یافته جدید محققان؛

قطب شمال دیگر یخ نمی زند!

قطب شمال دیگر یخ نمی زند! سایت امن: دانشمندان متوجه شده اند در زمستان گذشته بخش هایی از خاك قطب شمال به صورت كامل یخ نزده و این امر سبب می گردد مقادیر كلانی دی اكسید كربن در اتمسفر منتشر شود.به گزارش سایت امن به نقل از دیلی میل، بخش هایی از خاك قطب شمال دیگر در خلال سال یخ نمی زنند. این امر احیانا به انتشار گاز های گلخانه ای بیشتر در اتمسفر منجر می گردد.
دانشمندان متوجه شده اند خاك یكی از سردترین مناطق زمین در زمستان گذشته نمناك، مرطوب و یخ نزده بوده است.
این در حالی است كه قبلا طی این ماه ها خاك به صورت معمول یخ می زد و یك لایه محافظتی روی پرمافراست» قطبی» بوجود می آورد كه میلیون ها تن كربن قدیمی را در خود دارد. لایه پرمافراست در حقیقت خاك منجمد است و به زمین دائم یخ بسته گفته می گردد.
درهمین راستا محققان اخطار داده اند بدون وجود عایق، لایه «پرمافراست» ذوب می گردد و احیانا مقادیر انبوهی از دی اكسید كربن و متان را آزاد می كند.
نیكیتا زیموف دانشمند روس در ماه آوریل گروهی از محققان را برای حفاری در لایه رویی خاك در منطقه چریسكی روسیه فرستاد. این شهر كوچك در شمال سیبری یكی از سردترین نقاط زمین است كه دمای آن به ۳۴- درجه سانتیگراد می رسد.
تیم او متوجه شدند لایه رویی خاك در این منطقه طی زمستان یخ نزده و همچنان نرم و مرطوب است.
این محقق همینطور مشغول رهبری پروژه پارك Pleistocebe است كه با هدف بازسازی اكوسیستم عصر یخی در مناطق دور افتاده شمال سیبری، قصد بهبود حیات وحش منطقه را دارد.

1397/06/01
13:43:11
4478
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشمند , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب