گزارش صد روزه فعالیتهای معاونت علمی ریاست جمهوری ارائه شد

ستاری: ۱۹۶ طرح توسعه فناوری توسط ستادها تصویب گردید

ستاری: ۱۹۶ طرح توسعه فناوری توسط ستادها تصویب گردید به گزارش سایت امن معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در گزارش صدروزه فعالیتهای این معاونت از نقش و عملکرد ستادهای توسعه فناوری در تحقق اقتصاد دانش بنیان سخن گفت.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، سورنا ستاری ضمن اشاره به فعالیت ستادهای توسعه علم و فناوری برای حل چالش های ملی با راهکارهای فناورانه و نوآورانه، اظهار داشت: یکی از اولویت‎های اساسی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سیاست‎گذاری، تسهیل گری، حمایت و هماهنگی برای توسعه فناوری‎های راهبردی بر مبنای اولویت های نقشه جامع علمی کشور است.
۱۹۶ طرح فناورانه
وی ضمن اشاره به تحقق پروژه های فناورانه توسط این ستادها، اضافه کرد: در همین راستا طی صد روز اخیر، تعداد ۱۹۶ طرح توسعه فناوری متناسب با نیازهای جامعه مورد تصویب و در برنامه حمایتی ستادهای توسعه فناوری قرار گرفته و تعداد ۱۵ طرح فناورانه نیازمحور متناسب با اولویت های اعلامی سازمان ها و نهادهای کشور تعریف و وارد فاز عملیاتی شده است.
ستاری با بیان اینکه ترویج و فرهنگ سازی رویدادهای فناورانه در دستور کار ستادها قرار دارد، اظهار داشت: در همین راستا، بالغ بر ۲۳ رویداد فناورانه، نشست تخصصی و وبینار در حوزه های راهبردی، اولویت دار و تخصصی ستادهای توسعه فناوری در جهت مأموریت های تعریف شده برای این ستادها برگزار شد.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، تأمین نیازهای راهبردی و اساسی کشور را از اولویت های این طرح ها دانست و اظهار داشت: اتمام مراحل مطالعه و اکتشاف چاه ژرف در منطقه سیستان با اتمام حفاری بهره برداری از چاه به عمق ۱۸۰۰ متر و نصب و راه اندازی پمپ درون چاهی ساخت شرکتهای دانش بنیان داخلی و پمپاژ آب به میزان ۴۰ لیتر بر ثانیه یکی از طرح های فناورانه ای بود که با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری صورت گرفت.
ستاری، اتوبوس با هدف کاهش آلایندگی ۲۵ درصدی و کاهش مصرف سوخت ۵۰ درصدی در ناگاون اتوبوس رانی کلان شهرها را یکی دیگر از طرح های فناورانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برشمرد و اظهار داشت: نمونه سازی خودروی برقی تارا برای تجهیز ناوگان تاکسیرانی کلان شهرها و یا تولید نمونه انبوه جهت فروش به عامه مردم که منجر به کاهش مصرف سوخت ۳۰ درصدی در خودرو های سواری خواهد شد، از دستاوردهای این معاونت است.
او همینطور دستیابی به فناوری ساخت موتورهای الکتریکی خودرو های تجاری سنگین و نیمه سنگین توسط شرکتهای دانش بنیان را از دیگر دستاوردهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طی ۱۰۰ روز اخیر دانست و اظهار داشت: در همین روزها، از داروی پیشرفته پرکینرا برای درمان روماتیسم کودکان بعنوان دومین تولیدکننده در جهان رونمایی گردید.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری ضمن اشاره به تولید فرآورده های دارویی، اظهار داشت: در همین راستا، واکسن کرونای اسپایکوژن بعنوان نخستین واکسن بخش خصوصی ساخته شده توسط شرکتهای دانش بنیان، تولید موفق و دریافت مجوز ورود به بازار واکسن آنفلوآنزای فصلی و انجام تست های موفق پیش بالینی واکسن کرونا بر پایه پلت فرم MRNA و عرضه نتایج به وزارت بهداشت برای دریافت مجوز کارآزمایی بالینی بعنوان نخستین پلت فرم MRNA منطقه و جزو معدود کشورهای دنیا در همین راستا صورت گرفته است.
وی به رونمایی از واکسن اکتیمای مسری دام سبک اشاره نمود و اظهار داشت: همینطور از واکسن آبزیان استرپتوکوکوزیس که اهمیت بالایی در سلامت آبزیان دارد، رونمایی گردید.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، رئیس بنیاد ملی نخبگان، ضمن اشاره به رونمایی از طرح تولید ۵ محصول مکمل، کنسانتره و افزودنی های خوراک دام و طیور، اظهار داشت: در جهت کمک به تأمین یکی از نیازهای راهبردی، برنامه کلان ارتقاء امنیت غذایی در کشور تدوین شد.
ستاری، همینطور پشتیبانی از توسعه کشت گیاهان دارویی با تغییر الگوی کشت ۸ گیاه زراعی منتخب را از سایر طرح های فناورانه دانست و اظهار داشت: تدوین اساسنامه و تهیه نقشه های آزمایشگاه ملی اولین سانان متکی بر مشاوره بین المللی توسط متخصصان پژوهشگاه رویان و انعقاد قرارداد ایجاد دو مرکز جراحی رباتیک از راه دور در دو شهر بندونگ و جک جاکارتا کشور اندونزی از مهم ترین گام ها در جهت توسعه فناوری های پیشرفته و محصولات ایران ساخت به حساب می آید.1400/09/08
10:50:33
299
5.0 / 5
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , تخصص , توسعه
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب