پیرو تفاهم نامه همكاری ISC و گروه D-8 صورت می گیرد

طراحی جایزه ای مشترک برای تجلیل از دانشمندان برتر منطقه دی-هشت

طراحی جایزه ای مشترک برای تجلیل از دانشمندان برتر منطقه دی-هشت سایت امن: در دیدار مسئولان مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC) با دبیرکل و مسئولان گروه D-8، تفاهم نامه همکاریهای علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری با هدف ارتقاء تعاملات به سطحی جدید، بین دو طرف به امضا رسید و مبادله شد.به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، هیئت ISC با حضور دکتر سید احمد فاضل زاده؛ رییس ISC و دکتر محمدرضا فلاحتی قدیمی فومنی؛ مدیر اداره همکاریهای علمی بین المللی در مقر اصلی سازمان همکاری اقتصادی هشت کشور درحال توسعه اسلامی (دی-هشت) در استانبول ترکیه با دبیرکل و مسئولان دی-هشت دیدار کردند.

در این جلسه ابتدا پروفسور ایسیاکا عبدالغدیر امام؛ دبیرکل دی-هشت به مهمانان خیر مقدم گفت و اظهار امیدواری کرد که این جلسه بتواند در سطح تعاملات دو طرف ارتقاء محسوسی بوجود آورد.

فاضل زاده نیز ضمن ابراز خرسندی از فرصت به دست آمده، گزارش کاملی از تعاملات گذشته با دی-هشت ارائه داد و اظهار داشت: سابقه همکاری ISC و دی-هشت به سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۸ بر می گردد. در سال ۲۰۱۹ نیز دبیرکل دی-هشت در ISC حضور یافت که در جریان این حضور، برای چگونگی تعاملات دو طرف برنامه ریزی شد. حاصل آن نشست راه اندازی سامانه رتبه بندی دانشگاه های دی-هشت بود که بعد از تکمیل در سال ۲۰۲۰ در وبگاه سازمان دی-هشت قرار گرفت.

رئیس ISC افزود: باتوجه به استقبال دی-هشت از این سامانه، تصمیم گرفته شد تا با انجام این دیدار، خدمات و سامانه های جدید ISC نیز به دی-هشت معرفی شود تا مبنایی برای بسط تعاملات دو طرف باشد.

در این دیدار و در امتداد توسعه و گسترش همکاری در زمینه اقتصاد دانش بنیان، مجموعه ای از فرآورده های ISC به ویژه سامانه نظام ایده ها و نیازها (نان)، مجموعه پایگاه ها و منابع اطلاعات علمی و سامانه نشریات علمی بسیار مورد توجه دبیرکل قرار گرفت، به شکلی که قرار شد به عنوان نتیجه این دیدار، برنامه ای سالیانه برای تعاملات مشترک تهیه شده و مبنای تعاملات آتی قرار گیرد.

پس از ارائه گزارش توسط ISC، ایسیاکا عبدالغدیر امام؛ دبیرکل دی-هشت اظهار داشت: خوشحال هستم که در جریان دستاوردها و خدمات جدید ISC قرار می گیرم. یکی از اهداف اصلی دی-هشت ارتقاء آسایش و رفاه جامعه است و تردیدی نیست که سامانه های معرفی شده به ویژه در بحث رصد تولید علم، فناوری و نوآوری و نیز استخراج اسامی پژوهشگران یک و دو درصد برتر می تواند به ما در شناسایی پژوهشگران و متخصصان حوزه های مختلف در منطقه دی-هشت کمک نماید.

دبیرکل دی-هشت افزود: درباب سامانه «نان» نیز از پیشنهاد شما برای ارتقاء این سامانه از مرحله پایلوت (برای جمهوری اسلامی ایران) به منطقه دی-هشت استقبال می نماییم و پیگیری این مورد یکی از اولویت های ما خواهد بود.

وی همین طور افزود: باتوجه به اعلام شما در خصوص اتمام طرح رتبه بندی دی-هشت، مایلیم نسخه های جدید این سامانه را نیز دریافت نماییم.

سپس حاضران در جلسه به بحث و گفتگو درباب موضوعات مختلف پرداختند و به عنوان نتیجه جلسه قرار شد که کمیته مشترک برای پیشبرد تعاملات گذشته، حال و آتی دو طرف تشکیل گردد.

همچنین، تفاهم شد تا باتوجه به رصد عملکرد دانشمندان و پژوهشگران توسط ISC، فعالیتی خاص منطقه دی-هشت صورت گیرد. دراین زمینه قرار شد بعد از شناسایی پژوهشگران برتر منطقه دی-هشت و نیز تفاهم درباب شاخص ها و سنجه های ارزیابی، جایزه ای بصورت مشترک برای تجلیل از دانشمندان برتر منطقه دی-هشت، تعریف و عملیاتی شود.

به علاوه، قرار شد با هدف آشنایی بیشتر منطقه دی-هشت با خدمات ISC و با اولویت، چند وبینار برای کشورها و مناطق مختلف دی-هشت با همکاری این سازمان اجرا شود و سپس نتایج این وبینارها در جلسات حضوری بررسی و پیگیری شود.

بنابر اعلام اداره روابط عمومی و همکاریهای علمی بین المللی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، در آخر این جلسه و با هدف ارتقاء تعاملات فی ما بین به سطحی جدید، تفاهم نامه همکاریهای علمی، پژوهشی، فناوری و نوآوری بین دو طرف به امضا رسید و مبادله شد.

منبع:

1401/11/26
09:51:35
371
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , تخصص , توسعه , خدمات
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب