خردادماه امسال صورت گرفت

زلزله بیشتر از ۷۰۰ بار ایران را لرزاند

زلزله بیشتر از ۷۰۰ بار ایران را لرزاند به گزارش سایت امن بر مبنای آمار شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، ایران در خرداد ماه ۱۴۰۱، بیشتر از ۷۰۰ بار لرزید.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، شبکه های لرزه نگاری مرکز لرزه نگاری کشوری وابسته به مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در خردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۷۱۳ زمین لرزه را ثبت کردند. این زمین لرزه ها در نواحی مختلف ایران و نواحی مرزی رخ داده و توسط شبکه های لرزه نگاری ثبت و تعیین محل شده اند.
در خردادماه ۱۴۰۱ تعداد ۳۲ زمین لرزه با بزرگی بیشتر از ۴.۰ در داخل کشور توسط مرکز لرزه نگاری کشوری به ثبت رسیده است که بزرگ ترین آنها در ساعت ۱۲: ۰۶ تاریخ ۰۲/‏۰۳/‏۱۴۰۱‬ با بزرگی ۵.۵ در مقیاس امواج درونی زمین در ۳۸ کیلومتری سرجنگل استان سیستان و بلوچستان رخ داده است.

از لحاظ آماری ۵۷۲ زمین لرزه با بزرگی کوچک تر از ۳، تعداد ۱۰۹ زمین لرزه با بزرگی بین ۳و۴، تعداد ۳۰ زمین لرزه با بزرگی بین ۴ و ۵ و تعداد دو زمین لرزه با بزرگی بین ۵ و ۶ بوده است. استان هرمزگان با ۹۶ زمین لرزه ثبت شده بالاترین آمار زمین لرزه ثبت شده در خردادماه ۱۴۰۱ را به خود مختص کرده است و بعد از آن استانهای کرمان و فارس به ترتیب با ۳۳ و ۲۶ زمین لرزه قرار دارند. زمین لرزه های ثبت شده در استان هرمزگان نسبت به ماه قبل حدود ۳۵ درصد افزایش داشته اند و بزرگترین آنها در تاریخ ۲۵ خردادماه با بزرگی ۵.۳ در مقیاس امواج درونی زمین حوالی بندر چارک استان هرمزگان رخ داده است.

مرکز لرزه نگاری کشوری در خردادماه سال جاری تعداد ۸ زمین لرزه در استان تهران ثبت نمود که بزرگترین آنها حوالی حسن آباد با بزرگی ۳.۸ در مقیاس امواج درونی زمین بوده است.
نقشه رومرکز زمین لرزه های ایران و نواحی مجاور در خردادماه ۱۴۰۱
دایره های قرمز معرّف زمین لرزه های با بزرگی بین ۵ و ۶ در مقیاس امواج درونی زمین است

1401/04/13
10:20:28
175
5.0 / 5
تگهای خبر: دانشگاه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب