رییس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی مطرح كرد

وجود یک تا ۷ میلیون گونه آب زی ناشناخته در محیط های آبی

وجود یک تا ۷ میلیون گونه آب زی ناشناخته در محیط های آبی به گزارش سایت امن رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی پدیده شکوفایی جلبکی را یکی از موضوعات مهم در دنیا دانست که بر معیشت و اقتصاد کشورها اثرگذار می باشد، اظهار داشت: این شکوفایی تاثیرات منفی بر محیط های آبی دارد، بگونه ای که بعضی از تغییرات بوجود آمده ناشی از بلوم جلبکی برگشت ناپذیر است، ازاین رو این پدیده مبحث مهم در دنیا تلقی می شود.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا دکتر بهروز ابطحی در نشست آنلاین "شکوفایی ماکروجلبکی و بررسی بلوم ماکروجلبک ها در سواحل دریای خزر" که به مناسبت ۲۱ مرداد روز ملی دریای خزر برگزار شد، اظهار داشت: این روز ملی یادآور توافق کشورهای حاشیه دریای خزر در سال ۱۳۸۵ برای حفاظت از محیط زیست خزر دانست و اضافه کرد: سالجاری در دهه جهانی "علوم اقیانوس شناسی برای توسعه پایدار" که از جانب یونسکو نامگذاری شده است، قرار داریم و در این دهه همه مجامع علمی دنیا باید نهایت تلاش خویش را برای حفاظت از محیط های دریایی داشته باشند.
وی افزایش سواد اقیانوسی را از دیگر تلاشهای جهانی در این دهه عنوان نمود و خاطرنشان کرد: یکی از مفاهیم علوم دریایی، "سواد اقیانوسی" است، به این معنا که مبادرت به توسعه دانش عمومی درباره منابع دریایی، حفاظت از محیط زیست دریا و نقش دریا در زندگی مردم خواهد شد و توسعه سواد اقیانوسی ازجمله وظایف پژوهشگاه اقیانوس شناسی به حساب می آید.
ابطحی، افزود: در حالیکه دانش اقیانوس شناسی در دنیا گسترش پیدا کرده است، ولی شناخت ما از دریا خیلی کم است، بگونه ای که طبق آمار بخش اقیانوس شناسی یونسکو شناخت ما از بستر اقیانوس ۵ درصد است؛ چون که بشر بسیار بسیار محدود بستر دریا را به صورت عینی دیده است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی افزود: علاوه بر آن از یک میلیون تا ۷ میلیون گونه آب زی در دریا وجود دارند که ناشناخته باقی مانده اند، ازاین رو جای کار و تحقیق بسیار دارد.
وی شکوفایی یا بلوم جلبکی را یکی از موضوعات مطرح در حوزه اقیانوس شناسی دانست که در رابطه با تغییر اقلیم است و اضافه کرد: این مورد به اندازه ای مهم می باشد که در زمره پروژه های معدودی است که در چارچوب برنامه های بین المللی کشورها در یک شبکه با یکدیگر همکاری دارند.
ابطحی، افزود: ازاین رو پیشبینی شکوفایی جلبکی و ماکرو جلبک ها بسیار حائز اهمیت جهانی است؛ چون که شکوفایی جلبکی بر زندگی انسان ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم اثرگذار می باشد و این تأثیر دارای جنبه های اقتصادی، بهداشتی و معیشتی است.
وی با تکیه بر این که بلوم جلبکی از پیش از انقلاب صنعتی وجود داشته است، تصریح کرد: ولی در دهه اخیر آنچه که شکوفایی جلبکی را مهم کرده، افزایش تعداد و تنوع و گستردگی این شکوفایی است که بخشی از آن ناشی از شرایط تغییر اقلیم و افزایش دمای جهانی آب و هوا است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی، ورود مواد مغذی به محیط دریایی را از دیگر عوامل بروز شکوفایی جلبکی عنوان نمود و اظهار داشت: این شکوفایی تاثیرات منفی بر محیط های آبی دارد، بگونه ای که بعضی از تغییرات بوجود آمده ناشی از بلوم جلبکی برگشت ناپذیر است، ازاین رو این پدیده مبحث مهم در دنیا تلقی می شود.
وی افزود: بر این اساس از جانب پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی پایش شکوفایی جلبکی در آب های شمال و جنوب را در دستور کار قرار داده ایم.
منبع:

1400/05/21
11:56:35
5.0 / 5
220
تگهای خبر: آنلاین , پژوهش , توسعه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب