تولید نیمه رسانای جدید با مواد ارگانیك

تولید نیمه رسانای جدید با مواد ارگانیك سایت امن: تهران - محققان دانشگاه ملی استرالیا با استفاده از مواد ارگانیك و غیرارگانیك یك ماده نیمه رسانای جدید ساختند كه جریان الكتریكی را با كارآیی بسیار بالایی به نور تبدیل می كند. مهمترین كاربرد این روش در ساخت گوشیهای هوشمند و نمایشگرهای انعطاف پذیر است.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، این ماده جدید دارای یك ساختار تركیبی بوده و بسیار نازك و انعطاف پذیر است. بخش ارگانیك این نیمه رسانا تنها یك اتم ضخامت دارد و از كربن و هیدروژن تولید شده است. بخش غیرارگانیك هم دو اتم ضخامت دارد. این ساختار تركیبی امكان تبدیل الكتریسیته به نور را با كارآیی بسیار بالا فراهم می آورد.
از آنجا كه نور تولید شده توسط این نیمه رسانا بسیار شدید می باشد می توان با استفاده از آن نمایشگرهای با وضوح بالا تولید كرد و از آنجائیكه این ماده ضخامت بسیار كمی داشته و انعطاف پذیر است می توان از آن در گوشیهای هوشمند و نمایشگرهای انعطاف پذیر بهره گرفت.
محققان بخش ارگانیك این نیمه رسانا را با استفاده از انباشت به روش تبخیر شیمیایی كه شباهت زیادی به چاپ سه بعدی دارد، مولكول به مولكول می سازند.
اكنون محققان در تلاشند تا روش هایی را برای تولید انبوه این نیمه رسانا توسعه دهند و امكان تجاری سازی ان را فراهم نمایند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/07/17
13:22:17
5573
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه , محقق , هوشمند
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب