تفكر صنعتی از پژوهش ثروت می سازد

تفكر صنعتی از پژوهش ثروت می سازد سایت امن: پژوهش های دانشگاهی زمانی موثرند كه علاوه بر بنیادی بودن، دانش تخصصی خودرا در تولیدات صنعتی به كار گیرند تا به سرنوشت رهاشدگی و خاك خوردگی گرفتار نشوند كه تحقق این هدف حمایت و آگاهی می خواهد و شرایط ویژه ای دارد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، سالهاست كه از ارتباط صنعت و دانشگاه بعنوان حلقه مفقوده تجاری سازی و راهكاری برای خلق ثروت از دانش یاد میگردد.
پژوهشی كه توسط یك صاحب اندیشه، خلق میگردد برای عاقبت خوش به نظام تشویقی استاندارد نیاز دارد، باید بازار پسند بوده و قابلیت تجاری سازی داشته باشد به گونه ای كه صنعت و بازار را به سمت خود جذب نماید.
از همین رو به سبب اهمیت بالای پژوهش و فناوری در هفته گذشته 51 پژوهشگر برتر شامل 40 پژوهشگر از دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی استان كرمانشاه و 11 پژوهشگر از دستگاه های اجرایی استان مورد تقدیر قرار گرفتند وهمچنین از 9 فناور برتر باز تقدیر به عمل آمد.
با توجه به اینكه اشتغال و كاهش بیكاری در صدر مطالبات مردمی استان كرمانشاه قرار گرفته و با این هدف كه یك پژوهش در چه صورتی كاربردی میگردد و می تواند اشتغال و ثروت بیافریند به گفت و گو با چند تن از این پژوهشگران و فناوران پرداخته ایم.
«ناهید شاه آبادی» عضو هیات علمی دانشگاه رازی و یكی از پژوهشگران برتر سال جاری است كه توانسته در زمینه انتشار مقالات گوناگون در بخش شیمی معدنی و دارویی كه زمینه ساز تحقیقات جدیدی در كشور است، موفقیت كسب كند.
تحقیق در زمینه دارو بر پایه فلزات و نانو ساختار برنامه ریزی های پژوهشی و محور اصلی تحقیقات این بانوی كرمانشاهی است.

** برنامه ریزی های پژوهشی هماهنگ نیست
وی در گفت و گو با ایرنا، در زمینه موانعی كه یك پژوهش برای كاربردی شدن و تجاری سازی با آن مواجه می باشد، اظهار داشت: امروزه توجه به تجاری سازی تحقیقات دانشگاهی، كارآفرینی دانشگاهی و ارتباط دانشگاه و صنعت به صورت چشمگیری افزایش یافته است.
وی با اشاره به اینكه همكاری صنعت و دانشگاه سبب استفاده جامعه از فرصت های موجود در دانشگاه می شود، اظهار داشت: این بدیهی است كه دانشگاه ها زمانی در راه خدمت به توسعه و پیشرفت كشور قرار می گیرند كه علاوه بر انجام تحقیقات بنیادی، دانش تخصص خودرا در تولیدات صنعتی به كار گرفته و در راه رفع معضلات جامعه قدم های مهمی بردارند.
شاه آبادی معتقد می باشد، با نگاهی به كشورهای توسعه یافته و یا در حال توسعه متوجه می شویم كه همكاری بین دانشگاهها و صنعت، ساختار و نظام قانونمند و رسمی دارد اما در كشور ما برنامه ریزی های پژوهشی، هماهنگ و همه جانبه صورت نمی گیرد و این نكته مهم كه صنعت همان بستر واقعی ارتباط دهنده پژوهش و اقتصاد است به طرز پیچیده ای فراموش شده است.
شاه آبادی افزود: پیش از اینكه به مقوله صنعت در كشور بپردازیم لازم است كه ابتدا به مشكلات و معضلات موجود در دانشگاه ها بپردازیم.
او افزود: چالش های مهم در توسعه فناوری وعدم تجاری سازی محصولات به سیاست گذاری پژوهش در دانشگاه ها، نظام های تشویقی پژوهشی، زیرساخت های حمایتی از پژوهشگران و نحوه ارزیابی نتایج پژوهش وابسته است.

** سیاست گذاری های گوناگون در راه پژوهش
این عضو هیات علمی دانشگاه رازی كرمانشاه از تعداد بالای مراكز سیاست گذاری بعنوان یكی از چالش ها یاد كرد كه خود سبب خیلی از كاركردهای ناقص است.
شاه آبادی افزود: از جانب دیگر تعداد زیادی از مراكز و موسسات آموزش و پژوهش در سازمان ها و وزارتخانه ها وجود دارد كه خود باز علامت سوال بزرگی به وجود آورده كه مهم ترین ضرر آن صرف منابع و تكرار برخی مكررات در بعضی امور است.
این استاد دانشگاه افزود: در همین مقوله سیاستگذاری ها، علاوه بر آموزش عالی كشور نوع نظام سیاستگذاری بخش صنعت و اقتصاد بسیار مهم می باشد و شاید عامل اصلی عدم استفاده صنعت از پژوهش های دانشگاهی به این مساله مهم برگردد.
وی اضافه كرد: در واقع در نظام اقتصادی و صنعتی كه برپایه انحصار وعدم رقابت شكل گرفته نمی توان انتظار بهره گیری از یافته های دانشگاهی را داشت.

** تحقیق در سایه رقابت پیشرفت می كند
شاه آبادی معتقد می باشد، در واقع مشكل اصلی نه به دانشگاه بلكه به وضعیت صنایع كشور باز می گردد كه اگر واضح تر بیان نماییم صنایع باید در كشور ما واقعی باشند، صنایع واقعی یعنی صنایعی كه محصولات رقابتی و صادرات محور تولید كنند و صاحبان این صنایع برای ارتقا كیفیت محصول خود و رفع معضلات در عرصه رقابت خود بخود به پژوهشگران در دانشگاه مراجعه نموده و حاضر باشند تا با پرداخت هر هزینه ای مشكلات خودرا رفع كنند و محصولات باكیفیت تر تولید كنند.
این عضو هیات علمی دانشگاه رازی افزود: به همین سادگی ارتباط صنعت و دانشگاه برقرار میگردد و جامعه می تواند از تحقیقات و پژوهش های دانشگاهی استفاده كنند پس به راحتی می توان اظهار داشت كه تحقیق در سایه رقابت پیشرفت می كند و عدم وجود رقابت و تضمین سودهای طولانی مدت شركت هایی كه به صورت انحصاری به تولید واردات كالا و خدمات می پردازند دلیلی برای صرف هزینه برای پژوهش را ندارند.

** تراژدی پژوهش
این پژوهشگر برتر سال افزود: این در شرایطی است كه در دنیای رقابت آزاد شركت ها برای رسیدن به نوآوری مجبور هستند مخارج زیادی را در واحدهای تحقیق و توسعه هزینه كنند تا محصولات جدید با كیفیت بالاتر و قیمت پایین تر نمایش كرده و در مسابقه رقابت باقی بمانند بنا بر این سازمانها و شركت ها به دنبال محققان با تجربه و خلاق رفته و با عقد قراردادهای كلان آنها را جذب كرده و از پژوهش ها و تحقیقات آنها استفاده می نمایند اما متاسفانه امروز در كشور این گفتمان به وجود آمده كه پژوهشگران باید برای تامین هزینه های تحقیق به سازمان های مختلف بازگشت كنند و مدیران سازمان را قانع كنند كه هزینه تحقیق را تقبل كنند كه بسیار غم انگیز است.
وی معتقد می باشد، صنعت و قوانین واقعی و محكم در صادرات نقش اساسی و كلیدی در كاربرد پژوهش در كشور را دارد، در اینجا لازم می بینم بعنوان یك پژوهشگر این گلایه را از سیاستگذاران و مسئولان داشته باشم كه نباید به صورت یك جانبه به دانشگاه تاخت و آنرا ناكارآمد جلوه داد و یا همه مشكلات صنعت و جامعه را به دانشگاه ارتباط داد.
شاه آبادی اضافه كرد، در شرایط فعلی یكی از نهادهایی كه تا حدودی توانسته در انجام وظایف محوله موفق باشد نهاد علم و دانشگاه است كه مجال نمایش آمار نیست.

** نظام تشویقی پژوهش ضعف دارد
وی خاطرنشان كرد، در مورد سایر ابعادی كه مطرح كرده ام بر نظام تشویقی پژوهش ها باز نقدهای جدی وارد است بعنوان مثال آیین نامه ارتقا اعضای هیات علمی و سایر آیین نامه ها و نگاه یكسان به همه دانشگاه ها و موسسات در مناطق محروم، مشكلات جدی را به وجود آورده است، چونكه امكانات در مناطق محروم و دانشگاه ها قابل مقایسه با شهرهای بزرگ نیست و با این بستر ضعیف انجام تحقیقات كاربردی و اثرگذار بسیار مشكل ساز است.
شاه آبادی افزود: با وجود ادعاهای زیاد كه در زمینه پژوهش صورت می گیرد هنوز پژوهش در بخش دولتی و خصوصی در اولویت نیست و تا زمانیكه این فرهنگ نهادینه نشود در سطح كلان و به صورت نظام مند به آن توجه نمی گردد.
مجید محتشم، مدیرعامل یك شركت دانش بنیان و یكی از فناوران برتر سال 97 است كه از زمان فعالیت وی در پارك علم و فناوری كرمانشاه، پنج سال است كه می گذرد.
وی امسال دفتر فروش خودرا در شهر تهران افتتاح نمود و موفق به تولید پرتال سازمانی به نام پرتال رایان شد كه در سطح كشور رقیب جدی محصولات مطرح بشمار می رود.
سامانه هوشمند علیم برای تشخیص و شناسایی چهره افراد در تصاویر و ویدئو و همین طور سامانه رایان مدیا برای مدیریت یكپارچه شبكه های اجتماعی از دیگر محصولات شركت وی است.

** پژوهش بازارپسند باشد
وی در گفت و گو با ایرنا درباب چالش های موجود برای تجاری شدن یك پژوهش اظهار داشت: در ابتدا پژوهش باید پتانسیل تجاری شدن را داشته باشد، یعنی بازار آنرا بپذیرد، موارد بسیاری وجود دارد كه الان بازار تمایلی به پذیرش آن ندارد هرچند امكان دارد ظرف چند سال آینده شرایط پذیرش آن مهیا شود كه تا آن زمان باید صبر كرد، اما فرض را بر این می گذاریم كه پژوهش كاربردی، قابل رقابت، نو آور و بازارپسند است.

** مهم ترین عاملی كه از پژوهش ثروت می سازد
محتشم افزود: با عنایت به تجربه شخصی، مهمترین عواملی كه منجر به موفقیت یك پژوهش مناسب از ایده تا فروش میگردد شامل مدت زمان حساب شده برای تولید محصول، تیم فنی مجرب، پایستگی و تمركز تیم و پرهیز از پرداختن به پروژه های دیگر، تامین سرمایه كافی برای آسودگی خاطر تیم برای ادامه همكاری، پیشروی در تولید با كسب نظر حداقل 2 مشتری بالقوه و بازبینی مداوم معیارهای مشتریان در محصول و درانتها فرآیند بازاریابی، تبلیغات، خدمات سپس فروش، پشتیبانی و ارتباط با مشتریان بالفعل است.
وی افزود: اگر هر یك از موارد گفته شده به نحو مطلوب اجرا نشود مشكل جدی در راه موفقیت بوجود آمده و حتی منجر به شكست خواهد شد.
وی كه در زمینه مهندسی نرم افزار تحصیل كرده است، اضافه كرد: به صورت خلاصه دانشگاه های ما باید صنعتی فكر و عمل كنند، یعنی دروس نمایش شده پایه ای هستند و صرفا با یادگیری كامل آن هم نمی توان نیاز بازار را رفع كرد، پس نیازمند دروسی مطابق با دانش روز هستیم كه بایستی به صورت كارشناسی چاره مناسبی برای آن یافت.

** دانش به روز شود
وی افزود: در وحله بعد، دانش برخی اساتید به روز نیست، فناوری با سرعت بسیار زیادی رو به رشد و تغییر است بطوریكه هر یك یا 2 سال بایستی مجدد فناوری های جدید را آموخت یا بروز كرد.
این فناور برتر سال افزود: نباید تمركز اساتید در پایان نامه ها بر مباحث صرفا علمی پیچیده باشد تا كاربرد بودن به حاشیه رود. موارد زیادی دیده شده كه كاملا كاربردی و قابل تجاری سازی است اما اساتید به سبب ساده بودن بنیان علمی، آنرا نمی پذیرند و یا مواردی كه پتانسیل تجاری سازی را دارند اما بسیار سطحی تولید شده و در محیط های آزمایشی مورد بررسی قرارگرفته اند و جهت استفاده در محیط واقعی نیاز به تلاش چندین برابری برای ارتقا دارند باید بررسی شود.

** پژوهش كاربردی، حلال مشكلات كشور می شود
در ادامه دبیركمیته علمی تجلیل از پژوهشگران دانشگاه رازی كرمانشاه در گفت و گو با ایرنا، در پاسخ به این سوال كه امسال پژوهشگران برتر برچه اساسی انتخاب شده اند، اظهار داشت: بر طبق شاخص های مورد نظر از 2 جهت مورد بررسی قرار گرفته اند كه بعد اول بر طبق مقالات علمی بوده و افراد برای ورود به فهرست پژوهشگران باید حداقل دارای یك مقاله علمی باشند كه در آن نویسندگی نخست را برعهده داشته باشند، كه بر طبق امتیاز، ممیزی می شدند.
یاسر شهبازی افزود: به جهت اینكه بحث فناوری نادیده گرفته نشود یكی دیگر از شاخص هایی كه مورد نظر قرار گرفت این بود كه هركدام از افراد داوطلب برای ورود به این رقابت، یك طرح پژوهشی اختتام یافته عرضه كنند كه سپس امتیازبندی شد.
وی گفت: در سال های اخیر سیاست های كلان وزارتی و سیاست های مدیریت ارشد استان و دانشگاه ها به سمت و سویی بوده تا صرفا از پژوهش محض و پژوهش در مرزهای دانش تنها بعنوان هدف نهایی قلمداد نشود، دانشگاه ها برای خیلی از مشكلات پای كار آمده اند و با تشكیل تیم های پژوهشی تصمیماتی در نظر گرفته شده تا دانشگاه از پژوهش های بنیادی به سمت پژوهش های كاربردی حركت نماید و گمان می رود در سال های آتی خیلی از پژوهش ها حلال مشكلات كشور خواهد بود.

** تسهیلات به پژوهش های بازارپسند تعلق می گیرد
همانطور كه معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری كرمانشاه در حاشیه برگزاری نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار دانشگاه رازی كرمانشاه از علاقه مندی خود به همراه مدیریت ارشد استان آگاهی داد و اضافه كرد: تمایل داریم تا همواره تسهیلات ارزان قیمت را در اختیار شركت های مبتنی بر دانش و دانش بنیان قرار دهیم با این معیار كه بازاری برای مدل مطالعه شده این شركت ها، وجود داشته باشد.

** گردش مالی شركت های دانش بنیان افزایش یابد
هدایت حاتمی اضافه كرد: دانش به همراه نوآوری می تواند فرد را كارآفرین كند، مقوله كارآفرینی الزاما به فن آوری پیچیده نیاز ندارد و باید از هر فرصتی برای كاهش بیكاری و اشتغالزایی كوشید.
وی با تاكید براینكه دانشگاه های معتبر دنیا نسل كارآفرین تربیت می كنند، به نقش بالای اساتید و دانشگاه ها و پژوهش ها اشاره نمود.
وی از نقدینگی بعنوان مشكل شركت های دانش بنیان یاد كرد و اصرار كرد كه با كوشش برای كاهش مشكلات باید تا سال 98، به میزان 100 شركت دانش بنیان در استان احداث شود.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری كرمانشاه با تاكید براینكه تقویت مراكز رشد و پارك علم و فناوری استان در دست كار است، اضافه كرد: باید با هماهنگی و همدلی و داشتن برنامه ای منسجم ایده ها را پرورش دهیم، شركت های دانش بنیان را بزرگ نماییم و در راه ثروت آفرینی قرار بگیرند.
گزارش از زهره كریم زاده
7460/8066


1397/10/08
22:53:35
4457
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , خدمات
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب