اجرای ۳۲۴ طرح حوزه آب و خشكسالی از طرف ۲۲۱ شركت

اجرای ۳۲۴ طرح حوزه آب و خشكسالی از طرف ۲۲۱ شركت به گزارش سایت امن دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی خط بازیافت پسماندهای الکترونیک و استحصال فلزات گرانبها آگاهی داد و اظهار داشت: در زمینه مهار ریزگردها 4 طرح اساسی اجرائی شده است.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، نادرقلی ابراهیمی امروز در مراسم رونمایی از طرح های فناورانه حوزه آب با اشاره به فعالیت شرکت های دانش بنیان، اظهار داشت: هم اکنون ۲۲۱ شرکت دانش بنیان در زمینه آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست فعال شدند و تا حالا ۳۲۴ محصول به تولید رسانده اند.
وی ادامه داد: از سال ۹۷ تا ۹۹ بیش از ۸۰ طرح فناورانه دراین زمینه اجرائی شده که بیش از یک هزار و ۱۴۰ میلیاردریال برای این پروژه ها اعتبار اختصاص یافته که در جهت تولیدات دانش بنیان، اشتغال و توسعه فناوری گام های اساسی برداشته شده است.
بگفته وی امسال ۴۰ پروژه با اعتبار ۹۰۰ میلیاردریال تعریف شده و در دست اجرا است.
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برنامه های این کارگروه یکی از طرح های در دست اجرا را دستیابی به روش های نوین شناسایی و استحصال آب ذکر کرد و تصریح کرد: برای این کار اقداماتی چون "انجام مطالعات اکتشافی آب های ژرف در مناطق اولویت دار کشور"، "شناسایی چشمه های آب شیرین در مناطق ساحلی" و "روش های نوین استحصال و شناسایی و تعیین تراز آبخوان های معلق" اجرائی شده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در زمینه آب، "توسعه فناوری کاربرد محصولات کامپوزیتی در صنعت حفاری" و "ایجاد فناوری تولید پمپ درون چاهی (ESP)" را از دیگر اقدامات این کارگروه در زمینه آب نام برد و افزود: از دیگر اقدامات این حوزه می توان به "ایجاد فناوری تولید دکل حفاری عمیق متناسب با منابع آب"، "ایجاد ناحیه نوآوری در حوزه شناسایی منابع آب های ژرفی" و "اجرای طرح های پایلوت در حوزه نمک زدایی"، "انرژی زمین گرمایی" و "پرورش انواع گونه های گیاهی و جانوری در ناحیه نوآوری" اشاره نمود.
ابراهیمی، توسعه فناوری نمک زدایی و تصفیه آب را از دیگر برنامه های اولویت دار کارگروه عنوان نمود و یاده‌یور شد: در این عرصه نیز برنامه هایی چون «توسعه فناوری نمک زدایی آب بدون پساب (ZLD)»، «تجاری سازی فناوری الکترودیالیز برای نمک زدایی آب»، «تجاری سازی فناوری غشای سرامیکی سیلیکون کارباید»، «توسعه فناوری تولید غشای میکروفیلتر و الترا فیلتر»، «تجاری سازی پمپ های فشار قوی برای اّب شیرین کن ها»، «توسعه فناوری غشای اسمز معکوس و مخازن تحت فشار» و «توسعه فناوری CDI برای تصفیه آب» عملیاتی شده است.
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، توسعه بازار زنجیره ارزش پرورش آبزیان در قفس های دریایی و محیط های مداربسته را از دیگر اولویت ها نام برد و اظهار نمود: برای پیشبرد آن نیز اقدامات مختلفی، همچون «تجاری سازی و توسعه بازار براکت های قفس»، «توسعه فناوری تجاری سازی تورهای قفس»، «توسعه فناوری تجهیزات لازم برای مدیریت و پایش مزارع پرورش ماهی در قفس» و «توسعه فناوری روش های نوین مولدسازی، تکثیر و پرورش آبزیان دریایی» پیگیری و اجرا شده است.
ابراهیمی با اشاره به برنامه های این حوزه در حوزه مهار ریزگردها، اظهار داشت: دیگر اولویت کارگروه در این چند سال توسعه فناوری مهار کانون های گرد و غبار و تپه های شنی بوده است. این کار را نیز با پشتیبانی از «تولید انواع مالچ های غیر نفتی و سازگار با محیط زیست»، «توسعه فناوری تولید بتن های سبک ساختمانی با بهره گیری از ماسه بادی»، «توسعه شورورزی با هدف تثبیت کانون های گرد و غبار در استان خوزستان- جفیر»، «توسعه انواع روش های فناورانه در تثبیت کانون های گرد و غبار در منطقه هندیجان استان خوزستان» و غیره اجرائی شده است.
وی طرح های مربوط به توسعه فناوری های حوزه گلخانه را با هدف افزایش راندمان آب و ارتقای کیفیت محصولات دانست و اشاره کرد: این هدف با پشتیبانی از برنامه «طراحی و ساخت گلخانه های دریایی، طراحی و ساخت گلخانه های آب و انرژی (واترژی)»، «احداث گلخانه با سیستم تهویه، سرمایش و گرمایش زیرزمینی»، «توسعه فناوری سامانه های فرآوری و بازچرخانی زه آب گلخانه های هیدروپونیک» و «تولید دستگاه های مانیتورینگ آنلاین و سیستم های مانیتورینگ هوشمند» به نتیجه رسیده است.
دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشتیبانی از طراحی و تولید سامانه های هوشمند و روش های فناورانه مدیریت مصرف آب در مزراع کشاورزی را ماموریت دیگر این کارگروه دانست و اظهار داشت: همچون اقدامات این حوزه نیز می توان به «توسعه فناوری در رابطه با ابزارهای اندازه گیری رطوبت و مولفه های آب و خاک»، «توسعه سیستم های مدیریت هوشمند کاربرد آب در مزرعه» و «ارزیابی خودکار کنترل جریان آب برای مدیریت هوشمندانه آبیاری موجی» اشاره نمود.
ابراهیمی اضافه کرد: توسعه فناوری فرآوری و ایجاد ارزش افزوده انواع پسماندها را نیز طی این چند سال مدنظر داشتیم. کاری که با اقداماتی چون «راه اندازی خط بازیافت پسماندهای الکترونیک و استحصال فلزات گرانبها»، «توسعه کارخانه تولید غذای دام از سرشاخه های نیشکر با ظرفیت ۵۰ هزار تن در سال»، «تولید بستر کشت هیدروپونیک از ضایعات درختان خرما» و «تولید انواع اوراق فشرده چوبی از ضایعات کشاورزی» به نتیجه رسیده است.
وی با اشاره به اینکه توسعه روش های نوین کشاورزی حفاظتی بمنظور مدیریت پایدار خاک و آب از دیگر کوشش های کارگروه است، اظهار داشت: هدفی که با «توسعه فناوری طراحی و ساخت ماشین آلات کشت مستقیم»، «انجام مطالعات و تدوین انواع الگوهای کشت متناوب» و «اجرای کشاورزی حفاظتی در مزارع کشاورزی با اولویت مزارع دیم در حداقل ۲۰۰ هکتار» منتج به نتیجه شده است.
مشاور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در زمینه آب در ادامه بیان کرد: اجرای پروژه های کوچک مقیاس با هدف افزایش راندمان آب در اراضی بیابانی و ایجاد اشتغال در مناطق کم برخوردار نیز در اولویت اجرا قرار گرفته است.
وی همین طور اظهار داشت: پشتیبانی از «تولید ارقام مقاوم به خشکی و کم آب بر و انواع لاین های گیاهی و جانوری، نهاده ها و بذور»، «توسعه محصولات زراعی و باغی پر بازده»، «توسعه فناوری استخرهای پرورش ماهی کوچک مقیاس»، «توسعه فناوری طراحی و ساخت گلخانه های کوچک مقیاس و ارتقای راندمان اّب و افزایش تولید انگور یاقوتی» همچون اقداماتی است که برای تحقق آن اجرائی شده است.
منبع:

1400/03/22
21:59:55
5.0 / 5
181
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب