بهینه سازی منبعی جدید برای تغذیه دام در کشور

بهینه سازی منبعی جدید برای تغذیه دام در کشور سایت امن: فناوران کشور دانش فنی و بهینه سازی فرمولاسیون تولید خوراک دام از سرشاخه نیشکر را انجام دادند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، تولید خوراک دام فرآوری شده از سرشاخه نیشکر کاری است که این فعالان فناور انجام دادند تا منبعی جدید برای تغذیه دام در دسترس قرار بگیرد. اهمیت این کار باتوجه به شرایط کمبود علوفه، فقر مراتع و محدودیت دسترسی به منابع آب و خاک حاصلخیز است.
هر سال میزان قابل توجهی از بقایای کشاورزی در کشور تولید می شود؛ منبعی غنی که می تواند خوراک پایه دام ها را تامین کند. بقایای نیشکر شامل سرشاخه، پیت و باگاس و ملاس یکی از همین پسماندهای کشاورزی است که در طرحی بعنوان منبعی جدید برای تولید خوراک دام استفاده شد.
این بقایا بعد از برداشت محصول روی زمین بجای می ماند و مانع از عملیات خاک ورزی می شود. این مسئله معضلی بزرگ در زراعت نیشکر شمرده می شود. خیلی از موارد این بقایا سوزانده می شود که خود مشکلات زیست محیطی را ایجاد می کند؛ اما با این راه حل فناورانه علاوه بر حل این مشکلات، منبعی جدید نیز برای خوراک دام تولید شد.
سرشاخه نیشکر حدود ۲۵ درصد از کل تولید زراعت نیشکر را شامل می شود که دارای ارزش غذایی مناسبی است، به نحوی که پروتئین خام و انرژی زایی آن نسبت به کاه غلات بالاتر است و می توان آنرا در ردیف علوفه های متوسط طبقه بندی کرد. در صورت فرآوری سرشاخه نیشکر به وسیله مواد آلی و شیمیایی، ارزش غذایی آن بالا رفته و می تواند بعنوان یک منبع مهم در تامین غذای دام مورد استفاده قرار گیرد.
به نقل از معاونت علمی ریاست جمهوری، هم اکنون تمام مراحل مطالعه، تحقیق، پژوهش، طراحی، ساخت قطعات و کارخانه صنعتی تولید علوفه دامی از سرشاخه نیشکر توسط پژوهشگران و صنعتگران داخلی صورت گرفته است. پایلوت خط تولید این محصول دانش بنیان برای اولین بار در کشور در استان خوزستان اجرا شد. کارگروه توسعه فناوری های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این طرح حمایت کرد.
منبع:

1400/07/15
21:11:07
259
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب