهش آلایندگی و مصرف سوخت را برای مصرف كننده به دنبال داشته باشد.
وی اشاره كرد: اگر ۲۵ درصد از خودرو های داخلی از این فیلترها استفاده كنند سالانه صد میلیون لیتر در مصرف سوخت و یك صد هزار میلیارد ریال در بخش مقابله با آلودگی هوا صرفه جویی خواهد شد. این شركت ظرفیت تأمین فیلتر ۲۵ درصد از خودرو های داخلی را دارا است.
پیروزی اضافه كرد: فیلترهای نانویی كه هم اكنون تولید می شوند قابلیت استفاده در بیشتر خودرو های داخلی نظیر پراید، سمند، انواع پژو، تندر، زانتیا و مگان را دارا هستند. هرچند به سبب مشكلات همكاری با خودروسازان، هم اكنون این فیلترها به صورت مستقیم به بازار عرضه شده و ما فروشی به شركت های خودروساز نداشته ایم. در سال قبل بیشتر از ۱۰۰ هزار فیلتر نانویی به بازار عرضه شده است.
وی صادرات را یكی از محورهای اصلی شركت دانست و اظهار داشت: از شروع كار مبنا بر صادرات محصولات نانویی بوده و حتی كیفیت تولید و نوع بسته بندی های انجام شده منطبق با نیازهای صادراتی بوده اما به سبب مشكلاتی نظیر فقدان نقدینگی كافی و همین طور دشواری های انتقال ارز، این شركت هنوز در بخش صادرات فعال نبوده است.
وی اظهار داشت: در این فیلترها از نانوالیاف استفاده می شود، هم اكنون ما به فناوری جدیدی برای ساخت نانوالیاف دست پیدا كرده ایم كه در آن نانوالیاف با نانوذرات تركیب شده و سبب ارتقا كیفی محصولات فیلتر می شود. این فناوری در حال دریافت مجوزهای لازم برای تجاری سازی است.
مدیرعامل این شركت اظهار داشت: امیدواریم كه با توسعه فناوری فیلترهای نانویی، مصرف سوخت در سطح كشور كاهش یافته و سهم خودرو ها در آلایندگی هوا خصوصاً در فصل های سرد سال كم شود.


منبع:

1398/02/28
14:48:20
4864
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب