ذخیره سازی ۱۸۵ هزار نمونه خون بند ناف در کشور

ذخیره سازی ۱۸۵ هزار نمونه خون بند ناف در کشور به گزارش سایت امن، از گیلان مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اشاره به اینکه تابحال ۱۸۵۰۰۰ نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره شده، اظهار داشت: مهم ترین کاربرد سلول های بنیادین در درمان بیماری هایی است که منشاء خونی نظیر سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی بدن دارند.


مرتضی ضرابی امروز در مسافرت یکروزه به گیلان در نشست با اصحاب رسانه که در سازمان جهاد دانشگاهی استان گیلان برگزار شد، ضمن اشاره به نامگذاری ۱۷ نوامبر به نام روز جهانی خون بند ناف اظهار نمود: نامگذاری روز جهانی خون بند ناف نشان دهنده اهمیت ذخیره سازی سلول های بنیادی بندناف است.
وی با باین این که حجم خونی که بلافاصله بدو تولد استخراج می شود بین ۸۰ تا ۲۰۰ میلی لیتر بوده که سرشار از سلول های بنیادی است، اضافه کرد: در بانک خون بند ناف بلافاصله بعد از تولد نمونه خون ها جمع آوری شده و به لابراتوار رویان ارسال می شود، بعد از کنترل کیفی و ارزیابی تخصصی در تانک های محتوای نیتروژن مایع در بانک خون ناف رویان نگهداری می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اشاره به اینکه در مجموعه رویان دو نوع بانک عمومی و اختصاصی داریم، اظهار داشت: در بانک عمومی توسط خانواده ها اهدا می شود و در اختیار هر فردی که نیاز است قرار می گیرد که در این بانک ۵۰۰۰ نمونه خون ذخیره داریم اما در بانک اختصاصی که به خود فرد یا خویشاوندان وی اختصاص می یابد ۱۸۵ هزار نمونه ذخیره خون داریم.
ضرابی ضمن اشاره به این که بزرگترین بانک خون بند ناف را در آسیا داریم، بیان نمود: از کشورهای ترکیه، ترکمنستان، رومانی، عراق، افغانستان، اردن، نروژ، کانادا، انگلیس، امارات و اردن نمونه خون ذخیره شده داریم؛ بانک خون بند ناف رویان در استانهای دارای ۴۵ دفتر نمایندگی است که دفتر نمایندگی گیلان هم بعنوان یک استان کار جمع آوری خون بند ناف را انجام می دهد.
وی با اشاره به اینکه استانهای خراسان رضوی، اصفهان و خوزستان بیشترین نمونه های ذخیره شده داریم، خاطرنشان کرد: در کشورهای مختلف بانک خون بند ناف داریم.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان در مورد کاربرد سلول های بنیادی، افزود: مهم ترین کاربرد سلول های بنیادین در درمان بیماری هایی است که منشا خونی نظیر سرطان خون، تالاسمی، نقص سیستم ایمنی بدن دارند. امکان درمان بیشتر از ۸۰ بیماری با استفاده از سلول های بنیادی وجود دارد. با استفاده از خون بند ناف تا هم اکنون ۳۰ بیمار که مبتلا به سرطان، تالاسمی، آنمی پلاستیک بودند درمان شدند. همینطور ۵۵ بیمار مبتلا به فلج مغزی و ۵ بیمار اوتیسمی با بهره مندی از سلول های بنیادی تحت درمان قرار گرفتند.
ضرابی تصریح کرد: بیشتر از ۴۰۰ کارآزمایی بالینی در دنیا برای بیماری های اطفال و بالغین شامل فلج مغزی، اوتیسم، ناهنجاری های قلبی نوزادی، دیابت و سکته مغزی انجام شده است؛ هم اکنون به ۱۲۰ بیمار مبتلا به فلج مغزی بین ۴ تا ۱۴ سال سلول بنیادی خون بندناف تزریق شده که نتیجه خیلی خوبی هم داشته است.
وی ضمن اشاره به راه اندازی بانک زیستی و پالایشگاه زایمانی، اظهار داشت: بافت بند ناف، پرده جنینی، مایعی که جنین در آن غوطه ور است همه از اجزای ارزشمندی هستند که در صورت فرآوری تاثیری بسیاری در حوزه درمان و سلامت دارند؛ پرده جنینی بعنوان زخم پوش در پالایشگاه زایمانی ذخیره می شود و در ساخت نخستین نمونه مغزی کاربرد دارد که در ازت مایع برای محصولات بیولوژیکی حفظ و ذخیره می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان بیان نمود: پانسمان زیستی مشتق از پرده جنینی نوعی زخم پوش برای زخم های حاد و مزمن، سوختگی های زخم پای بیمار، جراحی قرنیه کاربرد دارد.
ضرابی بیان نمود: بانک خون بند ناف رویان منبع غنی از سلول های بنیادی قابل استفاده در سلول درمانی حتی برای بیماری های غیر خونی است. تولید سرم خون بندناف از دیگر محصولات پالایشگاه زایمانی بوده که دارای عامل های رشد و پروتئین های مغزی است؛ دستگاه کول تگ یک کنترل هوشمند از دیگر محصولات تولیدی در پالایشگاه زایمانی است.
وی در مورد استفاده نمونه خون بند ناف تصریح کرد: برای کسانی که از نظر ژنتیکی تطبیق دارند نظیر خود کودک، خواهر یا برادر قابلیت استفاده دارد، البته نمونه های غیر خویشاوندی هم در استانهای مختلف داشتیم که نتیجه مثبت داشته و محدودیت در این حوزه وجود ندارد.
ضرابی نمونه ها برای مدت طولانی تا حدود دو دهه قابل استفاده هستند، بیان نمود: فرایند عضویت در بانک خون بند ناف این گونه است که بنابر درخواست خانواده ها باید پیش از زایمان، با ثبت نام در سایت یا دفاتر ما در شهرستان ها رجوع کنند. تابحال ۱۸۵هزار نمونه خون بند ناف در کشور ذخیره شده که اگر بیماری احتیاج به پیوند داشته باشد در بانک خون جستجو می نماییم، اگر موجود نبود از بانک خون جهانی درخواست می شود که هزینه ای حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار یورو را به دنبال دارد، هر چقدر ذخیره سلولی را در کشور افزایش دهیم از خروج ارز از کشور جلوگیری می نماییم.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان ضمن اشاره به این که در سطح منطقه بزرگترین بانک ذخیره سازی خون بند ناف را داریم، بیان نمود: دانش سلول های بنیادی و ذخیره سازی خون بندناف کاملا بومی است، کشور ما در این حوزه جزو کشورهای پیشرو است که انواع کارآزمایی های بالینی را درحال انجام دارد، حتی از کشورهای همسایه تقاضای راه اندازی بانک خون بند ناف را داریم.
وی در مورد سلول درمانی اظهار داشت: بسته به نوع بیماری متفاوت می باشد، جهت استفاده از بیمار بنابر وزن و سن مقادیر استفاده هم متفاوت است. هر چقدر وزن بیشتر شود باید از واحد نمونه خون بیشتری هم بهره برد.
وی با اشاره به اینکه سلول های بنیادی انقلابی را در حوزه درمان و سلامت ایجاد کرد، اضافه کرد: روند توسعه سلول های بنیادی علیرغم سرعت خیلی محتاطانه است چونکه تزریق هر سلول باید رصد شود؛ امکان دارد در آینده بیشتر بتوان از این سلول ها استفاده نمود. در کرونا هم سلول بنیادی به کمک اومد و برای کسانی که استفاده کردیم گرفتار مرگ نشدند.
ضرابی در مورد تجاری سازی دانش سلول های بنیادی بیان نمود: محصولات سلولی یا پالایشگاه زایمانی خون بند ناف قابلیت فرآوری های گوناگونی دارد که نمونه های بیولوژیکی قابل صادرات هستند.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با اشاره به اینکه در مجموع بالغ بر ۲۵۰ عمل پیوند در کشور با استفاده از سلول خون بند ناف انجام شده، خاطرنشان کرد: از سال ۱۳۸۴ در کشور بانک خون افتتاح شد و از سال ۱۳۸۵ پیوند سلولی خون بند ناف در بیمارستان های مختلف انجام شد.1401/09/01
22:07:52
240
5.0 / 5
تگهای خبر: بانك , تخصص , توسعه , دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب