فقدان آزمایشگاه مرجع منسجم در حوزه تجدیدپذیرها

فقدان آزمایشگاه مرجع منسجم در حوزه تجدیدپذیرها به گزارش سایت امن معاون پشتیبانی امور فناوری پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران اظهار داشت: زمانی کشورها می توانند به بازدهی اقتصادی از فناوری ها نائل شوند که آزمایشگاه های مرجع اصالت فناوری را تایید کنند، ولی آزمایشگاه مرجع یکپارچه و منسجمی در زمینه تجدیدپذیرها در کشور وجود ندارد.


به گزارش ایسنا دکتر حسینعلی ازگلی در نشست مجازی انجمن سازندگان و تأمین کنندگان تجهیزات انرژی های تجدیدپذیر که به صورت مجازی از راه کلاب هاوس برگزار شد، با طرح این سوال که استارت آپ های موفق در ایران کدام هستند، اضافه کرد: استارت آپ های موفق در حوزه های IT، تجارت، کسب و کارهای در ارتباط با پرداخت الکترونیکی، خدماتی چون حمل و نقل و سرویسهای تعمیر، تجهیزات پزشکی که در یکی دو سال گذشته رشد قابل ملاحظه ای داشتند، خدمات بهداشتی، نانو، صنایع غذایی، تولید دارو و مکمل ها بوده است.
وی زود بازده بودن را از علل موفقیت استارت آپ ها در این عرصه ها عنوان نمود و خاطرنشان کرد: از آنجایی که در این حوزه ها احتمال بازگشت سرمایه سریع تر و بیشتر است، تمایل به توسعه آنها بیشتر است و این وضعیت در حوزه تجدیدپذیرها حاکم نیست.
معاون پشتیبانی امور فناوری پارک علم و فناوری سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران کاربرد تجدید پذیرها را در دو زمینه "تولید برق" و "تولید برودت و گرمایش" دانست و اضافه کرد: یکی از کاربردهای زودبازده این حوزه تولید سرمایش و گرمایش از انرژی های تجدیدپذیر است، ولی اشکال آن این است که بازدهی اقتصادی مناسبی ندارد، ولی در مقابل فناوری های در ارتباط با تولید برق از منبع تجدیدپذیرها صرفه اقتصادی دارد.
وی افزود: بر این اساس باید در این حوزه اولویت بندی نماییم که می خواهیم وارد کسب و کارهای زودبازده شویم یا می خواهیم در سطوح کلان این حوزه فعال شویم.
ازگلی توسعه کاربردهای کلان فناوری های در رابطه با تجدید پذیرها را منوط به حمایت های دولتی و صندوق های سرمایه گذاری دانست و اظهار داشت: هم اکنون ۵۶ صندوق سرمایه گذاری در کشور راه اندازی شده که پنجاه و ششمین آن در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران بوجود آمده است. این صندوق ها می توانند از توسعه فناوری های این حوزه حمایت کنند.
به قول وی با حمایت این صندوق ها و بخش های دولتی میتوان انتظار داشت که بر روی فناوری هایی چون سلول های فتوولتائیک، ژنراتورهای بادی، اینورترها و باتری ها و ذخیره سازها با پتانسیل و توان متمرکز شد.
وی با انتقاد نسبت به نبود آزمایشگاه های مرجع در این عرصه اظهار داشت: زمانی کشورها می توانند به بازدهی اقتصادی از فناوری ها نائل شوند که از جانب مرجع معتبری مورد تایید قرار گیرد که این مرجع معتبر در چارچوب آزمایشگاههای مرجع با انجام تست های مختلف اصالت فناوری را تایید می کنند و این در شرایطی است که در کشور آزمایشگاه مرجع یکپارچه و منسجمی در زمینه تجدیدپذیرها نیست.1400/05/05
12:39:55
290
5.0 / 5
اگر پسندیدید لاک کنید:
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان سایت امن در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب