اضطراب و افسردگی در كمین كاربران اینستاگرام

اضطراب و افسردگی در كمین كاربران اینستاگرام سایت امن: تهران – نظر سنجی یك موسسه انگلیسی در حوزه سلامت روان نشان داده است شبكه اجتماعی اینستاگرام علاوه بر اینكه شبكه ای با بیشترین تاثیر منفی بر خواب است، اضطراب، افسردگی و ناامیدی هم به همراه دارد.


به گزارش روز سه شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری گاردین، اینستاگرام به ظاهر دوستانه ترین شبكه اجتماعی است كه راهكار اصلی ارتباط در آن دوبار لمس تصاویر به منظور ابراز علاقه است.
در این شبكه پست ها نه به علت ابراز خشم، بلكه به علت داشتن جنبه های مثبت، مانند ویروس پخش می شوند، اما برای تعدادی از كاربران و البته متخصصان بیماری های روانی، این خصوصیت مثبت بودن، به یك مشكل تبدیل گشته است.
این شبكه كاربران خویش را تشویق می كند تا تصاویری را به نمایش بگذارند كه در بهترین حالت برای سایرین گمراه كننده و در بدترین حالت مضر است. در واقع این شبكه سبب می گردد هریك از كاربران تصور كنند زندگی همه كاربران این شبكه به غیر از خود وی، كامل و عالی است.
در سال 2017 میلادی یك موسسه خیریه فعال در حوزه سلامت روانی به نام Royal Society for Public Health در انگلیس یك نظرسنجی از كاربران 14 تا 24 ساله 5 شبكه اجتماعی توییتر، فیس بوك، یوتیوب، اسنپچت و اینستاگرام انجام داد و از آن ها خواست نحوه تاثیرگذاری این شبكه های اجتماعی را بر جنبه های مختلف زندگی از خواب شب گرفته تا ترس از دست دادن فرصت هایی كه سایرین از آن لذت می برند را بیان كنند.
در این نظرسنجی، اینستاگرام به علت بیشترین تاثیر منفی بر خواب كاربران، تصور آن ها از خود و ترس از دست دادن فرصت هایی كه سایرین از آن لذت می برند، كمترین امتیاز را در میان 5 شبكه اجتماعی به دست آورد.
به گفته مدیر ارتباطات و سیاست های كلی موسسه RSPH اینستاگرام در ظاهر بسیار دوستانه است، اما پیمایش بی انتهای صفحات بدون تعامل قابل توجه با سایرین، تاثیر چندان مثبتی بر سلامت روان ندارد.
كاربران كنترل چندانی بر محتوای نمایش داده شده ندارند و تصاویری به ظاهر واقعی را می بینند كه واقعی نیستند. معمولا بعنوان یكی از اثرات این رویكرد اینستاگرام، احساس عدم رضایت از فیزیك بدن مورد توجه قرار می گیرد؛ اما این تنها یكی از جنبه های كار با اینستاگرام است.
بسیاری از كاربران تصاویر متعددی از خودروهای گران قیمت را می بینند كه قادر به خرید آن ها نیستند و دچار اضطراب و افسردگی می شوند.
شاید مشكل اصلی اینستاگرام این است كه كاربران به صورت خاص تصاویری را از زندگی خود به اشتراك می گذارند كه تنها به خود آن ها احساس مثبت می دهد. در سایر شبكه های اجتماعی، محتوایی از این دست بسیار كمتر است.
در اینستاگرام حدودا هریك از كاربران هیزمی را در این آتش می اندازند و هر اندازه هم كه از دیدن تصاویر غیرواقعی زندگی سایرین ناراحت شده باشند، تصاویری غیرواقعی از زندگی خود منتشر می كنند.
یكی از عوامل موثر بر تشدید این وضعیت عرضه خصوصیت تایم لاین در سال 2016 میلادی بود. اینستاگرام به جای این كه وضعیت لحظه ای كاربران دنبال شده را نمایش دهد، تنها پربازدیدترین پست ها را از صفحات این كاربران انتخاب كرده و نمایش می دهد.
اغلب این پست ها مربوط به مدت ها قبل هستند و در نتیجه این خصوصیت جدید آغاز به انتشارت یك نسخه سازماندهی شده و غیرواقعی از محتوایی كرد كه قبلا هم به صورت سازماندهی شده و غیرواقعی انتشار یافته بود.
این وضعیت سبب شده استفاده از اینستاگرام هرروز بیش از پیش تاثیرات نامطلوبی را بر سلامت روان كاربران بر جای بگذارد. با این حال صفحات بسیاری در اینستاگرام وجود دارند كه در آن ها تصاویر ساختگی از یك زندگی كامل و بدون نقص به نمایش گذاشته نمی گردد. اغلب این صفحات مربوط به حیوانات خانگی و فعالیت های خیرخواهانه ای هستند كه كاربران با مشاهده آن ها هیچگاه احساس بدی در مورد خود نخواهند داشت.
علمی (6) ** 9259**1440


1397/06/29
13:56:25
4553
5.0 / 5
تگهای خبر: ارتباطات , سازمان
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب