درمان سكته با واقعیت مجازی

درمان سكته با واقعیت مجازی به گزارش سایت امن محققان دریافتند بازی های رایانه ای امكان بازیابی توان استفاده از دست ها و بازوها را برای افراد مبتلا به سكته فراهم می نمایند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از اسوشیتدپرس، بر مبنای این تحقیقات انجام بازی های رایانه ای به اندازه یك دوره درمان فیزیكی برای توانبخشی مبتلایان به سكته كارآیی دارد. با این حال كه بازی های رایانه ای را نمی توان جایگزین درمان فیزیكی كرد، می توان از آن به عنوان تجربه ای برای تفریح و انگیزش بیماران برای انجام جلسات درمانی اضافی بهره گرفت.
در سال های اخیر محققان به دنبال كاربردهای پزشكی جدید برای واقعیت مجازی هستند و تا كنون از این فناوری به منظور كاهش درد، كنترل فوبیا و درمان اختلال فشار عصبی ناشی از جراحت برای سربازان استفاده شده است.
در تحقیقات جدید 120 بیمار مبتلا به سكته كه دچار ضعف حركتی در دستان خود شده اند، مورد بررسی قرار گرفتند. این بیماران به صورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند و از آن ها خواسته شد دوره های درمانی 16 ساعته را سپری كنند. یك گروه از بیماران به روش متداول تحت درمان فیزیكی قرار گرفتند و گروه دیگر یك بازی واقعیت مجازی موسوم به YouGrabber را انجام دادند. برای انجام بازی بیماران دستكش های مجهز به حسگر را به دست می كردند و حركات آن ها با استفاده از یك دوربین مادون قرمز ردگیری می شد و از این اطلاعات برای حركت دادن یك بازوی مجازی در صفحه نمایش استفاده می شد كه اشیایی را جابه جا می كرد یا یك وسیله نقلیه مجازی را هدایت می كرد. میزان دشواری مراحل مختلف این بازی توسط متخصصان درمان فیزیكی كنترل می شد.
در یك بازه سه ماهه 50 بیمار دوره درمان فیزیكی و 52 بیمار درمان با واقعیت مجازی را تكمیل كردند و عملكرد آن ها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت. در این تحقیقات مشخص شد بهبود عملكرد حركتی دست و بازوهای هر دو گروه از بیماران به یك میزان بوده است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Neurology انتشار یافته است.


 

1396/08/26
18:50:06
5774
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب