پارچه های سه بعدی بافته شده از نخ شیشه تولید شد

پارچه های سه بعدی بافته شده از نخ شیشه تولید شد به گزارش سایت امن معاونت علمی و فناوری اعلام نمود که محققان موفق به تولید پارچه سه بعدی بافته شده با نخ شیشه شدند که به این واسطه ایران در میان ۵کشور تولید کننده قرار گرفت.به گزارش سایت امن به نقل از معاونت علمی و فناوری، بومی سازی پارچه سه بعدی بافته شده از نخ شیشه توسط محققان یک شرکت دانش بنیان، ایران را در میان ۵ کشور سازنده ماشین آلات و تولیدکننده منسوجات پیشرفته در سطح جهان قرار داده است.
این پارچه ها در تعداد معدودی از کشورهای صنعتی، بعنوان یک فناوری سطح بالا شناخته می شود. اما هم اکنون، فعالان فناور یک شرکت دانش بنیان بعد از یک دهه، توانستند به بافت صنعتی این نوع پارچه دست یابند و آن را ثبت اختراع کنند.
کاربردهای این محصول در صنعت ساختمان، حمل و نقل، راه، و ترابری، صنعت آب و فاضلاب، نفت و پتروشیمی، ساخت کانکس ها، اتاقک ها و پناه گاه های کامپوزیتی، سازه ها و مستحکم سازی آنها، گلخانه های صنعتی، عمران و تاسیسات شهری، محافظت از دیواره های بتنی نمایان می شود.
قیمت پایین محصولات ایران ساخت سبب شده است تا کاربرد آن در امور ساختمانی و بخصوص کف و سقف ساختمان ها کاملاً موضوعیت داشته باشد.
همچنین با خصوصیت های منحصر به فرد این محصول مانند سبکی و تحمل بار بسیار بالا، سهولت شکل دهی، عایق خوب صوتی، حرارتی، و رطوبتی، مقاومت در مقابل خوردگی و پوسیدگی، سرعت بالای اجرا، مقاوم در مقابل زلزله؛ کاهش شدید مصرف انرژی، زمینه تحولی در صنعت ساخت و ساز کشور فراهم گردد.
عرضه این محصول در جهان کاملاً جدید است و عمر حضور پارچه های سه بعدی از بافت شیشه در بازار جهانی، از دو دهه فراتر نمی رود. حدود ۲۰ سال است که فناوری آن، در اختیار چند کشور معدود قرار دارد و این شرکت دانش بنیان، تنها دارنده اختراع و مجوز این محصول در ایران به حساب می آید.
بازار جهانی این محصولات تابحال به واسطه قیمت بالای این محصول در دنیا بیشتر معطوف به کاربردهای خاص و سطح بالا مانند صنایع هوا-فضا و دریایی و زیرسطحی، بدنه هواپیماهای سبک رادارگریز و بدنه قایق های سبک و تندرو، پوشش برای زیر سطحی ها و ماهواره ها بوده است، اما با افزایش حجم تولیدات، کاربردهای آن به سایر صنایع بزرگ هم تعمیم پیدا می کند.
قیمت پارچه های تولیدی این شرکت بر مبنای نوع، معادل یک سوم تا یک چهارم رقبای خارجی آن است. بنابراین، خیلی از کاربردهای پارچه های بافته شده از نخ شیشه بخصوص نوع سه بعدی آن که در خارج از ایران پر هزینه است، با استفاده از پارچه های تولیدی ایران ساخت بسیار باصرفه خواهد شد.
بخش ساختمان کشور با عنایت به دریافت تاییدیه نظریه فنی از مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، همینطور انجام موفقیت آمیز پروژه های نمونه، خواهد توانست تقاضای گسترده ای را برای صفحات کامپوزیتی شرکت فراهم آورد. تنها در حوزه ساختمان سالانه بیشتر از سیصد هزار مترمربع تقاضا در این عرصه پیشبینی می شود که شرکت با عنایت به دانش فنی خود کاملاً قادر به تأمین آن است.

1400/08/29
20:35:11
208
5.0 / 5
تگهای خبر: انرژی , دانش بنیان , ساخت , شركت
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب