با امضای تفاهم نامه ای صورت می گیرد

هدایت بازار پول و سرمایه كشور به سمت فناوری دفتركل توزیع شده

هدایت بازار پول و سرمایه كشور به سمت فناوری دفتركل توزیع شده سایت امن: تفاهم نامه همكاری در جهت راه اندازی و راهبری «مركز شتاب دهی و نوآوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده» میان معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری و شتاب دهنده ققنوس به امضا رسید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، علیرضا دلیری معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی در جلسه انعقاد این تفاهم نامه در جهت راه اندازی و راهبری «مركز شتاب دهی و نوآوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده» اظهار داشت: فناوری بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده (بلاك چین) با سرعت در تمامی بخش های خدمات فعالیتی دنیا رخنه می كند. سرعت این فناوری از سرعت رشد فناوری عادی بالاتر است، چراكه مشكلاتی از جامعه را حل می كند.
وی با اشاره به این كه پیش ازاین چاره مسائل مختلف جداگانه دنبال می شد و امروز فناوری بلاك چین یك چاره متمركز برای همه آنها دارد، بیان كرد: مهم ترین دغدغه در همه زمینه ها امنیت، شفافیت و داشتن اطلاعاتی متمركز است. خیلی از هزینه های نهادها به دلیل نبود اطلاعات و همینطور تخلفات ناشی از شفافیت تولید می شود. مشكلی كه بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده چاره آن خواهد بود.
دلیری با تاكید برای تلاش بر تولید فهم عمومی در این زمینه برای تمامی آحاد جامعه، اضافه كرد: چند مسیر در این راه پیش روی ماست، نخست این كه بستر فعالیت بلاك چین را فراهم نماییم. این مهم با تلاش نهادهای دولتی رخ می دهد كه برای آن نگرانی نداریم. چراكه همواره در تصمیم گیری های دولتی به این مورد توجه می شود. به صورتی كه حتی به صورت هفتگی مبحث دستور كار در بخش های تصمیم گیرنده دولت می باشد.
وی افزود: افرادی كه در این حوزه باید به فهم اهمیت بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده می رسیدند هم اهمیت آنرا دریافته اند.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی تصریح كرد: باید در بخش های توسعه ای این فناوری تمركز كرد. دنیا از بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده در چه مواردی بهره می برد؟ كدام برای كشور ما كاربرد دارد؟ اولویت استفاده از این فناوری در كشور چیست؟ اینها موضوعاتی است كه معاونت علمی به آن توجه می كند.
به گفته وی، بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده یا بلاك چین، امروزه تنها با رمز ارزها به برخی شناسانده شده است. درحالی كه رمزارزها تنها بخش بسیار كوچكی از این فناوری به حساب می آید و باید از حوزه گسترده آن در راه رفاه و خدمات عمومی كشور كه منفعت رسان است، بهره برد.
دلیری با عرضه مثالی به یك شركت بیمه ای اشاره نمود كه جهت استفاده از بستر بلاك چین اعلام آمادگی كرده است. چراكه حدود ۴۰ درصد تخلفات با استفاده از این فناوری كاسته می شود و این درصد می تواند نجات یك شركت بیمه ای باشد.
شتابدهی بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده در كشور
وی تفاهم نامه میان حوزه توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی و شتاب دهنده ققنوس را قدمی در راه شتابدهی دانست و اظهار داشت: در نظر داریم اتاق فكری شویم تا زیرساخت بستر بلاك چین فراهم شده و نمونه اولیه آنرا اجرایی نماییم. ظرفیت های این حوزه در كشور قابل توجه است. پس این شتاب دهنده را در راه مشخصی قرار می دهیم تا در اولین فرصت یك نمونه در حوزه بلاك چین راه اندازی نماییم.
معاون توسعه مدیریت و جذب سرمایه معاونت علمی اهمیت راه اندازی یك نمونه اولیه را برای آشنایی با مشكلات این عرصه و هم آشنایی دست اندركاران با بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده دانست و اضافه كرد: نیاز نیست حتماً نمونه اولیه نسخه كاملی باشد. می توان نمونه اولیه را راه اندازی نمود و به مرور با آگاهی های تازه ای كه به دست می آوریم آنرا توسعه دهیم.
وی زمینه های همكاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این تفاهم نامه را تولید ساختار و همراهی دولتی و همینطور هماهنگی با سایر مجموعه ها و سازمان ها عنوان نمود و اظهار داشت: امكان دارد برخی نهادها مانند نهادهای پولی و مالی كشور از ورود به عرصه بازار پول و سرمایه مبتنی بر فناوری دفتر كل توزیع شده واهمه داشته باشند. ما با حضور خود تلاش داریم دل گرمی ای برای این بخش ها باشیم. ضمن این كه در مواقع ضرورت بخش خصوصی را با این شتاب دهنده ارتباط خواهیم داد.1397/11/17
17:15:41
4473
5.0 / 5
تگهای خبر: امنیت , توسعه , خدمات , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب