در گفت وگو با سایت امن مطرح شد

ثبت زلزله 3 و نه دهم بر روی گسل لرزه زای تهران

ثبت زلزله 3 و نه دهم بر روی گسل لرزه زای تهران سایت امن: امروز بر روی گسل مشاء زلزله ای به بزرگای 3.9 رخ داد، در صورتیکه این گسل زمینلرزه های تاریخی را سبب شده و به سفارت انگلستان آن زمان در شهر تهران نیز لطمه وارد کرده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا در ساعت ۱۳ و ۴۸ دقیقه امروز شنبه زلزله ای به بزرگای ۳.۹ بر روی گسل مشاء دماوند رخ داد.
دکتر علی بیت اللهی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی در گفت و گو با ایسنا با اشاره به زمینلرزه امروز دماوند، اظهار داشت: بنا بر گزارش مؤسسه لرزه نگاری دانشگاه تهران زمینلرزه ای با بزرگای ۳.۹ در حوالی شمال غرب دماوند رخ داد. از آنجا که این زلزله یک رخداد لرزه ای بسیار بزرگ نیست، انتظار لطمه نمی رود، ولی انتظار می رود که مردم شهر دماوند و آبادی های اطراف آن این زلزله را به خوبی حس کرده باشند.
بیت اللهی، عمق زلزله امروز دماوند را در عمق ۱۰ کیلومتری و رومرکز آنرا در ۷ کیلومتری آبعلی، ۱۰ کیلومتری دماوند و ۱۳ کیلومتری رودهن دانست.
بگفته این محقق حوزه مخاطرات، رومرکز این زلزله از محدوده شهر تهران ۶۰ کیلومتر فاصله دارد.
وی اشاره کرد: این محدوده دارای تراکم جمعیت بالا حدود ۶۰ تا ۷۰ هزار نفر و ساخت و سازهای رو به توسعه است.
بیت اللهی تصریح کرد: برمبنای برآوردها این رخداد لرزه ای روی گسل مشاء در محدوده شمال غرب شهر دماوند واقع شده است؛ این محدوده شامل دره مشاء است که گسل مشاء نیز از آن عبور می کند، در صورتیکه در این منطقه ویلاسازی های بسیار گسترده ای وجود دارد.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی این زون را یکی از مناطق فعال از نظر زلزله توصیف کرد و اضافه کرد: این منطقه در چند سال قبل رخدادهای زلزله ای را تجربه کرده و آخرین زمینلرزه رخ داده در آن در اردیبهشت سال ۹۸ با بزرگای ۵.۶ دماوند است که در تهران نیز احساس شد.
وی اشاره کرد: بنظر می رسد که امروز سگمنتی از این منطقه فعال شده و امیدواریم رخداد بزرگتری وجود نداشته باشد و بنظر می رسد هوشیاری درباره ی این منطقه ضروری باشد.
بیت اللهی با اشاره به رخدادهای لرزه ای تاریخی این منطقه، افزود: این محدوده در حدود ۱۶۵ سال قبل بزرگترین زلزله ویرانگری را تجربه نمود که حتی شهر تهران را تحت تاثیر قرار داد و طبق نوشته های تاریخی، سفارت آن زمان انگلستان در تهران دستخوش این زلزله قرار گرفت و لطمه دید.
وی افزود: بدین جهت این گسل، یک گسل بسیار فعال با لرزه زایی بالا و با رخداد زلزله های مخرب و ویرانگری هم راه است و اثرات این زمینلرزه با توجه به این که نزدیک به شرق کلانشهر تهران است، بطور جدی شهر تهران را نیز می تواند تهدید کند.
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: گسل مشاء از شمال تهران تا سمت نظرآباد استان قزوین ادامه دارد و از سمت شرقی تا شهرستان فیروزکوه کشیده شده است.
بیت اللهی با اعلان اینکه این رخداد در رابطه با کارهای آتشفشانی کوه دماوند نیست، اظهار داشت: قله دماوند با رومرکز زلزله امروز فاصله دارد.
به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، به جز زلزله ۳.۹ امروز، تا لحظه ارسال این خبر زلزله دیگری با بزرگای ۲.۵ در ساعت ۱۴: ۴۲: ۲۷ و در عمق ۸ کیلومتری، دماوند استان تهران را لرزانده است. این زلزله در ۱۰ کیلومتری دماوند، ۱۳ کیلومتری رودهن و ۱۶ کیلومتری بومهن ثبت شده است.
منبع:

1402/05/29
11:26:52
217
5.0 / 5
تگهای خبر: توسعه , دانشگاه , ساخت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب