ساخت نسل جدید مواد مصنوعی دو بعدی

ساخت نسل جدید مواد مصنوعی دو بعدی سایت امن: تهران – محققان دانشگاه راتگرز در نیوجرسی آمریكا نسل جدیدی از مواد مصنوعی دو بعدی را ساختند كه در دمای اتاق دارای خصوصیاتی شبیه به خصوصیات فروالكتریك هستند و قابلیت رسانش الكتریكی را دارند.


به گزارش روز دوشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این مطالعه محققان توانستند صحت نظریه ای را كه در سال 1965 میلادی مرتبط با قابلیت رسانش الكتریكی فلزات فروالكتریك مطرح شده بود، به اثبات برسانند.
از سال ها قبل، تصور متخصصان بر این بود كه به علت عدم وجود این نوع فلزات در طبیعت، هیچگاه نمی توان نظریه فیلیپ اندرسون، فیزیكدانی كه در سال 1977 جایزه نوبل فیزیك را دریافت كرد، به اثبات رساند.
مواد فروالكتریك در توسعه فناوری نقش بسیار مهمی دارند. این مواد با اعمال جریان الكتریكی منقبض و منبسط می شوند و امكان جابه جایی اجسام را با دقت بسیار بالایی فراهم می كنند.
اكنون محققان دانشگاه راتگرز نسل جدیدی از مواد مصنوعی دو بعدی را ساختند كه در دمای اتاق دارای خصوصیاتی شبیه به خصوصیات فروالكتریك هستند و قابلیت رسانش الكتریكی را دارند. این مواد تنها چند اتم ضخامت دارند و ارتباط مهمی بین نظریه و تجربه برقرار می كنند.
زمانی كه یك ماده فروالكتریك می شود، اتم های آن به صورت دائمی جابه جا می شوند. محققان برای ساخت این مواد، لایه های بسیار نازكی از فلزات دو بعدی را با لایه ای از مواد دارای خصوصیت های خاص ادغام كردند تا اتم های موجود در لایه فلزی را به صورت دائمی جابه جا كنند و فلز جدیدی با خاصیت فرو الكتریك بسازند.
مواد فروالكتریك در صنایع الكترونیكی همچون گوشیهای هوشمند و سایر آنتن ها، تجهیزات ذخیره سازی كامپیوتری، تجهیزات پزشكی، موتورهای بسیار دقیق، سنسورهای بسیار حساس و تجهیزات سونار كاربرد دارند. البته هیچ یك از مواد مورد استفاده در این صنایع خاصیت رسانش الكتریكی ندارند و این تحقیقات زمینه را برای تولید نسل جدیدی از تجهیزات و فناوری ها هموار می كند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/03/21
15:02:39
4939
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , فناوری , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب