پیشنهاد ستاد نانو برای انتخاب روش توسعه فناوری

پیشنهاد ستاد نانو برای انتخاب روش توسعه فناوری دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری اعلام نمود: به شرکت هایی که توانمندی لازم برای توسعه فناوری دارند، پیشنهاد می شود روش توسعه فناوری داخلی را اتخاذ کنند، در غیر این صورت به سمت خرید فناوری بروند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر علی اصغر نجیمی در رویداد رینکست ۲۰۲۲ با اشاره به اینکه امروز در این مراسم نخستین رینکست با محوریت تحقیق و توسعه داخلی شرکت ها برگزار شده است، اضافه کرد: شرکتهای فناور و دانش بنیان از دو روش "تحقیق و توسعه داخلی" و " نوآوری باز" مبادرت به توسعه و کسب فناوری های مورد نیاز خود می کنند.
وی نوآوری باز را شامل برون سپاری تحقیق و توسعه، سرمایه گذاری مشترک، ادغام و تملک و خرید فناوری و لاینس برای توسعه فناوری های شرکت ها نام برد و افزود: یکی از پیچیده ترین اقدامات شرکتهای فناور و دانش بنیان انتخاب روش توسعه فناوری است. برای انتخاب یکی از این روش ها باید معیارهایی چون توانمندی شرکت ها، سطح فناوری، چرخه عمر فناوری بررسی شود.

نجیمی تصریح کرد: وقتی شرکتی دارای یک فناوری حیاتی و توانمندی بالا است؛ ولی فناوری چرخه عمر خویش را طی نکرده است و زمان لازم برای تحقیق و توسعه به آنها پیشنهاد می شود که برای توسعه فناوری های خود از روش تحقیق و توسعه داخلی استفاده نماید، در غیر این صورت اتخاذ روش نوآوری باز برای شرکت ها مناسب خواهد بود.
به نقل از ایشان، از سال ۲۰۰۸ به علت آنکه شرکت ها قادر به سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه نبودند، بازار نوآوری باز در دنیا رونق گرفت.
دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد توسعه فناوری نانو، ایجاد شبکه تبادل نوآوری باز را از برنامه های ستاد نانو نام برد و اظهار نمود: هدف این برنامه عرضه و توسعه فناوری است و شرکت هایی که دارای توانمندی در نوآوری و انعطاف پذیر هستند و ارتباط با دانشگاه ها برای خلق ثروت دارند، در این حوزه می توانند موفق باشند.
وی خاطرنشان کرد: در این شبکه ۴ هزار تقاضای صنعتی دریافت شده که ۷۰۰ مورد آن منجر به عقد قرارداد شده است، ضمن آنکه ۳۵۰ مورد آن هم منجر به تولید محصول شد.
نجیمی با تکیه بر این که این اقدامات از جانب ۳۵ کارگزار تبادل فناوری اجرایی شده است، خاطرنشان کرد: هم اکنون درخواست های صنایع دسترسی به محصولاتی است که راندمان خط تولید آنها را ارتقا می دهد. توسعه محصولات جدید برای رقابت در بازار از دیگر درخواست های بخش صنعتی است.
وی مبحث آب را از دیگر چالش های کشور نام برد و تصریح کرد: در این خصوص صندوق محیط زیست از محصولات این حوزه حمایت می کند و ستاد نانو هم در کنار این صندوق در جهت تأمین مالی قرار دارد.
وی تجاری سازی را از دیگر اقدامات حمایتی این ستاد نام برد و اظهار داشت: تابحال ۱۶ خدمت تجاری سازی تعریف شده و پارسال ۴۵ هزار خدمت به شرکتهای متقاضی عرضه شده است.1401/05/05
08:31:35
194
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب