بالا بودن ضایعات در صنعت غذایی؛

سودآوری واردات و عدم برنامه حمایتی چالش های توسعه نیافتگی ماشین آلات صنعت غذایی كشور

سودآوری واردات و عدم برنامه حمایتی چالش های توسعه نیافتگی ماشین آلات صنعت غذایی كشور مدیرگروه طراحی ماشین آلات صنایع غذایی مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با تاکید بر این که اکنون در صنعت غذایی به سبب چالش هایی که در حوزه به کارگیری دانش و تکنولوژی روز دنیا وجود دارد، هزینه تولید و حجم ضایعات بالا است، اظهار داشت: طراحی و ساخت ماشین آلات صنایع غذایی و طراحی و ساخت ماشین آلات فرآوری محصولات غذایی با هدف کاهش ضایعات در دستور کار این گروه قرار دارد.


به گزارش سایت امن به نقل از ایسنا، بنابر تعریف سازمان ملل در سال ۱۹۸۶، امنیت غذایی دسترسی همه مردم به غذای کافی در تمام اوقات برای داشتن یک جسم سالم می باشد و بر طبق این تعریف موجود بودن غذا، دسترسی به غذا و پایداری در دریافت غذا سه رکن اصلی امنیت غذایی بشمار می رود.
از این رو ایمنی و کنترل کیفیت مواد غذایی از مزرعه آغاز می شود و تا مراحل برداشت، فرآوری، توزیع و انبارداری و در نهایت تهیه و مصرف غذا در سطح فرد و خانوار ادامه می یابد و به کارگیری روش ها و تکنیک های مناسب و درست که متضمن تولید و عرضه غذای سالم و مغذی باشد، در تمام این مراحل لازم است.
یکی از ارکان امنیت غذایی دسترسی کشورها به ماشین آلات کشاورزی و غذایی است که بگفته مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با وجود ظرفیت ها و پتانسیل های بالا در کشور برای تولید این ماشین آلات در کشور ولی به سبب واردات ماشین آلات صنایع غذایی که در داخل امکان تولید آن وجود دارد و همین طور سودهای ناشی از واردات ماشین آلات خارجی، باعث شده که بجای توجه به توانمندی داخلی به سمت واردات این تجهیزات از بیرون رود.
امنیت غذایی از مزرعه تا خانه
دکتر سید مهدی میرزابابایی در گفت و گو با ایسنا افزود: امروزه بحث امنیت و سلامت غذایی الزاماتی را ایجاد کرده که ناخواسته صنعت غذایی کشور را بعنوان با اهمیت ترین و بزرگترین چرخه اقتصادی از "مزرعه تا سفره" تبدیل نموده و سهم قابل توجهی از اشتغال و گردش مالی را به خود مختص کرده است. با این وجود هنوز ظرفیت خالی بسیاری در این چرخه وجود دارد.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به موضوع امنیت غذایی، اظهار نمود: بحث های مربوط به امنیت غذایی ایجاب می کند که مسئولین و برنامه ریزان کشور بیش از پیش به این چرخه گسترده توجه نمایند و گام های اساسی را برای به فعلیت درآوردن همه ظرفیت های این بخش بردارند؛ اما آنچه در سرتاسر این چرخه مهم و قابل توجه است، استفاده از ماشین آلات کشاورزی و ماشین آلات صنایع غذایی است؛ چونکه که نیاز به ظرفیت های بالای تولید مواد غذایی لزوم استفاده از مکانیزاسیون کشاورزی و فرآیندهای پیشرفته در سرتاسر چرخه صنعت غذا را اجتناب ناپذیر خواهدنمود.
میرزابابایی افزود: خوشبختانه ضرورت ها و فشارهای ناشی از امنیت غذایی سبب شده تا در زمینه ساخت ماشین آلات صنایع غذایی پیشرفت های قابل توجهی به لحاظ کمی و کیفی به وجود آید، بطوریکه هم اکنون درصد قابل توجهی از ماشین آلات زنجیره تولید مواد غذایی توسط بخش خصوصی تولید شده و در بعضی از موارد برندسازی هم صورت گرفته است و با این وجود این بخش همچنان جای رشد و توسعه دارد و با حمایت های بیشتر و موثرتر می تواند بیش از پیش رشد کند تا با پتانسیل های خوبی که برای صادرات ماشین آلات وجود دارد، علاوه بر ایجاد اشتغال بیشتر، ارزآوری زیادی را به همراه داشته باشد.
مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اعلان اینکه با وجود آن چالش های مختلفی بر سر راه رشد و توسعه ساخت ماشین آلات غذایی وجود دارد، تصریح کرد: یکی از چالش های مهم این صنعت وابستگی شدید به مواد اولیه و تجهیزات است که متاسفانه این روزها با نوسانات شدید ارز، تولید ماشین آلات و اشتغال این بخش را گرفتار بحران جدی کرده است.
وی چالش مهم دیگر در حوزه توسعه ماشین آلات بخش کشاورزی را واردات ماشین آلات صنایع غذایی دانست که در داخل امکان تولید آن وجود دارد و تصریح کرد: متاسفانه ارزهای دولتی که بایستی بصورت هدفمند در اختیار بخش تولید و اشتغال باشد، در جهت تضعیف آن هزینه می شود و نیز با وجود پتانسیل بسیار خوبی که برای تولید ماشین آلات صنایع غذایی وجود دارد، سیاست های تعرفه ای در این خصوص به شکلی است که بازدارنده نبوده و در جهت پشتیبانی از تولید نیست.
به گفته این محقق، سودهای ناشی از واردات ماشین آلات خارجی به اندازه ای است که همه منافع ملی زیر پا گذاشته می شود و نظارت های موثری نیز دراین زمینه صورت نمی گیرد.
بابایی، افزود: همچون چالش های مهم دیگری که می توان به آن اشاره نمود، نبود برنامه های حمایتی برای تولید ماشین آلات جدید است که ریسک پژوهشی داشته و بخش خصوصی توان ورود به آنرا ندارد.
بالا بدن ضایعات در صنایع غذایی
وی اشاره کرد: از طرف دیگر در بخش صنعت غذا باتوجه به شرایط اضطرار و بحران چه در بخش ساخت ماشین آلات و چه در بخش فرآیندها کم و کاستی هایی به لحاظ به کارگیری دانش و تکنولوژی روز دنیا وجود دارد، به شکلی که اکنون هزینه تولید و حجم ضایعات در این بخش بالا بوده و بسیار لازم است تا با همکاری ضمانت دار با بخش های علمی و با بهره گیری از متخصصین داخلی و حتی خارجی اقداماتی در جهت افزایش راندمان و بهینه سازی خطوط تولید و فرآیندها انجام پذیرد.
میرزابابایی افزود: به همین دلیل موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی ماموریت دارد تا در کنار صنعت غذای کشور بعنوان واحد تحقیق و توسعه ایفای نقش کرده و با بهره گیری از متخصصین خود آخرین دستاوردهای علمی و فناوری را در اختیار صنایع غذایی کشور قرار دهد. بر این اساس این موسسه با تاکید بر تجارب چند ساله خود آمادگی همکاری با فعالان صنعت غذای کشور را داشته و تا حالا دستاوردهای خوبی را به این بخش ارائه کرده است.
وی افزود: از این میان گروه پژوهشی ماشین آلات صنایع غذایی این موسسه با شناخت نیازها و خلأهای صنعت غذایی کشور و باتوجه به برنامه های تحقیقاتی پیش رو آمادگی دارد تا در قالب طرح های تحقیقاتی، قسمتی از نیازهای علمی و فناوری صنعت غذای کشور را در زمینه ماشین آلات مرتفع کند.
برنامه هایی برای توسعه ماشین آلات صنایع غذایی با تاکید بر توان داخلی
مدیر گروه پژوهشی طراحی ماشین آلات صنایع غذایی موسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی با اشاره به برنامه های این گروه پژوهشی در حوزه توسعه ماشین آلات صنایع غذایی، طراحی و ساخت ماشین آلات صنایع غذایی با تاکید بر به کارگیری فرآیندهای نوین صنایع غذایی را با اهمیت ترین رئوس برنامه های تحقیقاتی این گروه دانست و تصریح کرد: طراحی و ساخت ماشین آلات فرآوری محصولات غذایی با هدف کاهش ضایعات و طراحی و ساخت خشک کن های حرارتی و برودتی مورد نیاز صنایع غذایی از دیگر برنامه های ما است که اجرای آن در دستور کار قرار دارد.



1400/03/22
14:00:11
5.0 / 5
301
تگهای خبر: امنیت , پژوهش , تخصص , تكنولوژی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
سایت امن
websec.ir - حقوق مادی و معنوی سایت سایت امن محفوظ است

سایت امن

گواهی امنیت وب