در گفت وگو با سایت امن اعلام شد

موفقیت پژوهشگران در احیای زیستگاه های درحال انقراض کاپاریس

موفقیت پژوهشگران در احیای زیستگاه های درحال انقراض کاپاریس سایت امن: پژوهشگران مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال با اجرای یک طرح پژوهشی روشی برای احیای زیستگاه گیاه بومی ˮکاپاریسˮ ارائه کردند که بگفته آنها این گیاه علاوه بر مؤثر بودن در طرح های مقابله با ریزگرد دارای خواص گیاهی و صادراتی است.


صمد مبصر، عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال در گفت و گو با ایسنا، "کاپاریس" را یک گیاه بومی ایران دانست که سال ها است مردم بطور سنتی از غنچه باز نشده و میوه آن مصرف می کنند و اظهار داشت: نتایج تحقیقات انجام شده در حوزه این گیاه در دنیا نشان میدهد که این گیاه دارای خواص دارویی است، ضمن آنکه تحمل بالایی در مقابل خشکی دارد، به شکلی که این گیاه در مناطقی با بارش های کمتر از ۱۵۰ میلی متر در سال قادر به رشد و تولید است.
وی با تاکید بر این که این گیاه به سبب برداشت های بی رویه در خطر انقراض قرار دارد، اظهار نمود: این گیاه به سبب دارا بودن خاصیت متحمل به خشکی، در زمینه مبارزه با ریزگردها در مناطق جنوبی و حاشیه شهرهای بزرگ مؤثر است.
مبصر، یکی از معایب این گیاه را خواب سنگین بذر آن دانست و در این زمینه توضیح داد: بذر می تواند زنده باشد، ولی جوانه نزند که در چنین شرایطی اصطلاحا گفته می شود که بذر دارای خواب است.
عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال، خواب سنگین بذر را ناشی از عوامل فیزیولوژی گیاه و یا ژنتیک آن عنوان نمود و افزود: برای آنکه این شرایط فیزیولوژی و یا ژنتیکی این گیاه را حذف نماییم، نیازمند بررسی های مختلفی هستیم که یا با تیمار گیاه و یا با بهره گیری از سرما و گرما و یا مواد شیمیایی، خواب سنگین بذر شکسته شود که پس از آن بذر می تواند جوانه بزند.
مبصر اشاره کرد: از آنجا که بذر گیاه کاپاریس دارای خواب سنگین است، برای کشت آن نمی توان بوسیله کشت بذر اقدام کرد؛ بدین جهت ما پروژه ای را برای شکستن خواب بذر این گیاه و تولید نشاء آن در مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر اجرائی کردیم که خوشبختانه به نتایج مطلوبی رسیدیم.
مجری طرح با تاکید بر این که دانش کسب شده دراین زمینه هم اکنون آماده انتقال به سازمان جنگلها و مراتع برای استقرار این گیاه در مناطق خشک و احیاء زیستگاه های آن و همین طور مقابله با ریزگرد قرار دارد، تصریح کرد: مزایای استفاده از این گیاه نسبت به سایر گیاهان برای مقابله با ریزگرد آنست که این گیاه استقرار بسیار سریعی دارد، به شکلی که اگر کشت پاییزه شود، در تابستان سال بعد آماده برداشت است.
وی، گرانقیمت بودن محصول این گیاه را از دیگر مزایای آن برشمرد و افزود: از آنجا که میوه این گیاه در بازار قیمت های مناسبی دارد؛ بدین جهت کشت آن از طرف کشاورزان می تواند منجر به درآمدزایی برای آنها شود، ضمن آنکه از قابلیت صادراتی نیز برخوردارست.
مبصر، افزود: همین طور مزارعی که زیر کشت کاپاریس قرار می گیرند، شرایط مناسبی برای تولید عسل مرغوب فراهم می کنند؛ چونکه از کاپاریس عسل مرغوبی حاصل خواهد شد.
این محقق ابراز امیدواری کرد که با حمایت بیشتر سازمان جنگلها و مراتع و در اختیار گذاشتن اراضی بیشتر، گام مؤثری در جهت رفع خشکی در کشور برداشته شود، تصریح کرد: این گیاه در بیشتر مناطق کشور از مغان در شمال غربی تا استانهای شمالی، استانهای مرکزی کشور و همین طور مناطق گرمی چون استان خوزستان و سیستان و بلوچستان جزو زیستگاه های این گیاه بشمار می رود.
وی با اشاره به کاهش زیستگاه های این گیاه در کشور، اظهار داشت: این گیاه دارای خواص دارویی نیز هست، به شکلی که در کاهش قند خون مؤثر و حاوی آنتی اکسیدان های قوی است. از آنجا که این گیاه دارای خواص ضد التهابی است، برای درد مفاصل مؤثر خواهد بود.
عضو هیات علمی مؤسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال تصریح کرد: پایلوت کشت نیمه صنعتی این گیاه در یزد، استان فارس و مغان اجرائی شده است.
منبع:

1400/09/01
16:33:05
33
5.0 / 5
تگهای خبر: سازمان , صنعت , محقق
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب