خسارت 50 درصدی به تاسیسات تصفیه آب یكی از شركت های دانش بنیان پارك گلستان

خسارت 50 درصدی به تاسیسات تصفیه آب یكی از شركت های دانش بنیان پارك گلستان به گزارش سایت امن یكی از شركت های دانش بنیان مستقر در پارك علم و فناوری گلستان تابحال توانسته است سیستم های حذف كدورت آب و تصفیه آب شرب را در بخش های مختلف استان گلستان نصب كند ولی به قول آنها 50 درصد این تاسیسات به علت سیل اخیر صدمه دیدند.


مرتضی غلامی مجری طرح در گفتگو با ایسنا، تصفیه آب شرب، تجهیزات رفع شوری آب و دفع فلزات سنگین را از محصولات تولیدی این شركت نام برد و اظهار داشت: این شركت دانش بنیان در پارك علم و فناوری گلستان مستقر است و در زمینه های تخصصی پروژه های تصفیه آب و فاضلاب صنعتی و نیمه صنعتی فعالیت دارد.
وی حذف آهن، منگنز، آرسنیك و سولفید هیدروژن از آب شرب و همینطور تصفیه آب و بازچرخانی پساب دانشگاه ها و توسعه روش های حذف آلاینده ها با تكنولوژی های را از دیگر زمینه های فعالیت این شركت نام برد و خاطرنشان كرد: ما همینطور در زمینه تولید آب با استاندارد آشامیدنی مورد تأیید شركت های "آبفا" فعال هستیم و تابحال توانسته ایم بعنوان شركت تخصصی تصفیه صنعتی آب شرب در استان های شمال كشور تأسیسات طراحی شده را نصب نماییم.
غلامی با اشاره به انجام پژوهش های دانشگاهی در زمینه شناسایی و ثبت زئولیت های بومی كشور با رویكردهای "یافتن بستر ارزان قیمت دارای قابلیت حذف آهن و آمونیوم آب" و "فاقد مشكل بهداشتی آزاد كردن املاح، كلسیم / منیزیم، آهن و سدیم در آب" خاطرنشان كرد: این پژوهش ها در چندین دانشگاه و با حمایت مالی معاونت علمی و فناوری كشور به صورت طرح پژوهشی اجرایی شد.
مجری طرح طراحی، ساخت و بهره برداری نخستین فیلتر زئولیتی كشور در شهرستان "بابل" با دبی ۱۲ لیتر بر ثانیه را همچون دستاوردهای این تحقیقات نام برد و اظهار نمود: این فیلتر بدون نیاز به فرایندهای هوادهی و شست وشوی معكوس بوده و زئولیت مورد نظر بعنوان بستر جذبی یون های آهن، آمونیوم، می تواند بو و طعم آب را به مدت ۶ ماه تصفیه كند.
غلامی با اشاره به طراحی و ساخت تأسیسات تصفیه آب تصریح كرد: به علت وقوع سیل، خیلی از تأسیسات نصب شده از كار افتادند. ضمن آنكه تأسیسات برقی چاه های آق قلا بر اثر آب گرفتگی سوختند.
وی با اشاره به اینكه تأسیسات رفع آلودگی این شركت بر اثر آب گرفتگی هم از كار افتادند، خاطرنشان كرد: این دستگاه در روستای "شفیع آباد" (روستایی از توابع بخش فندرسك شهرستان رامیان استان گلستان) به منظور تصفیه آب سیلابی نصب شده بود و عملكرد خوبی در رفع كدورت آب سیلابی داشت كه بر اثر سیل اخیر مشكلات فنی برای آن بوجود آمد.دستگاه حذف كدورت آب در روستای شفیع آباد
مجری طرح وارد شدن صدمه به دستگاه كلر زنی این شركت را از دیگر خسارات وارد شده بر اثر وقوع سیل ذكر كرد و افزود: علاوه بر آن موفق به طراحی و ساخت سیستم رفع شوری آب شدیم كه این سیستم در روستای "جماران" از توابع آق قلا نصب گردید كه بر اثر آب گرفتگی صدمه هایی به آن وارد شد.
وی با اشاره به اینكه این شركت مستقر در پارك علم و فناوری گلستان است، اظهار داشت: محل استقرار این پارك نزدیك به آق قلا است كه شركت های مستقر در آن گرفتار آب گرفتگی شدند ولی خسارات فیزیكی به ما وارد نشد بلكه عمده صدمه های وارد شده ناشی از تأسیسات فنی بوده است كه طراحی و در مناطق مختلف استان نصب كرده بودیم.
غلامی در مورد میزان خسارات تأسیسات در سیل اخیر اضافه كرد: بر مبنای آماری كه آبفا و شركت آب و فاضلاب اعلام شده ۵۰ درصد از تأسیسات نصب شده ما بر اثر این سیل صدمه دیدند.
این محقق با تاكید بر اینكه پروژه های این شركت با همكاری وزارت نیرو اجرایی شده است، اضافه كرد: با عنایت به اینكه فعالیت های ما با وزارت نیرو است از این رو نیاز به حمایت هایی داریم تا بتوانیم قراردادهای خویش را با این وزارتخانه ادامه دهیم.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، در اواخر سال قبل طرح توسعه "پكیج نیمه صنعتی حذف آهن از آب شرب" با حضور دكتر علی وحدت رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی رونمایی گردید.


در این روش مبادرت به حذف آهن از آب شرب با استفاده از كانی "پیرولوزیت" می شود. پیرولوزیت بعنوان كاتالیزور در اكسیداسیون آهن شركت می كند. آهن به سطح بستر چسبیده و به
اكسید كننده این اجازه را می دهد تا مؤثرتر و كارآمدتر در زمینه حذف آهن از آب شرب عمل كند. بازده حذف این بسترها بسیار بالا و بیشتر از ۹۵ درصد است.
مزیت بارز بستر پیرولوزیت این است كه در صورت شست وشوی معكوس منظم، تا ماه ها نیاز به احیا شیمیایی نخواهد داشت. علیرغم وجود منابع بسیار سنگ دی اكسید منگنز در كشور، تقریباً هیچ پژوهش كاربردی برای استفاده از این جاذب كاتالیستی برای تصفیه آب نجام نشده است.1398/01/14
23:06:25
4241
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , تكنولوژی , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب