رئیس مركز تحقیقات راه و شهرسازی:

بیمارستان های كشور در برابر زلزله های مهیب مقاوم نیستند

بیمارستان های كشور در برابر زلزله های مهیب مقاوم نیستند سایت امن: رئیس مركز تحقیقات راه و شهرسازی كشور اظهار داشت: اغلب بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری می باشد مقاوم سازی بیمارستان ها را در كشور جدی بگیریم.به گزارش سایت امن به نقل از مهر، دكتر شكرچی زاده امروز در نشست تخصصی و میزگرد آغازین سالگرد زلزله سرپل ذهاب عنوان كرد: اتفاقاتی كه پس از این زلزله در ساخت و سازها، بیمارستان ها و مكان های عمومی افتاد، نشان داد كه وضعیت مناسب تری نسبت به زلزله های مشابه سالهای پیش از این داشته ایم.
وی با اشاره به اینكه البته این وضعیت با نقطه مطلوب فاصله بسیاری داشت، اظهار داشت: پس از زلزله آقای آخوندی حكمی در ارتباط با بررسی ساختمان، تمركز به مسكن مهر و بیمارستان ها برای مركز تحقیقات صادر كرد.
رئیس مركز تحقیقات راه و شهرسازی كشور با اشاره به اینكه پژوهشگاه مهندسی زلزله هم به این بررسی ورود پیدا كرد، اظهار داشت: ارزیابی كلی از ساختمان ها و بیمارستان ها به این صورت بود كه پیشرفتی نسبت به دوره های قبل داشتیم. یكی از موضوعاتی كه برای ما مهم بود ولی به آن نپرداختیم اجزای غیرسازه ای بود كه طی نشست هایی در امتداد همین زلزله به این اجزا دقت كردیم و درصدد آمدیم كه آنرا اجرایی نماییم.
شكرچی زاده با اشاره به اینكه اجزای غیرسازه ای برای ساختمان های محدودی مورد توجه قرار می گرفت اظهار داشت: این سوژه بیشتر باید برای ساختمان های عمومی و بیمارستان ها مدنظر قرار بگیرد.
وی با تاكید بر اهمیت مقاومت بتن مصرف شده در ساختمان های عمومی مانند بیمارستان ها اظهار داشت: هیچ كدام از بیمارستان های سرپل ذهاب چنین مقاومتی نداشتند تا بتوانند در آن زمان خدمات رسانی كنند.
رئیس مركز تحقیقات راه و شهرسازی كشور با اشاره به اینكه یكی از درس هایی كه این زلزله به ما داد توجه به مقوله وضعیت بیمارستان ها در سطح كشور بود، اظهارداشت: این باور اشتباه در وزارت بهداشت در خصوص اینكه نمی توانیم بیمارستان ها را مقاوم سازی نماییم، باید از بین ببریم. باید بتوانیم با اقداماتی مقاومت بیمارستان ها را زیاد نماییم مخصوصاً بیمارستان های مجاور سرپل ذهاب.
به گفته وی، در اغلب موارد بیمارستان ها در برابر زلزله های مهیب بالای ۷ ریشتر مقاوم نیستند. از این رو ضروری می باشد مقاوم سازی بیمارستان ها در كشور را جدی بگیریم و این دغدغه و مطالبه را احداث نماییم. چونكه ایران كشوری زلزله خیز است.
شكرچی زاده با اشاره به اینكه یكی از موضوعات دیگر نبود ساختار مناسب مدیریت بحران در كشور بود، اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی جای این سوژه خالی بود كه حالا طی جلساتی این ساختار را از هر لحاظی به وجود آورده ایم.

1397/08/21
18:45:35
5012
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , خدمات , مهندسی , هارد
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب