قلم رسانای نانویی جایگزین چسب نقره می شود

قلم رسانای نانویی جایگزین چسب نقره می شود یکی از شرکت های فناور با بهره گیری از نانو ذرات نقره قلم های رسانایی را معرفی کردند که می توان بجای چسب نقره در امور آموزشی و صنعتی و تحقیقاتی از آن بهره برد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، رضا آزادبخت، مدیر فنی این شرکت فناور با اعلان اینکه این شرکت قلم های رسانایی نانویی تولید و به بازار عرضه نموده که کاربردهای آموزشی و صنعتی دارد، اظهار داشت: در این قلم که بوسیله فروشگاه ها در سراسر کشور عرضه می شوند، از نانوذرات استفاده شده است که نسبت به چسب های نقره مزیت هایی دارد.
وی با اعلان اینکه قلم های رسانای خارجی به سبب محدودیت های تحریمی، به سختی وارد کشور می شوند و قیمت بالایی دارند، اظهار نمود: این قلم های نانویی با کمتر از یک سوم قیمت قلم های خارجی به بازار عرضه می شوند و از نظر کیفیت نیز مشابه نمونه های خارجی هستند.
آزادبخت، ابعاد نانو متری ذرات نقره به کار رفته در این قلم رسانا را از دیگر مزایای این محصول نام برد و تصریح کرد: ذرات نقره در قلم های خارجی در ابعاد میکرونی هستند، اما این قلم های ایرانی ابعاد نانومتری دارند. اهمیت نانومتری بودن ذرات در میزان مصرف نقره است؛ چونکه در چسب های نقره رایج در حدود ۸۵ درصد وزنی نقره استفاده می شود، در صورتیکه در این قلم های نانویی کمتر از ۴۵ درصد وزنی نقره به کار رفته، اما همان خاصیت و عملکرد را دارد و در عین حال از قیمت کمتری برخوردارست.
بگفته مدیر فنی این شرکت، نقره فلز گران قیمتی بوده و کاهش مصرف آن به کاهش قیمت تمام شده محصول کمک می نماید.
آزادبخت افزود: از این قلم ها علاوه بر کاربردهای آموزشی در صنایعی نظیر الکترونیک، سلول خورشیدی و میکروسکوپ ها نیز می توان استفاده نمود. در میکروسکوپ های SEM و STM که رسانایی نمونه اهمیت زیادی دارد، این قلم ها قابل کاربرد است، ضمن آنکه در تعمیر بوردها نیز کارایی دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه بوعلی با تاکید بر این که این شرکت درحال توسعه یک اپوکسی رسانا است که با فناوری مشابه با فناوری همین قلم های رسانا ایجاد می شود، تصریح کرد: به زودی این محصول نیز به مراحل پایانی توسعه خواهد رسید. این قلم رسانا قابلیت کاربرد روی کاغذ و مقوا و استفاده در مصارف آموزشی، طراحی مدارهای الکترونی، آموزش در زمینه الکترونیک، سلول های خورشیدی و کاردستی را دارد.
بگفته وی از مزیت های این قلم می توان به عدم ایجاد سطوح برجسته (ایجاد خط های صاف و بدون برجستگی و غیر قابل لمس با دست) اشاره نمود. در فرمولاسیون این قلم رسانا از آب به عنوان حلال استفاده شده، تا اثرات زیست محیطی را به حداقل برساند. در تولید این محصول از نانوذراتی در ابعاد ۵۰ نانومتر استفاده شده است.1401/04/11
21:51:57
181
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب