ساخت سامانه اندازه گیری غلظت رسوب و بار عبوری در کشتی های لایروب

ساخت سامانه اندازه گیری غلظت رسوب و بار عبوری در کشتی های لایروب سایت امن: سامانه اندازه گیری غلظت رسوب و بار عبوری در کشتی های لایروب توسط پژوهشگران دانشگاه تهران ساخته شد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، دکتر حسین موسی زاده، دانشیار رشته مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه تهران درباره ضرورت تجهیز کشتی های لایروب به سامانه غلظت سنجی، اظهار داشت: در لایروب ها به جهت اینکه بتوانیم میزان و غلظت رسوبی که از حوضچه بنادر مکش می شود را اندازه گیری نماییم، نیازمند طراحی و نصب سامانه غلظت سنج در خطوط لوله لایروب هستیم تا داده های غلظت رسوب (لای) بصورت بی سیم به اتاق کاپیتان کشتی ارسال شود و در آنجا بصورت گرافیکی به نمایش درآید و داده ها ثبت شوند.

وی استفاده از سامانه های غلظت سنجی در کشتی های لایروب را بمنظور افزایش بازده مصرف سوخت، بهینه سازی زمان لایروبی، بهینه شدن استفاده از نیروی انسانی و جلوگیری از استهلاک کشتی لایروب، ضروری دانست.

دکتر موسی زاده درباره خاصیت های سامانه طراحی شده توسط پژوهشگران دانشگاه تهران، توضیح داد: طراحی، بکارگیری و تست این سامانه در آزمایشگاه مکاترونیک گروه مهندسی مکانیک بیوسیستم دانشگاه تهران انجام شده است. تست سامانه نشان داد که بکارگیری سامانه اندازه گیری غلظت رسوب و بار عبوری در کشتی های لایروب، تا ۵۰ درصد می تواند سبب افزایش بازدهی عملیات لایروبی شود.

وی ادامه داد: البته تست عملیاتی و میدانی روی کشتی لایروب نیز به مدت یک ماه در بندر امیرآباد بهشهر توسط تیم تحقیقاتی دانشگاه تهران به انجام رسیده و این تست میدانی نشان داد که دستگاه از کارایی کامل برخوردارست و نتایج آزمایشگاهی تأیید شد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، بنا بر اعلام مجری طرح، سامانه غیرهسته ای تعیین غلظت رسوب و بار عبوری در مقیاس لایروبی در کشتی های لایروب برمبنای قراردادی میان دانشگاه تهران و سازمان بنادر و دریانوردی در سال ۱۳۹۷ و با هدف اندازه گیری غلظت رسوب و بار عبوری در پروسه لایروبی طراحی و تولید شده است. همین طور دو رساله دکتری، دو پایان نامه کارشناسی ارشد و پروژه کارشناسی توسط تیمی از دانشجویان رشته مکانیک بیوسیستم دانشگاه تهران به راهنمایی دکتر حسین موسی زاده دراین زمینه انجام شده است.

دکتر موسی زاده درباره تجاری سازی این دستاورد نیز اظهار داشت: انتظار این است که مسئولان سازمان بنادر و دریانوردی از ساخت این سامانه به تعداد لایروب هایی که در ایران فعال است، حمایت کنند.
منبع:

1400/10/09
13:52:43
197
5.0 / 5
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , دستگاه , ساخت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب