بررسی رخدادهای لرزه ای در هفته گذشته؛

زلزله ۴ و چهار دهم اهل فارس عیدی گسلی زمین به ایران، ثبت ۱۱ زمین لرزه بیشتر از ۳ در ۶ استان كشور

زلزله ۴ و چهار دهم اهل فارس عیدی گسلی زمین به ایران، ثبت ۱۱ زمین لرزه بیشتر از ۳ در ۶ استان كشور سایت امن: در هفته گذشته ˮاهلˮ استان فارس زلزله ای به بزرگای ۴.۴ را تجربه كرد، ضمن آنكه ۶ در استان كشور ۱۱ زمین لرزه بیشتر از ۳ به ثبت رسید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، برمبنای مطالعات دكتر سیاوش شایان استادیار دانشگاه تربیت مدرس و دكتر غلامرضا زارع دانش آموخته این دانشگاه، استان فارس با دارا بودن گسل های "كازرون"، "كرباس"، "بهار"، "فیروز آباد"، "نظام آباد"، "رازك"، "بی سه"، "ده شیر" و گسل بزرگ و خطرناك "زاگرس" همه ساله شاهد وقوع زلزله های متعددی است. در این میان، اهمیت دو گسل "كازرون" و "زاگرس" از بقیه بیشتر است.
گسل كازرون گسلی است تقریباً شمالی- جنوبی و در بخش غربی شهر كازرون گسترش دارد. این گسل، كمربندی از گسل های بریده و خمیده را تشكیل می دهد كه در حدود ۲۱۰ كیلومتر از جنوب كوه "دینار" در شمال شروع می شود و تا ساحل بوشهر در خلیج فارس ادامه دارد.
گسل زاگرس كه به نام "راندگی یا روراندگی زاگرس" هم نامیده می شود، متشكل از دسته ای از گسل ها است كه دارای امتداد شمال غربی- جنوب شرقی هستند. این گسل با عنایت به آنچه در روی زمین دیده می شود، دارای حركت راست گرد است.
در روز اول فروردین ۹۸ در اهل استان فارس زلزله ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ كیلومتری رخ داد كه كانون این زمین لرزه در ۲۹ كیلومتری اهل و ۳۴ كیلومتری اشكنان استان فارس و ۳۹ كیلومتری بندر مقام استان هرمزگان گزارش شد.
علاوه بر آن زمین لرزه های بیشتر از ۳ در استان های كرمانشاه، كرمان، فارس، خوزستان، خراسان جنوبی و هرمزگان به ثبت رسید.
جزئیات زمین لرزه های هفته گذشته به این شرح است:
۲۵ اسفند
در آبگرم استان قزوین زلزله ۲.۵، هجدك استان كرمان زلزله ۲.۶، در آسارای استان البرز زلزله ۲.۹ و در شهر كرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.
در قصرشیرین استان كرمانشاه زلزله ۳.۳ در عمق ۸ كیلومتری رخ داد و كانون رومركز این زمین لرزه در ۲۲ كیلومتری قصر شیرین، ۳۲ كیلومتری ازگله و ۴۱ كیلومتری سرپل ذهاب این استان بوده است.
سیرچ استان كرمان زلزله ای به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۱ كیلومتری را تجربه نمود. كانون رومركز این زمین لرزه در ۳ كیلومتری سیرچ، ۱۹ كیلومتری اندوهجرد و ۲۶ كیلومتری شهداد این استان گزارش شد.
یكشنبه ۲۶ اسفند
در ایذه استان خوزستان زلزله ۲.۵ و در خورموج استان بوشهر زلزله ۲.۵ به ثبت رسید.
اردكان استان فارس با زلزله ۳.۱ لرزید. عمق این زمین لرزه در ۸ كیلومتری و كانون آن در ۱۴ كیلومتری اردكان، ۲۷ كیلومتری كامفیروز و ۴۲ كیلومتری بیضا این استان بوده است.
در حسینیه استان خوزستان زلزله ۳.۴ در عمق ۱۱ كیلومتری رخ داد كه كانون آن در ۲۰ كیلومتری حسینیه و ۴۶ كیلومتری اندیمشك استان خوزستان و ۴۰ كیلومتری مورموری استان ایلام گزارش شد. زلزله ۲.۵ از دیگر رخدادهای این منطقه بوده است.
دوشنبه ۲۷ اسفند
در ینگی قلعه علیای استان خراسان شمالی زلزله ۲.۷، در شهداد استان كرمان زلزله ۲.۸ و در حمیل استان كرمانشاه زلزله ۲.۵ رخ داد.
حسینیه استان خوزستان باز بار دیگر در روز ۲۷ اسفند زلزله با بزرگای ۳ را تجربه نمود كه عمق آن در ۱۳ كیلومتری و كانون این زمین لرزه در ۲۶ كیلومتری حسینیه استان خوزستان، ۴۲ كیلومتری مورموری استان ایلام و ۴۷ كیلومتری پلدختر استان لرستان بوده است.
قصرشیرین استان كرمانشاه پس از یك زلزله ۲.۶ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۱ را تجربه نمود. عمق این زمین لرزه در ۸ كیلومتری و رومركز آن در ۳۲ كیلومتری قصر شیرین و ۴۳ كیلومتری ازگله كرمانشاه گزارش شد. زلزله ۲.۸ و ۲.۹ و ۲.۵ از دیگر رخدادهای لرزه ای این منطقه است.
سه شنبه ۲۸ اسفند
در گمیش تپه استان گلستان زلزله ۲.۹، قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۷ و قصرشیرین استان كرمانشاه زلزله ۲.۸ به ثبت رسید.
عشق آباد استان خراسان جنوبی با زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ كیلومتری لرزید و كانون این زمین لرزه در ۲۹ كیلومتری عشق آباد، ۴۵ كیلومتری بشرویه و ۶۰ كیلومتری ارسك این استان بوده است.
گلباف استان كرمان زلزله ای به بزرگای ۳.۳ را در عمق ۱۰ كیلومتری زمین تجربه نمود. این زمین لرزه در ۱۳ كیلومتری گلباف، ۲۸ كیلومتری سیرچ و ۳۳ كیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.
چهارشنبه ۲۹ اسفند
در ریزشهر استان بوشهر زلزله ۲.۶، در قطور استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۵، در هجدك استان كرمان زلزله ۲.۷، در لومار استان ایلام زلزله ۲.۵ و در سوداگر استان آذربایجان غربی زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.
پنج شنبه اول فروردین ۹۸
در هجدك استان كرمان زلزله ۲.۵، در سرگز استان هرمزگان زلزله ۲.۹، در سربیشه استان خراسان جنوبی زلزله ۲.۹، در معمولان استان لرستان زلزله ۲.۶ رخ داد.
اهل استان فارس باز با زلزله ای به بزرگای ۴.۴ در عمق ۱۷ كیلومتری لرزید. كانون این زمین لرزه در ۲۹ كیلومتری اهل و ۳۴ كیلومتری اشكنان استان فارس و ۳۹ كیلومتری بندرمقام استان هرمزگان گزارش شد.
در خشت استان فارس زلزله ای به بزرگای ۳ در عمق ۵ كیلومتری رخ داد و كانون آن در ۹ كیلومتری خشت و ۱۵ كیلومتری كنار تخته استان فارس و ۱۳ كیلومتری وحدتیه استان بوشهر گزارش شد.
قلعه تل استان خوزستان زلزله ای به بزرگای ۳.۲ را در عمق ۹ كیلومتری تجربه نمود كه كانون آن در ۱۴ كیلومتری قلعه تل، ۱۹ كیلومتری ایذه و ۲۴ كیلومتری باغ ملك این استان بوده است.
در كوخرد استان هرمزگان زلزله ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۱۰ كیلومتری رخ داد و كانون این زمین لرزه در ۳۰ كیلومتری كوخرد، ۴۴ كیلومتری بستك و ۵۱ كیلومتری جناح این استان بوده است.
جمعه ۲ فروردین
در تازه آباد استان كرمانشاه زلزله ۲.۸ و در ازگله استان كرمانشاه زلزله ۲.۶ رخ داد.1398/01/06
13:47:57
4309
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب