تولید دو رقم اصلاح شده گیاه گلرنگ توسط پژوهشگران دانشگاه شهید باهنر كرمان

تولید دو رقم اصلاح شده گیاه گلرنگ توسط پژوهشگران دانشگاه شهید باهنر كرمان پژوهشگران پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان موفق به تولید دو رقم پاییزه گیاه گلرنگ (گل خشت) همچون دانه های روغنی متحمل به کم آبی و شوری شدند.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، یکی از زمینه های فعالیت پژوهشگران پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان، تامین دانه روغنی کشور در وضعیت کم آبی و شوری است که باتوجه به واردات بیش از ۹۰ درصد دانه های روغنی کشور و لزوم توجه به امنیت غذایی با تولید محصولات دانه روغنی و از سویی کم آبی و شوری، گیاه گلرنگ(گل خشت) بعنوان گیاه کاندیدا مطرح گردیده است.
در پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی این دانشگاه، طی ۱۲ سال فعالیت علمی منسجم بر روی گلرنگ، ۳۲۴ ژنوتیپ متنوع از نقاط مختلف جهان جمع آوری شد و ضمن ارزیابی های چندین سال و مکان، پتانسیل سنجی در شریط تنش های محیطی، توالی یابی ژنوم این ژرم پلاسم نیز انجام شده است.
همین طور با هدف افزایش عملکرد دانه، روغن و ارتقای میزان اولئیک اسید روغن، تلاقی های مختلفی بین ارقام خارجی با ارقام برتر ایرانی صورت گرفته است. دانشگاه شهید باهنر کرمان قطب علمی گیاهان متحمل به کم آبی و شوری و خصوصاً گلرنگ، ارزن و سورگوم است و دو رقم پاییزه گلرنگ آماده معرفی بعنوان دستاورد پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی این دانشگاه درباب دانه های روغنی است.
به نقل از وزارت علوم، با هدف برنامه ریزی برای عقد قرارداد جهت تولید عمده بذر گیاه گلرنگ برای کشاورزان، بازدید از مزارع ارقام اصلاح شده گیاه گلرنگ پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه شهید باهنر کرمان با حضور غلامحسین خدرایی معاون طرح ملی دانه های روغنی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر قاسم محمدی نژاد رییس پژوهشکده فناوری تولیدات گیاهی دانشگاه و فریدون آهنگری مدیر امور زراعت استان کرمان، به عمل آمد و کارهای منتج به این ارقام مورد تحسین قرار گرفت که قرار شد در ادامه در قالب قرارداد با حفظ مالکیت فکری این ارقام در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرند. امید است با توسعه کاشت ارقام دانه روغنی در قالب کشت های جایگزین بتوان کمی از وابستگی حداکثری فاصله گرفت و این قرارداد، اولین قرارداد در سطح ملی برای تامین بذر اصلاح شده دانه روغنی بین وزارت جهادکشاورزی و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری است.1400/04/11
15:57:16
5.0 / 5
284
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , توسعه , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب