محققان اسپانیایی طرح اولیه ماهواره بدون سوخت عرضه كردند

محققان اسپانیایی طرح اولیه ماهواره بدون سوخت عرضه كردند سایت امن: محققان اسپانیایی حق امتیاز اختراع نوعی سیستم نیرومحركه بدون سوخت را برای ماهواره ها ثبت كرده اند كه می توان از آن برای نابود كردن زباله های فضایی بهره برد.به گزارش سایت امن به نقل از نیواطلس، یكی از علل اصلی محدودیت عمر ماهواره ها به میزان سوخت قابل حمل آنها مربوط است.
درهمین راستا دانشمندان اسپانیایی نوعی «سیستم نیرو محركه بدون سوخت» ساخته اند كه فعالیت های یك ژنراتور الكتریكی را هم انجام می دهد.
این سیستم با استفاده از یك كابل فضایی (space tether) با حوزه مغناطیسی زمین ارتباط برقرار می كند. كابل مذكور روكشی آلومینیومی دارد و طول آن ۲ كیلومتر است. از چنین سیستمی می توان برای از بین بردن زباله های فضایی و ارتقای مدار ایستگاه فضایی بین المللی به كار برد.
دانشگاه Universidad Carlos III de Madrid ودانشگاه پلی تكنیك مادرید این سیستم را طراحی نموده اند.
سیستم مذكور با استفاده از كابل رسانایی كه از ماهواره آویزان می شود، هنگام عبور از حوزه مغناطیسی زمین، الكتریسیته جمع آوری می كند. به بیان ساده این سیستم حركت مداری ماهواره را به الكتریسیته تبدیل می كند. البته استفاده از كابل رسانا به كاهش ارتفاع ماهواره منجر می گردد. اما از جانب دیگر اگر الكتریسیته وارد كابل شود، نوعی نیروی پیشرانه تولید می گردد و ارتفاع مدار ماهواره را بالا می برد.
البته این ایده جدید نیست. نسخه های متفاوتی از آن دردهه های قبل آزمایش شده اند اما كاربرد آنها محدود بود زیرا این نوع كابل ها پیچیده، گرانبها و مستعد آلودگی هستند.
اما كابل جدید شامل نوعی روكش آلومینیومی با عرض چند سانتیمتر است كه در مجاورت نور خورشید یا گرما انتشار الكترون آن افزایش می یابد.
به گفته محققان این فناوری كاربردهای متعددی دارد. علاوه برآنكه می تواند ارتفاع مدار ماهواره ها و حتی ایستگاه فضایی بین المللی را ارتقا دهد، می توان از آن برای خارج كردن ماهواره های بی استفاده از مدار زمین یا حتی یك منبع انرژی متحرك بهره برد.
در حال حاضر بزرگترین چالش موجود، آن است كه این كابل خصوصیت های نوری و انتشار الكترون خاصی داشته باشد.

1396/11/02
13:53:13
5824
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه , فضا , ماهواره , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب