در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

رد درخواست ایجاد پارک در بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور

رد درخواست ایجاد پارک در بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور به گزارش سایت امن معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علامه طباطبایی با تاکید بر این که بیشترین چالش های امروز کشور ناشی از علوم انسانی است، اظهار داشت: این در حالیست که در زمان چالش ها باید اقدامات تولید فکر، بیشتر تقویت شود و انتظار داریم خصوصاً در زمینه علوم انسانی توجه بیشتری صورت گیرد.


دکتر سیدجلال دهقانی فیروزآبادی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به راه اندازی پارک های علم و فناوری در بعضی از دانشگاه های بزرگ تحت شرایط خاصی، اظهار داشت: برمبنای رویکرد جدید، از طرف وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مجوز پارک های علم و فناوری صادر نشد چون اعتقاد بر این بود که تعداد پارک های علم و فناوری راه اندازی شده در کشور کفایت می کند.
وی افزود: از طرف دیگر طرح دیگری عنوان شد که در تهران یک پارک علم و فناوری جامع راه اندازی شود و بتازگی اعلام گردید که یکی از اولویت های شهردار تهران نیز ایجاد یک پارک علم و فناوری برای شهر تهران است.
دهقانی فیروزآبادی با اشاره به نقش علوم انسانی در رفع چالش های کشور، اظهار نمود: دانشگاه علامه طباطبایی بعنوان بزرگترین دانشگاه علوم انسانی کشور درخواست تاسیس پارک علم و فناوری علوم انسانی را ارائه کرد که باتوجه به سیاست های حاکم در آن زمان با این درخواست موافقت نشد، ولی راه اندازی پردیس علم و فناوری در هیات امنای دانشگاه به تصویب رسید.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تفاوت پردیس ها با پارک های علم و فناوری با تاکید بر این که پارک های علم و فناوری از خدمات گسترده تری برخودار هستند، تصریح کرد: فعالیت پردیس های فناوری باید در رابطه با پارک های علم و فناوری باشد و این امر مانع بزرگی نیست ولی برمبنای برنامه های پژوهشی دانشگاه و باتوجه به اهمیت علوم انسانی، لازم است که یک پارک مستقل علوم انسانی تاسیس شود که هم اکنون با راه اندازی پردیس علم و فناوری موافقت شده است، نه راه اندازی پارک علم و فناوری.
دهقانی فیروزآبادی با اعلان اینکه در دولت جدید ما پیگیر راه اندازی این پارک هستیم، اظهار داشت: اگر مقرر است پارک های علم و فناوری تجمیع شود بحث جداگانه است ولی ما نیازمند ایجاد پارکی در زمینه علوم انسانی هستیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علامه طباطبایی به چالش دانشگاه ها در دسترسی به اعتبارات پژوهشی اشاره نمود و با اعلان اینکه مرجعیت علمی در زمینه علوم انسانی از رویکرد های اصلی این دانشگاه است، اظهار داشت: باتوجه به شرایط خاص کشور و مضیقه های بودجه ای که برای تامین حقوق و دستمزد اساتید دانشگاه وجود دارد، طبیعتا بودجه های پژوهشی به میزانی که لازم است در اختیار دانشگاه ها نیست و در این میان بودجه های پژوهشی کاهش پیدا می کند که قسمتی از این امر ناشی از اولویت ها و ضرورت هایی است که برای پرداخت دستمزد و هزینه های دیگر وجود دارد.
وی کارهای پژوهشی و فناوری را مغز کارهای دانشگاه ها توصیف کرد و افزود: در زمان چالش ها باید اقدامات تولید فکر، بیشتر تقویت شود بدین سبب انتظار داریم که خصوصاً در زمینه علوم انسانی توجه بیشتری صورت گیرد؛ چونکه این حوزه در کشور آن چنان که باید اجتماعی نشده است و حمایت بیشتری را می طلبد.
دهقانی فیروزآبادی به بند قانونی در حوزه اختصاص قسمتی از اعتبارات هزینه ای دستگاهها به امر پژوهش اشاره و اظهار نمود: مکانیزم هایی برای این امر وجود دارد ولی دستگاه های اجرائی بیشتر از این می توانند به حوزه پژوهش خصوصاً در پژوهش های علوم انسانی کمک کنند.
وی بیشترین چالش های امروز کشور را ناشی از علوم انسانی دانست و تصریح کرد: بدین جهت حکمرانی ایجاب می کند که بخش های پژوهشی را بیشتر به جامعه متصل نماییم.
این عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به تاکید رئیس جمهور در تبدیل دانشگاه ها به اتاق فکر دولت، افزود: بدین جهت تخصیص بودجه های دستگاه های اجرائی به حوزه پژوهش، ضرورت دارد.
وی با اعلان اینکه در سالهای اخیر بودجه های پژوهشی هر سال روند افزایشی داشته است، اظهار داشت: مساله اصلی آنست که اگر این اعتبارات بطور کامل به دانشگاه ها اختصاص پیدا کند و یا این اعتبارت برای مصارف دیگر استفاده نشود، می تواند صرف امور تحقیقاتی شود.
منبع:

1400/10/14
13:15:58
138
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب