رینوتكس2018، عرصه ای برای تجاری سازی فناوری

رینوتكس2018، عرصه ای برای تجاری سازی فناوری سایت امن: تبریز- ششمین نمایشگاه فناوری «رینوتكس تبریز 2018» عصر پنجشنبه در حالی افتتاح شد كه شركت كنندگان و مسئولان كشوری و استانی از آن بعنوان عرصه ای برای تجاری سازی ایده های خلافانه و فناورانه یاد و این نمایشگاه را زمینه ای برای مقابله با تحریم های اقتصادی قلمداد كردند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایرنا، حضور اندیشمندان، مبتكران و صاحبان ایده و خلاقیت از 27 استان كشور در «رینوتكس 2018» تبریز، مجموعه ای بسیار منظم و منسجم برای مسئولان و صاحبان صنایع و حوزه تولید كشور فراهم می آورد كه می توان با تجاری سازی آنها، مسیر پرتلاطم پیشرفت اقتصادی كشور را سرعت بخشید.
نمایشگاه رینوتكس تبریز 2018 كه پیشتر و در 15 سال قبل با عنوان جشنواره و نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی در تبریز پایه ریزی شد، امروز بعد از سپری شدن سال ها به محلی مناسب برای توسعه فناوری در رشته های مختلف صنعتی و تولیدی تبدیل گشته است كه ارتقای سال به سال كمی و كیفی محصولات ارائه شده در آن گواهی بر این مدعاست.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز در مراسم گشایش این نمایشگاه با اشاره به آیات قرآنی و روایات مختلف ائمه پیرامون ارزش و جایگاه علم و فناوری در اسلام، اظهار داشت: این دین آسمانی علم و فناوری را به جهت تولید علم مورد توجه ویژه ای قرار داده است.
حجت الاسلام محمدعلی آل هاشم از علم بعنوان پایه و اساس قدرت یاد كرد و علم را مدیریت درست انباشت سرمایه ها تعریف كرد.
وی تصریح كرد: علمی كه منجر به تجاری سازی شود، مورد تاكید و سفارش مقام رهبری است؛ در این راستا باید به قدرتمندی كشور در عرصه های مختلف امید بست و باید توجه داشت كه علم مجرد كافی نیست و باید دانش همراه با فناوری باشد و آن هم به صنعت وصل شود تا توسعه كشور سریع تر اتفاق بیفتد.
حجت الاسلام آل هاشم افزود: در طول یك قرن گذشته ایران با پول نفت و منابع زیرزمینی ساده و ابتدایی اداره و این منابع با استفاده از خام فروشی تبدیل به پول شده است كه با وجود نقدها و تقبیح های دلسوزان برای پرهیز از چنین رویه ای، تابحال هیچ گاه فرصت اصلاح پیدا نشده است.
وی، انقلاب اسلامی ایران را انقلابی مردمی و بر مبنای خواست و اراده مردم بر كشور دانست كه برای دست یابی به این شعار واقعی باید از ایده ها و خلاقیت های مردمی برای توسعه كشور بهره برداری نمود.
حجت الاسلام آل هاشم، حضور پررنگ جوانان و نخبگان در عرصه های اداری و تولیدی كشور را ضروری خواند و با اشاره به اینكه باید مسیر این حضور توسط دولت هموار شود، خاطرنشان كرد: تحریم های اخیر ضد كشور فرصتی بسیار مغتنم برای جهش علمی و فناوری كشور است و باید این فرصت به بهترین شكل ممكن استفاده گردد.
وی، نمایشگاه «رینوتكس تبریز 2018» را بهترین مكان و مبداء برای تجاری سازی انواع خلاقیت ها، ابتكارها و ایده های فناورانه قلمداد كرد و اضافه كرد: صاحبان صنایع و تولید كنندگان باید از این فرصت بهره برداری كنند و حامی واقعی مبتكران جوان باشند.
نایب رییس مجلس شورای اسلامی هم در این مراسم با اشاره به تاریخچه علمی و فرهنگی تبریز در طول تاریخ، ربع رشیدی 750 ساله در این شهر را نمونه ای از تاریخ درخشان تبریز خواند كه در آن انوع علوم و فنون جدید به هفت زبان زنده دنیا تدریس می شد.
مسعود پزشكیان اظهار داشت: در آن سال ها علاوه بر تدریس و تحقیق علوم، نسبت به تولید سرمایه هم اقدام می شد كه نگاهی گذرا به آن تاریخ پرافتخار جز غم و غصه گذشته درخشان چیزی عاید ما نمی كند.
وی با تاكید بر اینكه باید به توانمندی های خود آگاه بود و برای توسعه كشور به سمت بهترین و برترین شدن گام برداشت، اضافه كرد: گذشته ما مملو از تونایی ها است و این مساله نباید به هیچ عنوان سیاسی شود، اما باید همواره به این فكر نماییم كه چرا امروز چنین شده ایم و عقب مانده ایم؛ اگر چنین دغدغه ای در ما به وجود آید، آینده درخشانی خواهیم داشت.
پزشكیان افزود: ما باید بسترساز كسانی باشیم كه توانایی فكر و ایده پردازی دارند؛ تا آنها را ارتقا نداده ایم به جایی نمی رسیم و باید توجه داشت كشور ما زمانی شكوفا می گردد كه این جوانان مبتكر و خلاق را حامی شویم.
وی با اشاره به تاكیدات بزرگان دینی برای توسعه علمی و توجه به معیشت و زندگی مردم، تقوا را حركت بدون خطا تعریف و افزود: بهترین بودن به زور نیست، بلكه به داشتن فناوری و توانمندی های داخلی است.
پزشكیان اظهار داشت: نگاه خلاقانه جوانان را باید بر مبنای نیازهای كشور اولویت بندی نماییم، به آنها احترام بگذاریم و افتخار نماییم.
استاندار آذربایجان شرقی هم در این مراسم، تولید ارتباط بین افراد نخبه و دارای فكر و ایده با بازار را مهمترین هدف برگزاری نمایشگاه رینوتكس تبریز 2018 بیان و افزود: در این زمینه باید به جوانان و مبتكران اعتماد كرد اما باید توجه داشت كه صرف اعتماد برای توسعه كشور بر پایه فناوری كافی نیست.
مجید خدابخش، اصلاح ساختارها را مهمترین نیاز برای توسعه صنعت كشور بیان كرد و اضافه كرد: بدون این امر ضروری تنها اعتماد به جوانان مبتكر و خلاق نمی تواند مسیر توسعه را هموارتر كند.
وی افزود: در این مسیر باید سیاست های پولی، مالی و آموزشی كشور همچون حلقه های متصل به هم عمل كنند تا توسعه فناوری محور محقق شود وگرنه با روند كنونی راه به جایی نخواهیم برد.
خدابخش، شناخت امپریالیسم اقتصادی در شرایط كنونی كشور را امری ضروری برای توسعه خواند و خاطرنشان كرد: باید توجه داشت كه امروز امپریالیسم اقتصادی بسیار وسیع تر و قدرتمندتر از امپریالیسم سیاسی عمل می كند و خشونت در آن بسیار بیشتر از خشونت در عرصه های سیاسی است.
وی، تنها راهكار رهایی از اقتصاد وابسته را رویكرد جدید به مسایل بیان كرد كه در آن باید نخبگان و جوانان میدان دار باشند.
دبیر اجرایی نمایشگاه «رینوتكس تبریز 2018» هم با اشاره به اینكه نمایشگاه سال به سال از لحاظ كمی و كیفی ارتقا داشته است، اظهار داشت: انتظار می رود طرح های امسال از لحاظ كیفی دارای استانداردهای لازم برای توسعه و تجاری سازی باشند.
علی جهانگیری اضافه كرد: نمایشگاه رینوتكس محلی مناسب برای ارائه طرح ها و ایده های فناوران است و مجموعه دولت بدون هیچ چشم داشتی، مكانی برای توسعه كسب و كار و هم فروش فناوری در پنج نمایشگاه گذشته بوجود آورده است.
وی تصریح كرد: لازمه ورود به بازارهای فروش فناوری، فراگیری استانداردسازی فروش و هم مستندسازی دستاورد و فناوری بوجود آمده می باشد و لازم است هر فناور شناسنامه ایده و یا فناوری خویش را در سطح كلاس جهانی تهیه و ثبت كند.
جهانگیری، رویكرد مهم نمایشگاه ششم را ارائه نیازهای فناورانه كشور اعلام نمود و افزود: با عنایت به طرح ممنوعیت دولت در ورود برخی از كالاها و هم تغییرات ارزی در كشور، واردات كالای خارجی به صرفه واردكنندگان و حتی مصرف كنندگان نیست، پس لازم است صاحبان فكر و فناوری برای تامین نیاز حوزه های مختلف وارد میدان شوند و این راهی جز تولید بازارهای فروش فناوری و ارتباط نیازمندان فناوری با فروشندگان فناوری ندارد.
وی از مدیران صنایع و دستگاه های دولتی تخصصی خواست با برگزاری كارگاه های آموزشی و استفاده از صاحبان تجربه، راه و روش فروش فناوری را به فناوران جوان جهت ورود به بازار فناوری هموار كنند.
جهانگیری اظهار داشت: مجموعه مدیریت آذربایجان شرقی تلاش در برگزاری نمایشگاهی ارزان و آسان برای فناوران داشته و از همه فناوران و صاحبان ایده و طرح خواسته شده با حضور خود ویترین فناوری و نوآوری كشور را زیباتر و غنی تر كنند.
ششمین نمایشگاه رینوتكس تبریز 2018 تا 14 آبان ماه با حضور یكهزار واحد فناوری از 27 استان كشور در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تبریز از ساعت 15 تا 22 برای بازدید علاقمندان دایر است.
3038/518


1397/08/11
00:00:42
4515
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , صنعت , فناوری
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب