آشنایی با بخشی از فعالیت های دفتر فنی مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی؛

تعریف طرح هایی با هدف رفع نیازهای صنایع کشور

تعریف طرح هایی با هدف رفع نیازهای صنایع کشور به گزارش سایت امن، سرپرست دفتر فنی مهندسی و علوم پایه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی اظهار داشت: تعداد طرح های فناورانه این دفتر نسبت به سایر دفاتر تخصصی بیشتر بوده و همه این طرح ها با هدف رفع نیازهای صنایع کشور تعریف شده است. دستیابی به دانش فنی طراحی و ساخت مته های حفاری دندانه ای؛ تولید پمپ های برقی درون چاهی برای نخستین بار در کشور؛ طراحی و ساخت سیستم رانش ریلی در کشور، قسمتی از کوشش های انجام شده توسط پژوهشگران جهاد دانشگاهی است.دکتر محمدرضا توکلی محمدی، سرپرست دفتر فنی مهندسی و علوم پایه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی در گفت و گو با ایسنا گفت: طرح های فناورانه، رهاورد ارزشمندی برای جهاد دانشگاهی به ارمغان آورده است. تزریق اعتبار مالی، یکی از مزایای شروع اجرای طرح های نوآورانه بود. جهاد دانشگاهی توانست با احصاء مشکلات و شناسایی کارفرمایان طرح های فناورانه، در حوزه اشتغال و ایجاد کسب وکار به موفقیت برسد. البته طرح های فناورانه فقط مشمول مزایا نبوده و آفات نیز داشته است. نظر به ارقام بمراتب بالاتر طرح های فناورانه، تصویب آنها سبب شد اجرای طرح های شبکه برنامه ها کمی مورد غفلت واقع شود.

وی درباره ی میزان اعتبار اختصاص داده شده به شبکه برنامه پژوهشی اظهار داشت: از سال ۱۳۹۱ تا ۱۴۰۰، مبلغ اختصاص داده شده از ۱۸۰ تا ۲۵۰ میلیون تغییر کرده و متأسفانه با عنایت به نرخ تورم، این مبالغ برای طرح های شبکه برنامه کافی نبوده، در حالیکه در نظر داشتیم با این مبالغ کار بزرگی صورت گیرد.

دکتر توکلی محمدی با اشاره به اینکه اگر شبکه برنامه ها به خوبی اجرا شود، دانش های فنی مستخرج می توانند پایه ریز طرح های فناورانه بیشتر شده و کیفیت آنها را نیز ارتقا دهند، تصریح کرد: متأسفانه شرایط به نحوی پیش رفت که گروههای تخصصی، فقط به فکر ارائه طرح فناورانه باشند. در چنین شرایطی، شبکه برنامه پژوهشی به محاق رفت، در حالیکه با بهره گرفتن از این شبکه ها امکان اجرای چندین طرح با مبالغ کم وجود داشت. همین طور در صورت عدم اجرای طرح های شبکه برنامه، طبعاً مقاله ها، کتاب ها، پتنت های زیادی نیز به رشته تحریر درنمی آید و دستاوردهای این نهاد کاسته می شود.

سرپرست دفتر فنی مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی اضافه کرد: با عنایت به گذشت ۲ ماه از شروع مسئولیتم در دفتر تخصصی فنی مهندسی و علوم پایه معاونت پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی بر این باور هستم که اجرای شبکه برنامه پژوهشی گروه ها می بایست با قدرت بیشتری ادامه یابد؛ بر این اساس پیشنهاد داده ام که برمبنای ارزشیابی ۳ ساله، گروه ها از بسیار عالی تا بسیار ضعیف رتبه بندی شده و باتوجه به پیشرفتی که در کار داشته اند، از بودجه مناسبی بهره مند شوند. اعتبار درنظر گرفته شده درحدود ۷۵۰ میلیون تا ۱.۵ میلیارد تومان در نوسان است. احیاء شوراهای شاخه های تخصصی، بررسی طرح ها و گسترش تشکیلات با بیش از ۵۰ منصوب جدید در این خصوص انجام شده است. اگر مبلغ در نظر گرفته شده برای شبکه برنامه ها محقق شود، یک سیستم انگیزشی برای گروه ها ایجاد می شود که برای دریافت مبلغ بیشتر تلاش مؤثرتر و کارهای ارزشمندتری عرضه کنند که قابلیت رسیدن به فناوری را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه باید از ظرفیت اساتید دانشگاه های کشور در نظارت بر طرح های فناورانه استفاده کرد، خاطرنشان کرد: اگر از نیروهای متخصص دانشگاهی استفاده شود، به پخته تر شدن طرح های فناورانه جهاد دانشگاهی کمک شایانی خواهد شد که این مساله در زمان معاونت جدید پژوهش و فناوری جهاد دانشگاهی اتفاق افتاده است. معاونت پژوهشی و فناوری جهاد دانشگاهی تلاش می کند که بدنه این نهاد را چابک تر کند. ساختار اجرائی باید بگونه ای عمل کند که پژوهشگران بتوانند سریع تر به اعتبار دست یابند. اگر چنین موضوعی محقق شود، طرح های پیشران با رویکرد نظارتی بیشتر و با دانش فنی بالاتر می توانند سریعتر مثمر ثمر واقع شوند.

دکتر توکلی محمدی تاکید کرد: ساختار دفتر تخصصی فنی مهندسی و علوم پایه معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی نسبت به سایر دفترهای این معاونت بزرگ تر است و حدود ۴۶ گروه پژوهشی و بیش از ۵۰ مرکز خدمات تخصصی تحت نظر این دفتر فعالیت می نمایند. تعداد طرح های فناورانه دفتر تخصصی فنی مهندسی و علوم پایه (۳۴ طرح فناورانه درحال اجرا است) نسبت به سایر دفاتر تخصصی بیشتر بوده و همه این طرح ها با هدف رفع نیازهای صنایع کشور تعریف شده است. در همین راستا و در راستای رفع نیازهای صنعت نفت، جهاد دانشگاهی استان خوزستان به دانش فنی طراحی و ساخت مته های حفاری دندانه ای در سایزهای مختلف دست پیدا کرده که خط تولید آن، درحال انجام تعهدات قرارداد مربوطه با مدیریت پشتیبانی ساخت و تامین کالای شرکت ملی نفت ایران است. همین طور این نهاد به دانش فنی طراحی و ساخت مته PDC سایز ۸ ۱/۲ اینچ نیز دست یافته و نخستین نمونه تولید شده نیز هم اکنون منتظر انجام تست های میدانی می باشد.

وی افزود: جهاد دانشگاهی توانسته است پمپ های برقی درون چاهی را برای نخستین بار در کشور تولید نماید. همین طور فناوری شکاف هیدرولیکی را برای ازدیاد برداشت از مخازن نفت و گاز در دستور کار قرار داده ایم که حاصل زحمات پژوهشکده علوم پایه کاربردی است.

سرپرست دفتر فنی مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه طراحی و ساخت سیستم رانش ریلی در کشور حاصل چندین دهه فعالیت علمی و فناوری این نهاد است، تصریح کرد: این سیستم در جهاد دانشگاهی علم و صنعت تولید شده و با استفاده از ظرفیت شرکت های دانش بنیان و همراهی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت مترو تهران، نخستین قطار مترو هفت واگنه پارسال رونمایی گردید. پیرو تجارب موفق در این حوزه، هم اکنون طراحی و ساخت سیستم رانش قطارهای پرسرعت نیز در دستور کار جهاد دانشگاهی قرار گرفته است.

دکتر توکلی محمدی اضافه کرد: در حوزه کاتالیست خودرو نیز اقداماتی انجام داده ایم؛ از آنجاییکه کاتالیست های غیراستاندارد خودرو سبب بروز آلودگی های زیست محیطی گوناگون در کشور شده اند، هم اکنون خط تولید هسته سرامیکی کاتالیست خودرو با ظرفیت ۳۰۰ هزار عدد در سال از یک شرکت معتبر خریداری شده و در مرحله انتقال به داخل کشور است که ان شاءالله بعد از انتقال، در استان یزد نصب و راه اندازی خواهد شد.

سرپرست دفتر فنی مهندسی و علوم پایه جهاد دانشگاهی اظهار داشت: اگر شعار «معدن بجای نفت» که در چند سال قبل مطرح شده بود، در عمل به نتیجه رسیده بود، دیگر گرفتار خیلی از مشکلات فروش نفت خام نبودیم. از آنجاییکه محصولات معدنی با دلار خرید و فروش شده و می تواند درآمد ارزی بالایی برای کشور داشته باشند، طرح های چون استحصال لیتیوم از شورآبه های معدنی، تولید آلومینا از بوکسیت های کم عیار، استحصال فلزات پلاتین، پالادیوم و ردیوم از کاتالیست های خودرو مستعمل در دستور کار قرار گرفته و علاوه بر این، خط پایلوت استحصال نیکل و کبالت از منابع لاتریتی در اصفهان به راه افتاده است.

منبع:

1402/01/11
13:25:55
314
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب