دلیلهای افزایش دما در 10 روز آینده

دلیلهای افزایش دما در 10 روز آینده به گزارش سایت امن رئیس مرکز پژوهشی علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز با تاکید بر این که عدم پیش بینی وضعیت بارش ها زیان هایی بیش از میزان بودجه، به کشور وارد میکند بر حضور فارغ التحصیلان رشته های در رابطه با این حوزه اصرار کرد و اظهار داشت: حضور این نیروی انسانی سبب اشتغال زایی و همین طور کاربرد فناوری های این حوزه در سایر زمینه ها خواهد شد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر سید محمدجعفر ناظم السادات، استاد بخش مهندسی آب و رئیس مرکز پژوهشی علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز در وبینار شبانگاه داغ محیط زیستی، پیش بینی آب و هوا و بارش را یکی از با اهمیت ترین مسایل مورد علاقه دولتمردان، نهادهای مدیریت زیست، دانشمندان حوزه منابع آب و هواشناسی و کشاورزی دانست و اظهار داشت: کاربردهای پیش بینی آب و هوا به قدری مهمست که به جرات می توان گفت هیچ کس نیست که نیازمند داده های مربوط به پیش بینی هوا نباشد.
وی پیش بینی هوا را یکی از نیازهای مهم برای برنامه ریزی عنوان نمود و افزود: بارش ها بر همه فرآیندهای زندگی از خشکی تا اتمسفر تاثیر گذار است، به شکلی که بافت خاک، شیمی خاک، فیزیک خاک به چگونگی بارش ها وابسته است.
ناظم السادات، بزرگترین چالش کشور را پیش بینی بارش ها دانست و اضافه کرد: یک سیستم به هم پیوسته هستند، بدین جهت است که خشکی و اتمسفر بر هم کنش و واکنش دارند و ما شاهد بروز خشکسالی ها، سیلاب و بارش ها هستیم.
استاد دانشگاه شیراز، تخمین شرایط آب وهوایی و هیدرولوژیکی در یک بازه زمانی خاص در آینده را پیش بینی هوا تعریف کرد و تصریح کرد: بر این اساس پیش بینی و پیش آگاهی هیدرولوژیکی در زمینه هایی چون مدیریت، ریسک مدیریت، تخصیص آب، کنترل و مهار سیلاب، مدیریت تالاب ها، کشتیرانی، توریسم، تولید انرژی برقابی و مدیریت کیفی آن کاربرد دارد.
وی با تاکید بر این که بدین جهت باید پیش بینی های بارش ها دقیق و به هنگام باشد، افزود: بدین جهت لازم است تا اجازه دهیم بخش خصوصی در این عرصه وارد شوند؛ چونکه این حوزه می تواند هم زمینه ای برای اشتغال دانش آموختگان دانشگاهی باشد و هم زمینه های کاربرد این داده ها در کشور فراهم خواهد شد.
رئیس مرکز پژوهشی علوم جوی و اقیانوس شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به مخاطرات کشور در زمینه بارش به سیلاب سال ۹۸ اشاره نمود و اظهار داشت: این سیل با ویران کردن زیر ساخت ها به میزان ۳۴ هزار میلیارد تومان به کشور لطمه زد و اگر بتوانیم با بهره گیری از دانش روز این رخدادها را پیش بینی نماییم، هم می توانیم از صدمات آن جلوگیری و هم می توانیم از پتانسیل های علمی موجود در کشور بهره برداری نماییم.
تقوی اشاره کرد: میزان زیان هایی که از عدم پیش بینی وارد می شود، چند برابر بودجه های کشور است. این در حالیست که در گذشته ایران در خاورمیانه در زمینه پیش بینی جزو کشورهای پیشرو بوده است، ولی حالا ترکیه با جذب دانشمندان مطالعات وسیعی را آغاز نموده و مقالات مختلفی را به چاپ رسانده است.
وی به برخی مدلهای پیش بینی های وضعیت بارش ها در آسیا و کشورهایی چون هندوستان و چین اشاره و اظهار نمود: این مدلها برای ۱۰ روز آینده این مناطق بارندگی پیش بینی کرده، ولی در ایران بارندگی چندانی نداریم.
ناظم السادات افزود: این بارندگی ها در استرالیا، چین و هندوستان سبب افزایش دما در ایران خواهد شد، چون هر قطره باران ۶۰۰ کالری انرژی آزاد می کند و بوسیله باد این انرژی آزاد شده به مناطق دیگر منتقل می شود و ایران یکی از مناطقی است که این انرژی به آن وارد می شود؛ بدین جهت بر طبق این مدل یکی از دلیلهای افزایش دما در ۱۰ روز آینده این بارندگی ها خواهد بود.
منبع:

1401/04/07
23:24:58
213
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب