کسب رتبه ۲۳ جهانی توسط ایران در ثبت پتنت

کسب رتبه ۲۳ جهانی توسط ایران در ثبت پتنت ایران در سال 2021 تعداد 55 اختراع در زمینه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا منتشر نمود که از این تعداد 21 مورد اختراع به ثبت نهایی رسیده و به رتبه بیست سوم نائل شده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، به نقل از پایگاه استات نانو ستاد توسعه فناوری نانو، در آخر سال ۲۰۲۱ در مجموع ۲۳ هزار و ۷۵۰ اختراع در رابطه با فناوری نانو در اداره ثبت اختراعات آمریکا (USPTO) ثبت گردید که از این مقدار نزدیک به نیمی از درخواست های ثبت پتنت، متعلق به کشور آمریکا است و کشورهای "چین"، "کره جنوبی"، "ژاپن" و "تایوان" کشورهای بعدی در این رده بندی هستند.
برمبنای تعریف استاندارد (ISO/TS ۱۸۱۱۰) اختراعاتی در زمینه فناوری نانو قرار می گیرند که حداقل دارای یک ادعا (Claim) در رابطه با فناوری نانو باشند و یا برمبنای کدهای طبقه بندی IPC دارای کد در رابطه با حوزه فناوری نانو باشند.
برمبنای بررسی آماری انجام گرفته از بانک داده Orbit مشخص شد که در سال ۲۰۲۱ مجموعا ۲۳۷۵۰ اختراع در حوزه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا ثبت شده اند که نسبت به سال قبل حدود ۶ درصد رشد داشته است.
از این تعداد، ۱۴۰۴۴ مورد درخواست ثبت اختراع انتشار یافته و ۹۷۰۵ مورد پتنت گرنت شده هستند.
ایالات متحده حدود ۴۷ درصد از اختراعات نانوی USPTO را به خود اختصاص داده و نکته جالب در سال ۲۰۲۱ پیشی گرفتن چین از رقبای منطقه ای خود در ثبت اختراعات نانو در USPTO است بطوریکه چین با ۱۶۰۰ درخواست اختراع نانو (۱۱٫۴ درصد) جلوتر از کره جنوبی و ژاپن در رده دوم قرار گرفته است.
در جدول زیر تعداد درخواست های ثبت اختراع انتشار یافته توسط ۲۰ کشور برتر در زمینه فناوری نانو در USPTO در سال ۲۰۲۱ همین طور سهم اخترعات نانوی این کشورها از کل اخترعات ثبت شده آنها در USPTO آورده شده است.
رتبه کشور تعداد درخواست سهم اختراعات از کل ۱ امریکا ۶۳۸۸ ۳.۵ درصد ۲ چین ۱۵۹۹ ۴.۴ درصد ۳ کره جنوبی ۱۳۶۴ ۴.۸ درصد ۴ ژاپن ۹۷۹ ۱.۶ درصد ۵ تایوان ۷۸۴ ۵.۴ درصد ۶ آلمان ۴۲۷ ۲.۲ درصد ۷ کانادا ۲۸۳ ۴.۱ درصد ۸ فرانسه ۲۶۹ ۳.۸ درصد ۹ انگلیس ۲۶۶ ۳.۷ درصد ۱۰ عربستان ۲۴۴ ۱۶.۳ درصد ۱۱ استرالیا ۹۴ ۴.۴ درصد ۱۲ سوئیس ۱۴۴ ۲.۶ ۱۳ استرالیا ۹۴ ۴.۴ درصد ۱۴ بلژیک ۸۴ ۵.۵ ۱۵ ایتالیا ۸۴ ۲.۸ درصد ۱۶ فنلاند ۸۱ ۳.۹ درصد ۱۷ سنگاپور ۸۱ ۳.۹ درصد ۱۸ اسپانیا ۷۹ ۸درصد ۱۹ اسپانیا ۷۴ ۴.۵ درصد ۲۰ سوئد ۷۰ ۱.۶ درصد در این رتبه بندی حدود ۱۶ درصد از اختراعات عربستان در USPTO در زمینه فناوری نانو است و در این شاخص ایران با ۳۳ درصد بالاترین سهم را دارد.
ایران در سال ۲۰۲۱ تعداد ۵۵ اختراع در زمینه فناوری نانو در اداره ثبت اختراع آمریکا منتشر نموده است که از این تعداد ۲۱ مورد اختراع به ثبت نهایی رسیده (پتنت) و تعداد ۳۴ مورد درخواست ثبت اختراع انتشار یافته هستند. ایران در هر دو شاخص در سال ۲۰۲۱ در رتبه بیست سوم قرار دارد.1400/11/05
20:38:50
304
5.0 / 5
تگهای خبر: بانك , توسعه , فناوری , نانو
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب